Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak Herman vytočil komunisty, rozvodová pře v koalici a proč se bojí Babiš Ústavy. Glosa Roberta Maleckého

1080p720p480p360p240p

Nejlepší ministr financí Andrej Babiš už není ministr, postaral se o to ten nejhorší. Je to samozřejmě kampaň a účelovka, to už známe. Mezitím vyšlo najevo, že Babiš podsekl příští rozpočet u resortů, které vedou socialisti, ti jsou z toho rozčilení, protože nemají na sliby do kampaně. Tolik v krátkosti dění uplynulého týdne, nyní k některým událostem podrobněji. 

Pětadvacet let se v české sněmovně nestane nic, co by stálo za větší pozornost, a pak přijde nenápadný lidovecký ministr Daniel Herman a ve dvou odstavcích shrne to nepodstatnější za celá ta léta. 

„Komunisté měli 40 let na to, aby tuto zemi zdevastovali morálně a hospodářsky takovým způsobem, že se z toho hrabeme dodnes. (…) Je to nepřijatelné a je to hanba české politiky, že komunisté stále v parlamentu sedí.”
(ministr kultury v průběhu sněmovních interpelací, 25. května)

Komunisti se samozřejmě příslušně rozčilovali. Slovo si vzal například bývalý komunistický policajt Zdeněk Ondráček, který pro jednou zapomněl na svůj dávný zvyk bušit do demonstrujících žen a dívek, tak bušil aspoň do poslanecké lavice.

„Dnes dopoledne bylo ve Sněmovně zase veselo. Postaral se o to pomatenec Herman. Ale nenechali jsme si to líbit a dostal to v plné parádě zpět. 
(poslanec-mlátička Zdeněk Ondráček na Facebooku, 25. května)

Nejlepší na celé věci je fakt, že reakce těch našich hodných reformovaných komunistů, co na člověka nejdou, Hermanova slova plně potvrdila a dala jim váhu.

„Podle našeho soudu je NATO agresivní pakt, podle našeho soudu NATO není mírotvůrce.“
(předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, 25. května)

„Není to nic, co by občané ČR potřebovali slyšet.“
(poslanec KSČM Stanislav Mackovík, 25. května)

Zvlášť poslední reakce poslance Mackovíka ukazuje touhu, s jakou by bolševici i v roce 2017 rádi ovládali naše životy včetně myšlenek a svázali vše jednotným ideologickým proudem. Tím správným, samozřejmě.

Mýdlová opera koaličního vládnutí ČSSD a hnutí ANO vstoupila do své terminální fáze. Konkrétně na sebe teď budoucí bývalí koaliční partneři svolávají právníky a vyhrožují si soudem.

2017-05-27 (3)

„Vaše výroky, činěné veřejně zejména na oficiálních tiskových brífincích, mají ve vztahu k mé osobě difamující povahu, negativně ovlivňují mou pověst a čest na veřejnosti, vážnost ve společnosti a také pověst a postavení v politických vztazích. Důrazně bych Vás chtěl požádat, abyste se zdržel dalších výroků směřujících obecně k tomu, že neplním řádně své daňové povinnosti nebo že zneužívám finanční správu. V případě, že tak neučiníte budu uplatňovat svá práva na ochranu osobnosti soudní cestou.“
(Andrej Babiš píše Bohuslavu Sobotkovi předžalobní výzvu, zveřejněno 22. května)

Jak to mají v rukou právníci, rozvod je nevyhnutelný.

Přitom jsme si mohli těch skoro tři a půl roku ušetřit. Nemusela být mezi lid zaseta závist, udávání, podezření, že živnostník je automaticky lump, řada podnikatelů mohla být ušetřena hrůz likvidace pomocí zajišťovacích příkazů zneužitých berňákem, prostě mohlo být Česko ještě nějakou chvíli dobrým místem k životu. Stačilo málo – aby někdo zkraje roku 2014 řekl Babišovi, že existuje Ústava.

„Takže on zneužil svoji funkci na politický boj a začal tvrdit, že tady je Ústava a Ústava je víc než koaliční smlouva. Samozřejmě má pravdu, ale měl nám to říct na začátku. Měl nám říct, že je Ústava. Že nás odvolá, kdykoli bude chtít, tak bychom asi těžko s ním do vlády šli.“
(odvolaný ministr Andrej Babiš v rozhovoru pro Radiožurnál, 24. května)

Rozmohl se nám tu poslední dobou takový nešvar stavět povolební koalice podle předvolebních průzkumů, někteří novináři už dokonce napsali, že je téměř jisté, že bez Babiše se příští vláda neobejde. A přitom je řešení jednoduché. Stačí základy občanské nauky na úrovni sedmé třídy, mávat kolem sebe Ústavou a v případě nutnosti z ní dokonce začít předčítat. Babiš do toho nepůjde.

Tak vidíte, nakonec to tak strašné nebude. Klidnou mysl.

(autor je členem redakce HlidaciPes.org. Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků. Ty samy o sobě nestačí, proto je s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.)

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1