Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je armáda na baterky? Zápisník Jany Havligerové

Je armáda na baterky? Zápisník Jany Havligerové

Prezident Zeman dělá, co může, aby nás proslavil ve světě. Česko, například při pohledu zvnějšku na visegrádskou čtyřku, bylo dosud vnímáno jako stát západního střihu. Ještě pár bonmotů k popukání jako ten o potřebě likvidovat novináře, který hlava státu pronesla při setkání s ruským protějškem, a minimálně v evropském vnímání se dostaneme na úroveň Maďarska a Polska.

Ve středeční sněmovní debatě se na přetřes dostal stav českého vojska. Podle hnutí ANO při nástupu Stropnického do funkce ministra obrany polovina chlapů v armádě neměla boty a druhá trenky. Podle poslankyně Černochové z ODS teď vojáci nemají ani trenky, ani boty, ani přilby, ani vesty, ani stejnokroje. Časy se tak moc nemění.

Před patnácti lety si bývalý sociálnědemokratický šéf obrany Tvrdík v nováckém Kotli málem rval vlasy kvůli tomu, že ve vojenských posádkách slouží mladí hoši použitelní leda tak k obraně s košťaty v ruce. A o české armádě na iDnes dokonce prohlásil, že po roce 1989 upadla do tak hlubokého míru, že ve chvíli, kdy se kvůli teroristickým útokům přiostřuje bezpečnostní situace, ji vlastně nemáme k dispozici.

Obavy z terorismu jsou tu zas, a to tak velké, že pracovníky Pražského hradu přiměly k uzavření dalších dvou vstupů do hradního areálu. Jen aby to nemělo jiný efekt. Zoufalí lidé, a to ti v nekonečných frontách u vstupu na Hrad jistě jsou, mohou sáhnout i k zoufalým činům.

Další texty autorky si můžete přečíst na webu E15.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1