Jak se dělá příští sněmovna aneb Podivné manýry tvůrců předvolebních debat. Komentář Jiřího Štefka

Jiří Štefek

26. 09. 2017 • 15:08

Kolem složení účastníků předvolebních debat na tuzemských televizních stanicích začíná houstnout atmosféra. Jednotlivé televize totiž v posledních dnech a skoro na poslední chvíli promíchaly účastníky i termíny debat takovým způsobem, že diváci budou téměř ochuzeni o konfrontaci mezi klíčovými, ale i tradičními hráči na tuzemské politické scéně.

Zásadním ostrým duelem má prý být diskuse volebních lídrů ČSSD a ANO Lubomíra Zaorálka s Andrejem Babišem na Nově, k níž dojde ve čtvrtek večer, tedy nějakých čtrnáct hodin před otevřením volebních místností. Ve stejnou dobu přitom původně měla být velká předvolební debata lídrů všech relevantních stran v České televizi. Nakonec tedy bude všechno jinak, ANO i ČSSD zřejmě dodají do ČT jiné náčelníky, i když pravicová opozice vyhlašuje, že by židle těchto stran měly v tomto pořadu zůstat prázdné. Tento názor má svoji logiku, jiné strany na Nově taky nebudou, takže proč by měly být zvýhodněny právě jen dvě strany?

ANO i ČSSD se ohánějí tím, že duel jejich lídrů bude duelem svou nejsilnějších stran, které si to bez obalu vyříkají a natvrdo rozdají. Jen zapomínají dodat, že tyto dvě „nesmiřitelné“ strany spolu čtyři roky vládnou a za vše, co tu platí, nebo neplatí, mohou obě stejně. Volební podpora těchto dvou stran je také relativní pojem.

Dobře, ANO je stále v čele preferencí, ale kde ČSSD bere jistotu, že je „druhá na pásce“? Co když volby ukážou, že větší podporu než sociální demokraté mají v tuto chvíli komunisté, Okamurova SPD a nebo třeba i Fialova ODS? V takovém případě by pak byl předvolební duel v tomto složení fatální manipulací veřejným míněním. Nezapomínejme, jak jsou v Česku nekvalitní předvolební průzkumy. Dám ruku do ohně, že o překvapení nebude nouze a výsledek voleb mnoha lidem zamotá hlavu.

Celý komentář si přečtěte na webu Reflex.cz.

SDÍLET