Je lepší manažer koronakrize voják, nebo civilista?

Jiří Vácha

KOMENTÁŘ JIŘÍHO VÁCHY | Jedním z konfliktů, který se odehrává na vládní úrovni v rámci řešení koronakrize, je střet dvou manažerských přístupů: styl krizového managementu s vojenskými prvky nabízený epidemiologem a původně armádním lékařem Romanem Prymulou, kterého některá média ráda nálepkují jako ‚plukovníka‘, a kompromisní vyjednávací styl reprezentovaný odcházejícím ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, jehož by měl právě Prymula nahradit. Hodí se do současné situace spíše vojenský, nebo civilní manažerský přístup? A co to vlastně je vojenský management?

Management jakékoliv organizace má dvě složky: procesně-analytickou a vedení lidí, leadership. Jejich spojením vzniká jedinečný osobní styl každého manažera. Dobrý je ten, který dokáže spojit oboje, ale takových šéfů je málo. Charismatičtí šéfové mají často problémy s jasným zadáváním úkolů, kontrolou jejich plnění a time managementem. A naopak vynikající analytici a strážci procesů často nadělají v mezilidských vztazích paseku a k řízení lidí je nelze pustit.

Umění skloubit obě složky managementu, zvládnutí procesů a vedení lidí, je stejná v civilních organizacích i v armádě. Ve firmách je potřeba o stanovených cílech s lidmi diskutovat a přesvědčovat je k jejich plnění. V armádě je situace jednodušší. Všichni nosí uniformu s různými insigniemi, která jasně určuje příslušnost k týmu a postavení vojáka v jeho rámci. Mise armády je pevně daná: chránit stát a jeho občany. Nikoho v armádě není potřeba přesvědčovat, že právě tato mise je správná a důležitá. Úkoly jsou definovány rozkazem a úspěch se měří jeho splněním. Bojový rozkaz na úrovni od čety výše je vlastně byznysplán, který detailně popisuje prostředí (místo, počasí, protivníka), vlastní schopnosti a nástroje (lidi a jejich vybavení, techniku, dělostřeleckou či leteckou podporu), úkol (demonstrovat sílu a tím zajistit bezpečí v operačním prostoru) i způsob jeho plnění (patrolování po stanovené trase).

Vojtěch končí jako ministr zdravotnictví. Štafetu v boji s koronavirem přebírá epidemiolog Prymula

sinfin.digital