Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je povinná maturita z matematiky protiústavní? A co z češtiny? Komentář Petra Kolmana

Je povinná maturita z matematiky protiústavní? A co z češtiny? Komentář Petra Kolmana

Máte rádi matematiku? Nebo jste ji jako děti a žáci nenáviděli? Oblíbenou otázkou různých rodinných sešlostí lidí ze střední a vyšší třídy je: Jaký je tvůj/váš názor na povinnou maturitu z matematiky? A to již několik let. Jak přijde řeč na maturu z matiky, musí jít stranou i téma uprchlíků, o úspěších Zbrojovky Brno nemluvě. Notabene nad právní úpravou povinné maturity z matematiky se musí aktuálně zamyslet i velevážený brněnský Ústavní soud.

Zmíněný pilíř demokracie a spravedlnosti nedávno dostal dokonce návrh skupiny poslanců na zrušení části školského zákona, na jehož základě smí vláda svým nařízením stanovit, na kterých oborech bude matematika povinnou součástí zkoušky dospělosti.

Stejně jako poslanci-navrhovatelé má autor tohoto komentáře za to, že matematika je důležitým učebním předmětem. Je dozajista nezastupitelná například pro tvorbu logického myšlení, určitě najdeme studie, že rozvíjí i kritické analytické myšlení.

Nicméně pro pět ran do Bělouna, zakládá to důvod, aby z tohoto neoblíbeného, avšak současně důležitého předmětu museli povinně maturovat všichni žáci, dokonce i holky? V rámci právní osvěty jen neutrálně dodávám, že na středních školách nejsou z právního hlediska studenti, ale „žáci“. Nejednomu pravověrnému liberálovi povinná maturita z čehokoliv musí rvát svobodomyslné srdce.

Šel bych možná ještě dále, proč musí být uzákoněna i povinná maturita z českého jazyka? Cui bono? Nejde o pozůstatek vlasteneckého fangličkářství z 19. století?

Za naprosto zpátečnickou pokládám povinnou maturitní zkoušku z cizího jazyka. K čemu ta, proboha, v čase „Google translatorů“, vlastně je? Ergo kladívko, jak říká takřka čtyřicetiletá seniorka z naší ulice, dobří lidé se vždy domluví. A radostně popisuje, jak její kamarádka na dovolené ve Španělsku úspěšně zakoupila v lékárně kondomy, aniž by znala slovo španělsky, či dokonce katalánsky.

Mám za to, že by měla existovat materie 10 až 12 (na pražských školách by to mohlo být i 15) předmětů, z nichž by si žák mohl vybrat čtyři. Již žádné falešné a prázdné upřednostňování českého nebo cizího jazyka, anebo dokonce matematiky. Konec diktatury vyvolených předmětů. Chceme rovnost!

Jak známo, český trh práce se potýká s nedostatkem pracovníků, a to zejména na nižší a střední pozice. Myslím, že vláda by se měla naopak v souladu s národohospodářskými cíli snažit, aby maturita byla co nejlehčí, aby nebránila (respektive neoddalovala) přístupu mladých zdravých lidí na českomoravský pracovní trh.

Už aby to školství někdo začal také řídit jako firmu, dodávám na závěr glosy v laskavé nadsázce.

A jelikož jsme v Reflexu, musím se na úplný závěr zeptat spolu se Zeleným Raoulem: Máte už spočítaného Bělouna? A co Jan Tleskač?

Autor je právník a publicista

Další komentáře autora najdete na webu Reflexu

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744