Januš: Gerlochovi se otevírá cesta k Ústavnímu soudu. Senátory žene jen odpor k Zemanovi | info.cz

Články odjinud

Januš: Gerlochovi se otevírá cesta k Ústavnímu soudu. Senátory žene jen odpor k Zemanovi

GLOSA JANA JANUŠE | Prorektorovi Univerzity Karlovy Aleši Gerlochovi se dnes otevřela cesta na Ústavní soud. Klíčový Ústavně-právní výbor Senátu jej doporučil jako nového soudce. Naopak výbor pro vzdělání vedený Jiřím Drahošem se proti nominantovi prezidenta Miloše Zemana překvapivě vymezil. Jednoznačně šlo o politické gesto, které s odborností samotného Gerlocha nijak nesouvisí.

Tématem přitom nebyla Gerlochova předlistopadová minulost, profesor nečelil ani příliš ostrým výtkám za své dřívější posudky pro prezidenta Miloše Zemana. Nikdo se nevymezil proti jeho odborné erudici, spíše naopak.

Jednání výboru pro vzdělání sice bylo vlídné, ale celkově dosti mimo. Senátoři, kteří se alespoň na něco zeptali, většinou ukázali, že se moc nepřipravovali nebo alespoň moc neposlouchali, co už bylo řečeno. Točili se v kruhu.

Rokování Ústavně-právního výboru, které navazovalo, už bylo sofistikovanější, ani jeho členové se ale Gerlocha nezeptali na nic moc nového a zásadního.

Gerloch tak předvídatelně řekl například to, že pokud není jednoznačné, že se právní úprava neosvědčila, není hned namístě ji měnit. Ohradil se proti údajným dezinformacím ohledně svých posudků pro Kancelář prezidenta republiky a uvedl, že soudní moc může plnit svou funkci, je-li nezávislá a nestranná. Drobně se vymezil i přímo proti Zemanovi, když řekl, že sice není jeho mluvčí, ale prezidentovo vyjádření o tvůrčím výkladu Ústavy nebylo šťastné.

Gerloch se na obou výborech projevil jako akademik, neskrýval své legalistické myšlení. Mnohokrát dokázal, že ďábel tkví v detailu. Jeho odbornost nikdo nezpochybnil. O tu dnes některým senátorům patrně ani nešlo a mnohým z nich o ni nepůjde ani příští týden, kdy se finálně rozhodne, zda se Gerloch ústavním soudcem stane, nebo nestane. Jejich rozhodnutí totiž bude politickým gestem vůči prezidentovi Zemanovi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud