Je to vlastně dobrá zpráva: S Babišem půjdou do voleb už jenom obvyklí podezřelí

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Žádná neokoukaná tvář. Ani jeden manažer úspěšné firmy nebo podnikatel, který by chtěl své jméno spojit s Andrejem Babišem a pomoct mu tak vyhrát další volby. Nic takového letos nečekejte. Za hnutí ANO se budou na čelných místech kandidátek o hlasy voličů ucházet výhradně staré známé tváře. A nejen poslanci, ale také nejviditelnější ministři. Vedle Babiše si tak o hlasy voličů řeknou třeba Karel Havlíček nebo Alena Schillerová. Což je dobře. Skoro se chce říct: no konečně.

Andrej Babiš si vždy zakládal na tom, že není politik. Voličům to tvrdil ještě před volbami v roce 2017, přestože seděl předtím několik let ve vládě Bohuslava Sobotky. Dokonce ještě před loňskými krajskými volbami v dopise voličům psal, že není politik, míněno ten tradiční: „Znáte mě. Nejsem klasický politik. A nejsem tradiční politik. Jsem duchem podnikatel, jsem budovatel a dokážu být dost urputný. Zajímají mě především výsledky. Ne kecy. Stejně jako i vás zajímá, co stát dělá pro váš lepší život. Co by pro vás mohl zjednodušit, zlepšit. Co pro vás udělá.“

A pokud se mu ještě před časem aspoň tu a tam dařilo do vlády či jinam nalákat nějakou novou, anebo dokonce všeobecně respektovanou figuru, letos si bude muset ve volbách vystačit s již notně okoukanou a také opotřebovanou partou svých nejvěrnějších. Nikdo zvenčí s ním – zdá se – už nechce mít nic společného. Také proto média spekulují, že lídrem ANO v jednom z krajů, nejspíš na Vysočině, bude Jaroslav Faltýnek. Už jsme to tady psali, sice jde o politika, který čelí několika skandálům, což by komukoli jinému z Babišovy party už dávno zlomilo vaz, zároveň je to ale předseda poslaneckého klubu, o jehož jednotě a pevnosti nikdo nepochybuje, což je jeho zásluha. Z Babišovy perspektivy je Faltýnek de facto nenahraditelný.

Na jižní Moravě se o hlasy voličů bude nejspíš ucházet ministryně financí Alena Schillerová. I ona bude odměněna za svou loajalitu a věrnost. V čele kandidátky nahradí Taťánu Malou, která se ovšem v disciplíně, jež bychom mohli nazvat „oddaná poslušnost a nekritický obdiv pro vše, co řekne a udělá šéf“ činila. Stačí připomenout náš starší rozhovor, ve kterém nám bez okolků řekla, že by trestní stíhání jejího předsedy mohlo pokračovat, až skončí v politice. Skoro jistě bude i ona odměněna místem na volitelném místě kandidátky. Anebo Karel Havlíček. Tedy kapitola sama pro sebe. Nikdo jiný nedokáže sloužit premiérovi věrněji, a dokonce přitom pendlovat mezi dvěma ministerstvy a stále dokola všechno vysvětlovat, aniž by mu někdo rozuměl.

Bude skvělé sledovat, jak voliči práci těchto nejviditelnějších ministrů ocení. V Moravskoslezském kraji to údajně zase možná zkusí ministr obrany Lubomír Metnar. O něm toho sice širší veřejnost zase tolik neví, přece jen se mu na sebe ale podařilo upozornit, a to když vyhrožoval demisí, pokud mu Babiš – jak požadovali komunisté – vezme z rozpočtu deset miliard. Jeho šéf tak nakonec učinil, prý mu je tam někdy zase vrátí. Metnar nerezignoval, i jeho zásadovost tak Babiš jistě ocení. Pokud jde o vládu, zbývá ministr životního prostředí Richard Brabec, který minule kandidoval v Ústeckém kraji. Prý zatím není rozhodnutý, těžko si ale představit, že by právě on Babišovi poslušnost vypověděl. Až vyšetří, že Bečvu neotrávila Deza patřící Agrofertu, určitě bude lídrem kandidátky opět jmenován.

Zatím není jasno kolem ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, která minule vedla kandidátku hnutí ANO v Královéhradeckém kraji. O své kandidatuře do sněmovny zatím nic netuší také ministr školství Robert Plaga, natož ministr zdravotnictví Jan Blatný. Babišovi tudíž nezbývá, aby v ostatních krajích do čela svých kandidátek postavil prověřené poslance, případně bývalé hejtmany. Lídrem v Praze by měl být poslanec Patrik Nacher, jisté to ale ještě nemá, tak je raději opatrný. Podle serveru Seznam zprávy má na sestavování kandidátek hořké vzpomínky kvůli roku 2018. Tehdy měl být lídrem kandidátky ANO v pražských komunálních volbách, vedení strany (tedy Andrej Babiš) ale nakonec rozhodlo jinak a hnutí do voleb vedl Petr Stuchlík. Kdepak je mu asi konec?

Na Zlínsku bude svůj mandát obhajovat předseda dolní komory Radek Vondráček, na Pardubicku si chce svou oblibu u voličů opět otestovat poslanec Martin Kolovratník, naposledy zde kandidoval na hejtmana loni na podzim, a skončil v opozici. Zatímco o některých krajích se zatím příliš nemluví (Plzeňský a Karlovarský), na adresu Libereckého kraje se doposud spekulovalo o tom, že by ANO mohlo do čela kandidátky nominovat bývalého hokejového brankáře a poslance Milana Hniličku. Ten se ale o víkendu mihnul na oslavě narozenin teplického kmotra Petra Bendy, a pokud se kvůli tomu míní vzdát poslaneckého mandátu, je těžké si představit, že by se ucházel o další v příštích volbách. I když, těžko říct. A pokud jde o Olomoucký a Karlovarský kraj, kandidátky ANO zde povedou poslanci a exhejtmani Ladislav Okleštěk a Jana Mračková Vildumetzová.

V danou chvíli nejde ani tak o přesný výčet všech lídrů hnutí ANO, jako spíše o snahu ukázat, jak zásadně se mění charakter a podoba Babišova projektu. Původně šlo o alianci manažerů a podnikatelů, kteří byli ochotni propůjčit Babišovi svou tvář a kredit, podpořit ho, případně za jeho hnutí kandidovat, anebo se nechat nominovat do vlády. Dnes už ale nikdo takový neexistuje. Babiš je tak donucen recyklovat už několikrát vyzkoušené tváře, případně vsadí na kandidaturu ministrů, kteří naopak doposud žádným volebním kláním neprošli. Chce se říct konečně. Pokud ve výše citovaném dopise lidem psal, že ho nezajímají kecy, nýbrž výsledky, letos to bude poprvé, kdy je budou moct – třeba u Havlíčka a Schillerové – ocenit také voliči.

sinfin.digital