Jak ztratit důvěryhodnost lidskoprávní organizace v pěti jednoduchých krocích

KOMENTÁŘ JANA PALIČKY | Amnesty International asi netřeba představovat. Lidskoprávní organizace loni oslavila šedesát let své existence a i když se o tuto problematiku vůbec nezajímáte, nejspíš jste už někdy narazili na dobrovolnické stánky se žlutým logem. Možná jste jim podepsali nějakou petici a třeba jste se i rozhodli z dobré vůle poslat na konto organizace nějaký ten příspěvek. Aktuálně ale Amnesty International nezažívá zrovna veselé období. Ukázalo se totiž, že stejně jako můžete šest dekád budovat svou dobrou pověst, tak o ni můžete během pár dní přijít. Stačí vydat zprávu o válečných zločinech na Ukrajině, v níž jsou za válečné zločince považováni Ukrajinci, a fasáda respektované organizace se zhroutí jako domeček z karet. Máte i vy lidskoprávní organizaci a chcete ji poslat do propadliště dějin? Je to jednoduché, stačí dodržet pět následujících kroků.

Krok 1: Proveďte generační obměnu

Co si budeme nalhávat, lidskoprávní neziskový sektor vždy přitahoval spíše levicově zaměřené lidi. Na tom samo o sobě není vůbec nic špatného. Problém nastává, když se vesla ujme nová generace progresivní levice, pro kterou je Marxův Kapitál světským ekvivalentem Písma svatého a v čele i ve struktuře podobných organizací začnou mít hlavní slovo ti, kteří sní o beztřídní společnosti, ohání se bezbřehým pacifismem jak vystřiženým z nejdivočejších představ sovětského mírového hnutí a lidským právem je pro ně v prvé řadě zardoušení zločinné hydry kapitalismu. Že to v minulosti opakovaně nikam nevedlo? Ale to přeci nebyl ten správný socialismus!

Krok 2: Nebuďte nestranní tak nějak dlouhodobě

Když už se z vaší organizace stane zajišťovna pro prověřené ideologické bratry ve zbrani, zaměřte svou strategii na absurdní vypichování chyb jedněch za ostentativního zavírání očí před chybami druhých. Rovnost musí být, i v přístupu, ale zase odcamcaď pocamcaď, že ano. 

Stačí se podívat na dlouhodobé „nestranné“ reportování Amnesty International ve věci izraelsko-palestinského konfliktu. Zlí zákeřní židé v něm neustále bombardují nebohé palestinské civilisty, přičemž o faktu, že terorističtí předáci umisťují své vojenské pozice zcela cíleně do civilních objektů typu škol a nemocnic, taktně pomlčíme. Když palestinský terorista zavraždí izraelského civilistu, pochopitelně plédujme za co nejnižší trest pro pachatele, který je prezentován jako oběť něčeho většího, než je nějaká přízemní vražda. Můžete třeba taky nějakému politickému vězni odebrat titul politického vězně, protože před patnácti lety řekl něco nekorektního. To nemůže nezabrat.

sinfin.digital