Januš: Krvavá nevěsta útočí i na tradice a pojetí rodiny. Sama se přitom stane tradicí

HalfPageAd-1

Jan Januš

25. 08. 2019 • 08:00

GLOSA JANA JANUŠE | Povedené horory výborně odrážejí dobu, v níž vznikají – pohrávají si s aktuálními strachy, společenskými konvencemi a změnami. Před časem jsem tohle psal v souvislosti s novou verzí Dětské hry a platí to také o Krvavé nevěstě, která je právě k vidění v českých kinech. Můžeme se u ní jen černě pobavit, nebo se také zamyslet nad dodržováním tradic a tím, zda i do budoucna přetrvají zvyklosti spojené se širokou rodinou. Tedy pokud vůbec přežije široká rodina jako taková.

Mobile-rectangle-3

„Mladá nevěsta má ženicha z bohaté, ale poněkud podivínské rodiny, která ctí letitou a velice zvláštní svatební tradici. Každý nový člen si musí zahrát náhodně vylosovanou hru. Tu však nemusí přežít,“ zní krátká anotace zmíněného filmu, za nímž sice stojí poměrně neznámí tvůrci (režiséři Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett a scenáristé Guy Busick a Ryan Murphy), ale snímek se jim povedl natolik, že se svou přesnou stylizací a atmosférou skoro vyrovná filmům Quentina Tarantina nebo Tima Burtona.

Krvavou nevěstu přitom můžeme chápat i jako komentář k dodržování tradic a lpění na klasické rodině, a to ať už to bylo záměrem tvůrců, či nikoliv. Neboli: máme stále dodržovat zvyklosti, které si předáváme třeba od 19. století, i když jsou zcela absurdní? Pokud už je dodržujeme, nakolik je můžeme inovovat a využívat při nich třeba nové technologie? Kolik místa zaujímá v současném světě pověrčivost? Je na ní něco? Čeká nás zkáza, když se odkloníme od zaběhlých pořádků?

Můžeme ale ještě pokračovat: Má mezi sebou držet původní rodina, tvořená rodiči a dětmi, nebo spíše ta nová, skládající se z manžela a manželky? Převažuje široká rodina, kde každý na někoho něco ví, nad nově příchozí nevěstou? Proč někdo zůstává tatínkovou holčičkou, i když fetuje a zabíjí služebné? A není v dnešní společnosti tak nějak nejlepší být sám za sebe a na nikoho se nemuset ohlížet, nevázat se? Tomu všemu pak odpovídá i daleko lepší původní název Ready or Not?

Aniž bych z filmu příliš prozradil, tradice v něm zdánlivě dostávají na frak. Jen ale do určité chvíle. Než si uvědomíme, že Krvavá nevěsta se tímto svým dobrodružstvím plným ikonických scén, postupně tvořeným kostýmem, odpovídajícím soundtrackem i hláškami ze čtvrté cenové sama stane novodobým kultem a třeba i zvykem. Protože opravdu stylové by bylo pouštět si tenhle film na všech rozlučkách se svobodou. A učinit tak z něj tradici.

SDÍLET

Billboard-bottom-1