Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jde vůbec otřást Babišem? Brutální politický boj začíná a možná nic nezmění. Komentář V. Dostála

Jde vůbec otřást Babišem? Brutální politický boj začíná a možná nic nezmění. Komentář V. Dostála

Doposud platilo, že sympatizanty a voliče Andreje Babiše nezviklalo nic. Byli ochotni mu tolerovat členství v KSČ, údajnou spolupráci s StB, kauzu jednokorunových dluhopisů i manipulace s dotacemi na Čapí hnízdo. Znechucení standardními politickými stranami je natolik silné, že si Babiš mohl doteď dovolit i to, co by politikům ještě před několika lety zlomilo vaz. Nelze tudíž vyloučit, že s jeho preferencemi nezacloumá ani možné obvinění policie.

Poměry jsou otřesné, svět vzhůru nohama, efektem může být tudíž také to, že stíhání Babiše v očích části veřejnosti dokonce posílí. Ovlivní to několik faktorů a ne všechny souvisí pouze s bídnou pověstí a mimořádně pošramoceným obrazem jeho soupeřů. Pokud by například předseda hnutí ANO nevlastnil média, jen těžko si lze představit, že by mohl s takovým klidem veřejnost opakovaně klamat. Jeho média ho ale vždycky podržela, ostatně proto si je kupoval, a bude zajímavé sledovat, jak s žádostí policie naloží Mf Dnes a Lidové noviny.

My si prozatím shrňme základní fakta. O tom, že se na Babiše něco chystá, se v politickém zákulisí vědělo několik měsíců. Že to bude souviset s dotacemi na Čapí hnízdo, také nikoho nepřekvapí. Ostatně kvůli Čapímu hnízdu se loni v březnu konala mimořádná schůze sněmovny, která nebyla mimochodem dodnes ukončena a kterou Babiš tehdy pojal jako příležitost k dlouhému projevu, avšak nikoli k poslancům, nýbrž k celému národu. Pochopitelně přitom odmítl, že by se dopustil dotačního podvodu. Opakuje to stále dokola a bude to tvrdit až do voleb, podle něj jde o smyšlenou kauzu, která ho má účelově kriminalizovat. Dneska v prohlášení pro deník Právo dokonce pravil, že jde o poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému ho zlikvidovat, i načasování je podle něj jasné. „Je to snaha ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech,“ řekl. Této argumentační linky se bude Babiš držet až do voleb a je pravděpodobné, že mu bude dost lidí věřit.

720p 360p
Čapí hnízdo

Možná není také od věci připomenout, že se Babiš tehdy před zraky celého národa přiznal, že farmu Čapí hnízdo vlastnili v rozhodné době jeho dvě dospělé děti a bratr partnerky. „Svého rozhodnutí nelituji, protože všichni vidíme, jakou já a moje rodina prožíváme mediální štvanici. Rodina je mi přednější než moje politická kariéra,“ dodal Babiš. Prý neříkal pravdu proto, aby ochránil svoji rodinu. „To musí každý rodič pochopit,“ vysvětlil tehdy. Babiš ale loni v březnu odmítl rezignovat, přestože tvrdil, jak by to pro něj bylo v danou chvíli nejčistší řešení. „Aspoň bych mohl jít za lidmi a vysvětlit jim, co je to Čapí hnízdo, jak funguje politika. Dneska to vím. V říjnu 2013 jsem to nevěděl. Ale já to neudělám, protože jsem slíbil mým voličům, že budu bojovat za náš program,“ uvedl v samotném závěru svého projevu Babiš.

Nakonec se tak stalo kvůli jiné kauze o více než rok později. Od té chvíle také nedělá nic jiného, než co si už tehdy předsevzal. Jezdí po zemích českých a říká lidem, jakou zkušenost si z politiky odnesl. A jak dokládají dlouhodobě stabilní preference jeho hnutí, je tu ještě pořád dost voličů, kteří věří, že to myslí s lidmi a politikou dobře. Přesto je třeba s případným trestním obviněním Andreje Babiše zmínit jednu podstatnou okolnost. ANO sice dlouhodobě vede všechny předvolební průzkumy, avšak zároveň platí, že má oproti jiným stranám poměrně vysoké procento váhavých voličů. „Hnutí ANO má volební potenciál 34 procent, ale pokud by ho volili jen přesvědčení, dostalo by 20 procent hlasů,“ uvedla agentura Median před dvěma týdny. Dosavadní zkušenost s volbami navíc říká, že je tu velké množství lidí, kteří se o své volbě rozhodují na poslední chvíli a značně emocionálně.

1080p 720p 360p
Znuděný šéf ANO a vytáčky před příznivci. Babišova kampaň bez propagandy v reportáži INFO.cz

Pokud se tedy o dnešní žádosti o vydání Babiše k trestnímu stíhání bavíme v souvislosti s volbami, je skoro jisté, že do jejich výsledku promluví. Fígl ale spočívá v tom, že nevíme, komu se podaří být v mezičase v očích většiny přesvědčivější. Bude to Babiš, který bude i nadále opakovat, kterak žijeme v korupcí prolezlém systému, kde si politici na pravici a levici sice hrají, avšak ve skutečnosti hájí svoje parciální zájmy a zneužívají systém ke svému prospěchu, anebo vezmou lidé na milost tradiční politické strany, jejichž předsedové budou i nadále opakovat, že je Babiš nebezpečný oligarcha, který zde chce instalovat autoritářský režim, ve kterém bude více buzerace a méně svobody, a že je tedy doposud největší polistopadovou hrozbou pro budoucnost české demokracie? Možné je obojí, dokud se nám nepodaří svět obrátit zpátky z hlavy na nohy, může se tu klidně i oligarcha jevit velkému počtu lidí jako spásná figura.

A ještě jedna poznámka: nejspíš není náhodou, že žádost o vydání Babiše do sněmovny dorazila v týdnu, kdy je předseda hnutí ANO a všichni jeho nejbližší spolupracovníci na dovolené. Vrátit se mají na sklonku tohoto týdne, do té doby budou mít jednoznačnou mediální převahu jejich oponenti a je otázka, zda se Babišovi a jeho novinářům podaří očekávanou totální ofenzívu navzdory načasování celé akce tak jako vždycky v minulosti odrazit. Buď jak buď, horká fáze kampaně dneska začala, čeká nás brutální politický střet o podobu a charakter naší země a je třeba mít stále na paměti, že už způsob, jakým bude veden, naše budoucí uspořádání do značné míry předurčí. A v rukavičkách se boj podle všeho tedy nepovede.  

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link