Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak se dělá příští sněmovna aneb Podivné manýry tvůrců předvolebních debat. Komentář Jiřího Štefka

Jak se dělá příští sněmovna aneb Podivné manýry tvůrců předvolebních debat. Komentář Jiřího Štefka

Kolem složení účastníků předvolebních debat na tuzemských televizních stanicích začíná houstnout atmosféra. Jednotlivé televize totiž v posledních dnech a skoro na poslední chvíli promíchaly účastníky i termíny debat takovým způsobem, že diváci budou téměř ochuzeni o konfrontaci mezi klíčovými, ale i tradičními hráči na tuzemské politické scéně.

Zásadním ostrým duelem má prý být diskuse volebních lídrů ČSSD a ANO Lubomíra Zaorálka s Andrejem Babišem na Nově, k níž dojde ve čtvrtek večer, tedy nějakých čtrnáct hodin před otevřením volebních místností. Ve stejnou dobu přitom původně měla být velká předvolební debata lídrů všech relevantních stran v České televizi. Nakonec tedy bude všechno jinak, ANO i ČSSD zřejmě dodají do ČT jiné náčelníky, i když pravicová opozice vyhlašuje, že by židle těchto stran měly v tomto pořadu zůstat prázdné. Tento názor má svoji logiku, jiné strany na Nově taky nebudou, takže proč by měly být zvýhodněny právě jen dvě strany?

ANO i ČSSD se ohánějí tím, že duel jejich lídrů bude duelem svou nejsilnějších stran, které si to bez obalu vyříkají a natvrdo rozdají. Jen zapomínají dodat, že tyto dvě „nesmiřitelné“ strany spolu čtyři roky vládnou a za vše, co tu platí, nebo neplatí, mohou obě stejně. Volební podpora těchto dvou stran je také relativní pojem.

Dobře, ANO je stále v čele preferencí, ale kde ČSSD bere jistotu, že je „druhá na pásce“? Co když volby ukážou, že větší podporu než sociální demokraté mají v tuto chvíli komunisté, Okamurova SPD a nebo třeba i Fialova ODS? V takovém případě by pak byl předvolební duel v tomto složení fatální manipulací veřejným míněním. Nezapomínejme, jak jsou v Česku nekvalitní předvolební průzkumy. Dám ruku do ohně, že o překvapení nebude nouze a výsledek voleb mnoha lidem zamotá hlavu.

Celý komentář si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744