Jdeme do toho proti sobě. Trojkoalice nepřežila první zkoušku ohněm

GLOSA PETRA HOLCE | Je to jen chvilka, co si volební trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců začala říkat SPOLU. Hned první test daňovým ohněm ji ale postavil proti sobě. A nejen ji. Premiérovi Andreji Babišovi se jeho daňovým balíčkem podařilo štípnout i konkrétní opoziční strany, které nakonec v různých chvílích hlasovaly pro i proti němu. Jestli takhle vypadá slibovaná volební jednota, pan radši nechtějte vidět povolební peklo.

Když Babiš hodil do sněmovny svůj daňový „granát“ poprvé, daly mu z své hlasy SPD a ODS. Od ní to bylo i logické, Babišovo zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu na patnáct procent pro drtivou většinu zaměstnanců je totiž její někdejší nesplněný volební slib a návrh zákona, který poslala do sněmovny už před Babišem. A sliby se mají plnit nejen o Vánocích, ale i před nimi, ne? Daně tak ODS namísto s lidovci a TOP 09 spojily s hnutím ANO, úhlavním nepřítelem trojkoalice.

Ale aspoň ji neštíply tak jako TOP 09 a lidovce. I ODS si sice před schvalováním zákona v Senátu pohrávala se třemi různými daňovými pásmy, nakonec to ale byl příliš velký bizár i pro ni. Senátem tedy před časem prošlo sněmovnou navržených patnáct procent – a to i díky trojkoaličním lidovcům. A někde mezi zůstala TOP 09, jejíž senátoři se pro jistotu zdrželi hlasování, aby té (ne)hlasovací kreativity nebylo málo. Ti totiž nejdřív s návrhem souhlasili, nakonec se ale zdrželi hlasování kvůli tomu, že se ODS i lidovci obešli bez jejich dodatku o rozpočtové odpovědnosti. 

Velké věci se ale začaly dít teď, když se vrácenému zákonu znovu věnovala sněmovna. „Tento návrh je ryze populistický, je zoufale nekompetentní, neodpovědný, a proto nesmírně nebezpečný,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Myslím si, že nikdo, kdo přemýšlí nad tím, že lidé mají mít více peněz a platit nižší daně, tak nikdo z těchto poslankyň a poslanců nemůže mít pocit, že je politicky poražen,“ hájil pro změnu snížení daní šéf ODS a volební lídr trojkoalice Petr Fiala.

Top operní zpěvák může balit holky stejně jako rocková hvězda, opera do muzea nepatří, říká pěvec Plachetka

Člověka samozřejmě při téhle trojkoaliční kakofonii napadne, co vlastně chce: zoufale nekompetentní, nebezpečný a neodpovědný populismus? Anebo to, aby peníze patřily lidem, protože oni je vydělávají, jak taky řekl Fiala, který v posledních týdnech o daních mluvil skoro jako Babiš? A nejen to! Zatímco poprvé s Babišem ve sněmovně z trojkoalice hlasovala jen ODS, v úterý se přidali i dva přední lidovci Marian Jurečka a Marek Výborný; tedy současný a předchozí šéf KDU-ČSL. 

Snad ještě větší legrace je ale s TOP 09. Její senátní odnož totiž napůl „zradila“ Babišův daňový balík i vlastní klub, když se zdržela, ta sněmovní vedená Kalouskem ale zůstala u svého tradičního „antibabiše“ a hlasovala proti návrhu zákona. Ano, TOP 09 je marginální strana s pár poslanci a senátory. Jak má ale být jednotná jakákoli koalice, jejímž členem je, když ani ona sama není jednotná ohledně tak důležitého tématu?

Byly doby, kdy volby byly hlavně o výši daní. To dávno patří romantické nostalgii, která se nejspíš nevrátí. Přesto: daně stále rozhodují o tom, kolik peněz můžou politici poslat třeba rodinám. Proto jsme se v minulosti mohli spolehnout přinejmenším na to, že se poslanci a senátoři jedné strany shodnou aspoň na tom. Ani to už očividně neplatí. A co teprve, až se do daní ve společné vládě pustí koalice SPOLU.

Vánoční Topol Show naděluje! Nekorektní koledy, nekompromisní humor a PES jako zlatý hřeb

SDÍLET
sinfin.digital