Jak přežít (nejen) pandemii. Na co bychom příště neměli zapomenout?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Už to musí skončit! Už to dlouho nevydrží společnost, ekonomika, ale ani virus. Je zjevné, že náš boj proti pandemii se zlomil do další etapy. Ale je dobré nadále pamatovat i na to, co jsme získali. Jsou to zkušenosti, za které jsme zaplatili vysokou cenu a budou se nám hodit nejen pro zvládání příští pandemie.

Koronavirus prověřil politický, právní a hospodářský systém i naše myšlení a soucítění. Co bylo úplně nejdůležitější? Uměřenost, tedy schopnost nepropadat ani panice, ani ignoranci a nacházet v měnících se podmínkách pokaždé nový kompromis mezi svobodou a bezpečností. Ne vždy se nám to dařilo, ale můžeme a musíme se poučit, neboť stejná vlastnost bude důležitá i pro zvládnutí největší výzvy, která teď před námi stojí, a tou je zelená transformace. Ta bude ovlivňovat naši budoucnost dlouho poté, co epidemie pomine.

Politika se během covidu nevyznamenala. Vláda a opozice nespolupracovaly – a už to je v krizi problém. Navíc vedení země na nejvyšší úrovni nepůsobilo kompetentně a nemluvilo s lidmi na rovinu. Jednalo chaoticky, v důležitých věcech dokonce lhalo. Uvidíme, zda se nová vláda poučí, nebo bude také chybovat a činit kroky, jež budou neúčinné, zbytečné a nepochopitelné. Ještě víc by to snížilo důvěru lidí ve stát.

Koronavirus ukázal, že máme poměrně robustní vládu práva. Jen s ní neumíme úplně dobře zacházet. Kabinet se nedržel standardní krizové legislativy, nezvládal ani správně odůvodňovat svá nařízení, justice někdy předváděla možná až příliš formalistický přístup. V zásadě obstála policie, která se (až na naprosté výjimky) celkově nenechala strhnout k příliš tvrdému postupu vůči občanům.

Ekonomika utrpěla škody, leč ne fatální. Pravdou je, že vláda dělala všechno možné, aby ji udržela v chodu, a to i za cenu zvýšení zdravotních rizik a na úkor vzdělání dětí. Epidemie zdůraznila potřebu druhé transformace, která sníží potřebu lidské pracovní síly ve výrobě, přinese digitální Průmysl 4.0, internet věcí, deglobalizaci a díky tomu všemu se stane odolnější vůči krizím i změnám klimatu. Inovace a permanentní technologická revoluce by se měly stát běžnými návyky, prioritu musí mít strategické obory včetně zdravotnictví.

sinfin.digital