Jak jednat s Čínou? Jako pragmatičtí kapitalisté: tvrdě trvejme na svobodě

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Kdo má správnou strategii vůči Číně? Odcházející Donald Trump, nastupující Joe Biden, nebo snad německá kancléřka Angela Merkelová? Ve skutečnosti jde o různé (nikoli však zcela protichůdné) způsoby, jak dosáhnout stejného cíle: rovných obchodních vztahů. K nim se ale nikdy nedopracujeme, pokud nad sebou jasně neuvidíme imperativ: „Peking musí přijmout kapitalismus“. Protože kapitalismus je svoboda.

Čína je obří a nadále rostoucí trh, což láká kapitalisty z celého světa. Neznamená to ale, že sám komunistický režim je kapitalistický, jakkoli se to čas do času zmiňuje. V zásadě v této ohromné zemi, která produkuje kvanta zboží, pořád mají něco na způsob chozrasčotu, jen v daleko větším měřítku, než by napadlo Gorbačova. Respektive jemu se režim rozpadl dříve, než se takto mohl rozvinout – a to právě i proto, že „neuváženě“ povolil příliš buržoazních svobod. Tuhle chybu čínští komunisté neopakuji…

Kdo by chtěl tvrdit, že Čína přece JE kapitalistická země, tomu připomeňme osud nejbohatšího občana Říše středu Jacka Maa, který po kritice režimu na tři měsíce zmizel a nyní předvedl podivné sypání si popela na hlavu, kdy během videokonference s vesnickými učiteli mimo jiné řekl, že se učil a přemýšlel a došlo mu, že čínští podnikatelé musí sloužit vizím země…

sinfin.digital