Jak (ne)odvolat šéfa České televize. Postup Lipovské ve výsledku povede k zabetonování situace v ČT

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Snad nikdy nedostávám tolik reakcí jako ve chvíli, kdy píšeme o České televizi. Skutečné emoce vyvolává kritika počínání současné televizní rady, zejména pak Hany Lipovské. Zastánci jejího počínání v ní vidí někoho, kdo konečně „vyřídí“ šéfa ČT Petra Dvořáka a pak „zatočí“ se zbytkem osazenstva. Nerad bych je zklamal, ale domnívám se, že právě počínání Lipovské a její zákulisní našeptávačky Jany Bobošíkové povede k přesnému opaku.

Situace je v současnosti taková, že minimálně do června nemá tábor volající po odvolání Dvořáka potřebných deset hlasů. Vinu na tom paradoxně má chování části rady, která jde za svým tak bezohledně, že se stává do jisté míry toxickou. Na vině je i spojení s SPD, která citelnou část radních ovládá. Zbytek politických stran tohle pole vyklidil a přepustil působnost poněkud obskurním zákulisním postavám jako Michal „Walter Kraft“ a podobně.

To je mimo jiné důvod, proč tábor Lipovské a spol. ztratil hlas Jiřího Šlégra, který je v radě nominantem ČSSD, a v současnosti ho velmi postrádají. Soudě dle konkrétních hlasování už do tohoto tábora v podstatě nepatří ani Lubomír Veselý a někteří další radní.

Lipovská na velmi neuváženou radu Bobošíkové svedla celou debatu do míst, kde nemá šanci uspět. Kauza kolem Dvořáka a společnosti Gopas, o níž ve středu tak ohnivě hovořila, koluje po redakcích skutečně řadu týdnů. Věnovali se jí i novináři, kteří jsou k České televizi kritičtí, ale prostě tam žádné pochybení nenašli a nenachází jej ani právníci. 

Lipovská akutně potřebuje celé téma dostat do veřejného prostoru a k tomu je podobný tyjátr velmi vhodný, přesto k úspěchu nepovede. Vsadila totiž na mrtvého koně, což odvedlo pozornost od skutečných problémů, které veřejnoprávní televize má a za které by Dvořák klidně mohl funkcí zaplatit. Takhle mu mladá ekonomka jen umožňuje, aby se mohl vymezit a obhájit, a ve výsledku tak upevňuje jeho pozici.

Je zjevný fakt, že Česká televize má poměrně značné hospodářské problémy. Rezervy jsou vyčerpané a dál není kde brát. V úvahu připadají pouze dvě věci: Buď dramatické úspory, nebo zvýšení koncesionářských poplatků. To je poměrně smutná vizitka Dvořákovy éry, která by klidně mohla vyústit v jeho konec. Ovšem to se teď nestane a do značné míry to bude kvůli Lipovské a spol. Členka rady problém, který je čistě manažerský, politizuje a v takovou chvíli ztrácí jakákoliv racionální debata smysl. Zastáncům šéfa ČT to umožňuje vybudovat skutečně pevné pozice, za něž se nikdo neodváží vypravit.  

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak číst „tyjátr“, který Lipovská předvedla na posledním zasedání Rady ČT?
  • Proč nemá její útok na Dvořáka šanci uspět?
  • A k čemu naopak Lipovská svojí aktivitou nechtěně přispívá?
sinfin.digital