Jen si tak omočit rty v Teplicích… Komediálního dua Paroubek-Benda se ČSSD asi nikdy nezbaví

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | V Lidovém domě už nějaký čas doufali, že velké duo tvořené bývalým premiérem a šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem a jeho severočeským kmotrem Petrem Bendou patří minulosti. A že to samé platí pro jimi napáchané škody. Omyl, tahle dvojka se partaji vrátila „zakázaným“ mejdanem v Teplicích, kde Benda ve svém hotelu slavil padesátiny.

Celý průšvih jde i za šéfem ČSSD Janem Hamáčkem, právě on totiž oba nesmrtelné kádry vrátil do hry. Od Paroubka si nechává radit, což vždy zavání průšvihem, ještě než přijde dobrá rada. A Bendu nechal výměnou za milionový sponzorský dar za ČSSD kandidovat v loňských krajských volbách. Hamáček i Paroubek měli tehdy plnou pusu o tom, jak comeback Bendy ČSSD určitě pomůže, protože prý za sebou má dlouhou stopu samých úspěchů. Ano, pomohlo: kandidátka s Bendou vyvedla ČSSD z ústeckého hejtmanství, tradiční volební bašty...

Paroubek se už delší dobu zle trápí a snaží se o politický comeback. A kam jinam se různými způsoby vlamovat než do své někdejší mateřské strany. Navíc Paroubek s Bendou ukázali, že mentálně stále žijí v minulosti, kdy si díky svému politickému vlivu připadali jako absolutní vládci světa. Benda proto k zakázanému mejdanu drží tradiční omertu, zatímco Paroubek se vrátil ke staré dobré satiře, kterou tak umí.

„Musím říci, že žádný noční mejdan s Paroubkem se nekonal. Na mejdanech se totiž obvykle pije alkohol a já už pět let žádný alkohol nepiji. Maximálně si nechám na přípitek nalít do skleničky víno, omočím rty a skleničku po přípitku odložím. Dávat mě do souvislosti s nějakou alkoholickou oslavou je proto velmi nekorektní,“ baví expremiér veřejnost na webu Vaše věc, který mu kdysi založili jako prostor pro osobní propagandu a velký „Džóržíno“ se na něj dodnes lyricky vrací, kdykoli je zle. A že po odhalení noční party, na kterou upozornil Blesk, zle skutečně je. 

Jistě: jen omočím rty a pak jdu zrovna v tuhle dobu do separátního apartmá kontrolovat hospodaření hotelu, protože na hospodaření jsem přece machr, ne? Člověk vlastně musí Paroubka obdivovat, jak se sám dokáže zesměšňovat, aniž by to tušil. To Milan Hnilička, šéf Národní sportovní agentury a nyní už bývalý poslanec ANO, který taky přijel k Bendovi do hotelu večer o víkendu „makat“, se aspoň kál a skončil ve sněmovně. Paroubek to naopak celé otočil a svůj útok na současné předpisy veřejně prezentuje jako „bulvární“ útok na sebe. 

V Lidovém domě by si na jeho rady měli dávat velký pozor. V současné bídné situaci, kdy straně reálně hrozí i vypadnutí ze sněmovny, jsou totiž podobné eskapády Paroubka to poslední, co potřebují. A že je právě expremiér umí jako nikdo.

Hamáček řekl, že Bendův mejdan měla rozehnat policie, což se nyní ukazuje jako ironie: na oslavě totiž „makal“ i liberecký policejní šéf Vladislav Husák, podobně nesmrtelný kádr jako Paroubek s Bendou, jehož to stálo funkci. Policie tvrdí, že o mejdanu nevěděla. Těžko říct. Každopádně teď víme, že jistí lidé a jejich vlivové vazby prostě nikdy nekončí, i když oficiálně odejdou z politiky. Tak jen doufejme, že teď ČSSD neudělá Paroubka třeba volebním lídrem. To už by byl fakt moc velký mejdan.

sinfin.digital