Jirsa: Skončí už „Odpovědi Václava Moravce“? | info.cz

Články odjinud

Jirsa: Skončí už „Odpovědi Václava Moravce“?

GLOSA TOMÁŠE JIRSY | O čem se bude mluvit po dnešních Otázkách? Možná o tom, proč tenhle přežitý formát s přežitým moderátorem stále ještě existuje. Sám jsem ho přestal pravidelně sledovat před několika lety, ostatně je dobrý důvod, proč všechny televizní formáty procházejí změnou obsazení, aranžmá – okoukají se a ztratí dynamiku. O politických debatách, zejména na veřejnoprávní televizi, by to mělo platit dvojnásob. Hrozí, že se zapouzdří v jedné ideové bublině a nenabídnou moc nového.

To se přesně stalo v neděli, kdy jsem zapnul televizi v momentě, kdy začínala „debata“ k Brexitu. V novém studiu se pod patronací Václava Moravce setkal Pavel Telička s Luďkem Niedermayerem, tedy dva aktivní europoslanci, doplnění oblíbeným hostem v podobě politologa Lukáše Macka. Moderátor avizoval, že účast zrušil ze zdravotních důvodů Robert Fico. Divák tedy mohl jen bádat, zda v posledních měsících došlo alespoň u jednoho ze jmenovaných k zásadnímu ideovému obratu a můžeme se těšit na skutečný střet různých pohledů.

Nestalo se. Dostal jsem obvyklou porci euronadšení, pohoršení nad zoufalostí domácí politiky (zvlášť zábavné od Pavla Teličky, který teprve nedávno skončil svou dobrodružnou politickou jízdu s Andrejem Babišem), opovržení nad chaosem Britů, kteří z EU těžili a zbrkle odešli, a také relativizaci článku George Sorose, ve kterém přirovnal Evropskou unii k Sovětskému svazu.

I nebohý autor zprávy, který výstupy debaty sepisoval pro web ČT24, se zmohl na titulek „Britové se chovají iracionálně, vůbec nelze předvídat, jaký brexit bude, shodli se Telička a Niedermayer“.

Jedinou přidanou hodnotou relace tak bylo zveřejnění dat z průzkumu veřejného mínění, která ukázala, že na Brexit – překvapivě – v české společnosti existují různé názory (viz graf ČT), případně že lidé vůbec europoslance neznají a v drtivé většině ani netuší, že budou nějaké eurovolby.

Všechna zmíněná čísla podávají celkem smutný obraz o tom, jakým způsobem je vnímaná unijní politika a její hlavní, přímo volení představitelé u nás. Nic z toho ale pořad nereflektoval. Ani nemohl, spolehlivě to vyloučila sestava hostů.

Je rozhodnutí Velké Británie opustit EU správné?

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud