Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak si libanonský šíbr Fajád namazal Česko na chleba. A bratři Pelikánové přihlíželi. Komentář P. Novotného

Jak si libanonský šíbr Fajád namazal Česko na chleba. A bratři Pelikánové přihlíželi. Komentář P. Novotného

Málokterý zadržený se v cele dočká návštěvy ministra spravedlnosti té země, která ho na žádost spojenců zadržuje. Nemluvě o tom, že by si takový vězeň od onoho ministra suverénního státu půjčil mobil a zavolal domů. Libanonec Alí Fajád takové zacházení v Česku měl, jak v úterý uvedl server iRozhlas. Není to jediný střípek, který spletitý případ a jeho souvislosti znovu oživuje.

Příběh Alího Fajáda známého také jako Alí Amín je natolik spletitý, nejasný i bizarní, že stojí za pokus o rekonstrukci.

Vše se podle dostupných informací odehrálo takto: libanonský obchodník se zbraněmi a ukrajinským pasem se ve spolupráci s dalšími dvěma kontroverzními obchodníky pokusil prodat arzenál americkým agentům. Ti se vydávali za kolumbijské povstalce a navrhovali, že zaplatí drogami, které druzí dva zúčastnění muži libanonského původu odeberou. A Alí tak nebude škodný.

V dubnu 2014 všechny tři zadržela česká policie. Na základě mezinárodního zatykače. Akci zřejmě Američané připravovali dlouhé měsíce. Požádali Česko o vydání zadržených.

V červenci roku 2015 se ovšem v Libanonu ztratila pětice Čechů, kteří sem údajně (a zcela nelogicky) přijeli získat informace o muži uneseném v Libyi. Jedním z cestovatelů byl – pozoruhodně – Alího český advokát Jan Švarc.

Na letišti celou skupinu vyzvedl Alího nevlastní bratr Munír Saíb. Později si právník Švarc vzpomněl, že chtěl v Libanonu získat důkazy pro klientovu obhajobu a uspořádat tiskovou konferenci. Vojenský zpravodajec Martin Psík, který byl ve skupině také, prý měl naplánované schůzky s libanonskou tajnou službou.

Alího advokáta unesl Alího příbuzný

Českou skupinu každopádně unesli. „Odpárali nám i visačky z oblečení, pokud nám nějaké starší poskytli,“ vzpomíná teď pro INFO.CZ jeden z rukojmích, novinář Pavel Kofroň. Netuší, kdo je zadržoval.

Příběh dostal rychlý spád v únoru roku 2016. Severy iRozhlas.cz a Aktuálně.cz nyní zrekonstruovaly tehdejší události jako svého druhu koncert bratří Pelikánů. Ministr spravedlnosti Robert a jeho starší bratr, arabista Petr společně navštívili Alího Fajáda v cele, což je krajně netradiční. Poskytli vězni snad i telefon, což by bylo takřka neuvěřitelné. Petr se pak vydal do Libanonu, kde kdysi studoval. A vyjednával a čekal. Zadržení Češi pak – možná i díky této „pojistce“ – byli propuštěni a odcestovali domů. Nedlouho poté opustil celu i Alí a odletěl do Bejrútu, kde ho ihned zadržely tamní úřady.

Petr Pelikán teď v novém rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznává, že byl „nervózní jako pes“ a vysvětluje, že šlo o volbu mezi životy Čechů a zájmy spojenců, přičemž je jasné, co muselo dostat přednost. Výsledek považuje za důstojnou prohru. A mimochodem: odmítá, že by jeho bratr nechal Fajáda z vězení telefonovat z vlastního mobilu.

„Neměli jsme o tom mluvit, ale co už teď, když je to venku. Únosci se nás asi dva týdny před propuštěním ptali, jestli má ministr Pelikán bratra. Někdo z nás tuto informaci potvrdil. To, že budeme volní, jsme v té době ještě nevěděli,“ říká žurnalista Kofroň.

Spojené státy zuřily, tamní média se po dlouhé době věnovala České republice, která v jejich očích byla tím, kdo překazil spletité plány. Libanonská justice podle očekávání Fajáda do Ameriky nevydala a nakonec ho pustila na svobodu.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Světová třída? Agent Hizballáhu? Obojí?

Alí Fajád není doma jen v Libanonu, ale i na Ukrajině. Je držitelem tamního pasu a libanonský server Naharnet dokonce spekuloval, že bude vydán do Kyjeva. Podle deníku al-Akbar byl poradcem ukrajinského ministerstva obrany.

Server Svobodné Evropy (RFE/RL) pak dodává, že pracoval jako manažer ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která se specializuje na vývoz zbraní. Předtím prý byl také poradcem proruského prezidenta Viktora Janukovyče, kterého v únoru roku 2014 smetla revoluce z Majdanu. Pravda je, že s rozpadem SSSR se chudá a korupci nakloněná Ukrajina – podobně jako další postsovětské státy – stala bohatým zdrojem levných, dočasně odložených, přesto funkčních a kvalitních zbraní.

Několik arabských listů má Fajáda za agenta Hizballáhu, tedy libanonského hnutí radikálních šíitů. Tato organizace je státem ve státě. Přesněji řečeno, silným státem ve slabém libanonském státě. Hizballáh má vlastní vojáky, které jejich velitelé bez ohledu na představy oficiální vlády poslali bojovat do Sýrie a Iráku. Má se za to, že někteří libanonští šíité žijící (a vydělávající) v zahraničí odvádějí část zisku této organizaci, ať už nadšeně, nebo z donucení.

Další komentátoři považují Fajáda za elitního hráče na ilegálním trhu se zbraněmi. A tvrdí, že patřil ke spolupracovníkům legendárního Viktora Buta, jehož příběh inspiroval tvůrce amerického filmu Obchodník se smrtí. V časopise Forbes to napsal blízkovýchodní expert James Durso, který ovšem spekuluje ještě odvážněji než autor tohoto textu. Naznačuje totiž, že někteří čeští úředníci snad vědomě zhatili Fajádovo vydání do USA. Konstatuje, že čeští ministři spravedlnosti i obrany patří k hnutí ANO, které vede „kontroverzní miliardář často označovaný za vlivného ruského agenta“.

Jednal ministr Pelikán v českém zájmu? Jakém?

Je otázka, co mohl, respektive musel udělat ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Pokud nejednal zištně, což vyloučit nelze, měl na výběr mezi záchranou českých občanů a loajalitou vůči spojenci, který garantuje naši svobodu. To vše při vědomí, že někteří z unesených Čechů jednali přinejmenším podezřele.

Jednodušší volbou pro něj bylo angažmá bratra a známého arabisty. Jistě, jak poznamenali kolegové z Českého rozhlasu, Pelikán zde jednal v souladu s orientálními, ne západními zvyklostmi. Nicméně, Češi byli toho času rukojmími na Blízkém východě...

Pohled na Alího Fajáda telefonujícího kamsi z cely a mobilu ministra spravedlnosti v každém případě až bolestivě připomínal děj zmíněného filmu Obchodník se smrtí. I v něm hlavní hrdina ztvárněný Nicolasem Cagem odejde volný. Ať už je Alí Fajád kýmkoli, Česko si namazal na chleba i s jeho tajnými službami, což zjevně není těžké. Praha má ostudu, Washington vztek a Alí Fajád další zářez na pažbě jediné zbraně, které se nechce zbavit – své osobní prestiže.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1