Jdeme do toho proti sobě. Trojkoalice nepřežila první zkoušku ohněm

GLOSA PETRA HOLCE | Je to jen chvilka, co si volební trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců začala říkat SPOLU. Hned první test daňovým ohněm ji ale postavil proti sobě. A nejen ji. Premiérovi Andreji Babišovi se jeho daňovým balíčkem podařilo štípnout i konkrétní opoziční strany, které nakonec v různých chvílích hlasovaly pro i proti němu. Jestli takhle vypadá slibovaná volební jednota, pan radši nechtějte vidět povolební peklo.

Když Babiš hodil do sněmovny svůj daňový „granát“ poprvé, daly mu z své hlasy SPD a ODS. Od ní to bylo i logické, Babišovo zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu na patnáct procent pro drtivou většinu zaměstnanců je totiž její někdejší nesplněný volební slib a návrh zákona, který poslala do sněmovny už před Babišem. A sliby se mají plnit nejen o Vánocích, ale i před nimi, ne? Daně tak ODS namísto s lidovci a TOP 09 spojily s hnutím ANO, úhlavním nepřítelem trojkoalice.

Ale aspoň ji neštíply tak jako TOP 09 a lidovce. I ODS si sice před schvalováním zákona v Senátu pohrávala se třemi různými daňovými pásmy, nakonec to ale byl příliš velký bizár i pro ni. Senátem tedy před časem prošlo sněmovnou navržených patnáct procent – a to i díky trojkoaličním lidovcům. A někde mezi zůstala TOP 09, jejíž senátoři se pro jistotu zdrželi hlasování, aby té (ne)hlasovací kreativity nebylo málo. Ti totiž nejdřív s návrhem souhlasili, nakonec se ale zdrželi hlasování kvůli tomu, že se ODS i lidovci obešli bez jejich dodatku o rozpočtové odpovědnosti. 

Velké věci se ale začaly dít teď, když se vrácenému zákonu znovu věnovala sněmovna. „Tento návrh je ryze populistický, je zoufale nekompetentní, neodpovědný, a proto nesmírně nebezpečný,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Myslím si, že nikdo, kdo přemýšlí nad tím, že lidé mají mít více peněz a platit nižší daně, tak nikdo z těchto poslankyň a poslanců nemůže mít pocit, že je politicky poražen,“ hájil pro změnu snížení daní šéf ODS a volební lídr trojkoalice Petr Fiala.

Top operní zpěvák může balit holky stejně jako rocková hvězda, opera do muzea nepatří, říká pěvec Plachetka

sinfin.digital