Jedna pravda v blábolivém projevu: Babiše je třeba porazit ve volbách. Komentář V. Dostála | info.cz

Články odjinud

Jedna pravda v blábolivém projevu: Babiše je třeba porazit ve volbách. Komentář V. Dostála

Nuda ve sněmovně. Tak by mohl znít alternativní titulek a hlavní zpráva z dnešního mimořádného jednání, které předcházelo hlasování o nedůvěře vládě. Bitva to totiž nebyla – nebyli jsme svědky politického nebo programového střetu. Zatímco opozice hovořila o vládě mezinárodní ostudy a zátěži, kterou pro naši zemi ztělesňuje trestně stíhaný premiér, Andrej Babiš se tak jako vždycky uchyloval ke konspiracím a útokům na každého, kdo nesdílí jeho pohled na svět. S ohledem na politickou konstelaci má ale minimálně v jednom ohledu pravdu: dokud nebude poražen ve svobodných volbách, nejspíš se ho jen tak nezbavíme.

Sněmovní rozepře byla ze všeho nejvíc mimoběžná, což je nejspíš odraz hlubokého rozdělení společnosti. Každý mluvil výhradně ke svým příznivcům. Opozice popisovala trend, jehož jsme svědky: Je to normalizace donedávna nemyslitelné situace, do které nás uvrhly veskrze osobní problémy premiéra. Kdokoli soudný musí prostě uznat úpadkovost politiky v naší zemi. Co bylo ještě nedávno těžko představitelné, je dneska běžným jevem, co ještě před časem vzbuzovalo úžas, dnes velká část veřejnosti akceptuje, a čím jsme nedávno opovrhovali, musíme za dané situace tolerovat. Každodenní klopotný provoz a nejmocnější politici v zemi nás postupně usmýkali.

A nejsilnější politická strana odmítá byť jenom debatovat o tom, co by ještě nedávno prakticky nikoho příčetného v této zemi ani nenapadlo zpochybňovat.

Je to jako zlý sen. Byť si to nechce úplně každý připustit, fígl spočívá v tom, že je za něj odpovědná kompletní polistopadová politická elita. Nemusí se nám to líbit, v tomto punktu má ale Babiš dlouhodobě pravdu. Až příliš mnoho lidí nepochybuje, že se tady za vlád ODS a ČSSD rozkradlo nesrovnatelně víc, než jaká je výše dotace, kvůli které je on trestně stíhaný. A právě k nim premiér mluvil především. Ale zase a z opačného břehu: Přes jistou míru pochopení je to zkrušující, sledovat vývoj české politiky.

Neřeší se problémy naší země, nejsme svědky střetu programových priorit, politických koncepcí, konkurenčních strategií. I kdyby se o něco podobného kdokoli z aktérů pokusil, premiér odkloní pozornost jinam. Začne konspirovat, napadat nejen politickou konkurenci, ale také novináře. Své kritiky obviní z podlosti a některé dokonce označí za žoldáky. Stěžuje si, kterak trpí jeho rodina, přitom to byl on, kdo ji zatáhl do kauzy Čapího hnízda. Je trapné, jak před poslanci rozmlouvá o psychickém rozpoložení svých dětí, je ubohé poslouchat, kterak celému národu vypráví zkazky o tom, kde a s kým se jeho syn opravdu hodně skamarádil nebo jak si našel skvělou partnerku.

Podobně blábolivý projev by nestál za pozornost, nebýt jeho autorem právě nejmocnější muž v zemi, který shodou okolností čelí trestnímu stíhání a současně je předsedou vlády. Bohužel ale ve sněmovně disponuje dvěma alternativními většinami, a tudíž je v daný moment parlamentní cestou prakticky neodvolatelný. Obzvlášť má-li v zádech prezidenta Miloše Zemana, který nikoli náhodou zrovna pro dnešní vydání Mf Dnes řekl, že se ulici neustupuje. A faktem je, že dokud tady nebude aspoň polovina republiky stávkovat, k ústupovému manévru nemají Babiš se Zemanem důvod. A protesty jsou, aspoň prozatím, až příliš krotké.  

Babiš to řekl jasně: „Za této situace nemám důvod odstupovat. Musíte mě buď odvolat, anebo nás zkuste porazit ve svobodných volbách. A potom to bude jasné. Takže jinak než na základě většiny naší společnosti, našich občanů se mě prostě nezbavíte.“

Kromě účinnějších nátlakových akcí musí tedy opozice přijít s věrohodnými lídry a programem. A přijmout musí také fakt, že Babiš není příčinou naší nynější krize, nýbrž jejím důsledkem. A hlavně: zapomenout je třeba na včerejší, vyčpělá hesla o morálce a dobru polistopadového uspořádání. Lidé jim nevěří, jejich žitá zkušenost je odlišná, proto ostatně volili antisystémově.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud