Jak se dělá příští sněmovna aneb Podivné manýry tvůrců předvolebních debat. Komentář Jiřího Štefka

Kolem složení účastníků předvolebních debat na tuzemských televizních stanicích začíná houstnout atmosféra. Jednotlivé televize totiž v posledních dnech a skoro na poslední chvíli promíchaly účastníky i termíny debat takovým způsobem, že diváci budou téměř ochuzeni o konfrontaci mezi klíčovými, ale i tradičními hráči na tuzemské politické scéně.

Zásadním ostrým duelem má prý být diskuse volebních lídrů ČSSD a ANO Lubomíra Zaorálka s Andrejem Babišem na Nově, k níž dojde ve čtvrtek večer, tedy nějakých čtrnáct hodin před otevřením volebních místností. Ve stejnou dobu přitom původně měla být velká předvolební debata lídrů všech relevantních stran v České televizi. Nakonec tedy bude všechno jinak, ANO i ČSSD zřejmě dodají do ČT jiné náčelníky, i když pravicová opozice vyhlašuje, že by židle těchto stran měly v tomto pořadu zůstat prázdné. Tento názor má svoji logiku, jiné strany na Nově taky nebudou, takže proč by měly být zvýhodněny právě jen dvě strany?

TOP 09 by se do sněmovny nedostala, Piráti ano, ukazuje volební model

ANO i ČSSD se ohánějí tím, že duel jejich lídrů bude duelem svou nejsilnějších stran, které si to bez obalu vyříkají a natvrdo rozdají. Jen zapomínají dodat, že tyto dvě „nesmiřitelné“ strany spolu čtyři roky vládnou a za vše, co tu platí, nebo neplatí, mohou obě stejně. Volební podpora těchto dvou stran je také relativní pojem.

Dobře, ANO je stále v čele preferencí, ale kde ČSSD bere jistotu, že je „druhá na pásce“? Co když volby ukážou, že větší podporu než sociální demokraté mají v tuto chvíli komunisté, Okamurova SPD a nebo třeba i Fialova ODS? V takovém případě by pak byl předvolební duel v tomto složení fatální manipulací veřejným míněním. Nezapomínejme, jak jsou v Česku nekvalitní předvolební průzkumy. Dám ruku do ohně, že o překvapení nebude nouze a výsledek voleb mnoha lidem zamotá hlavu.

Celý komentář si přečtěte na webu Reflex.cz.

SDÍLET
sinfin.digital