Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jsem ministryně Karla: Miluji Zemana, svého Rambohafíka a poslouchám Babiše. Komentář V. Bucherta

Jsem ministryně Karla: Miluji Zemana, svého Rambohafíka a poslouchám Babiše. Komentář V. Bucherta

Karla Šlechtová, toho času ministryně obrany, je pozoruhodným úkazem české politické scény. Vášnivě podporuje prezidenta Miloše Zemana, velmi ráda mluví (o čemkoli), ještě raději postuje fotky na Instagram a nešetří statusy na Facebooku. Je všude a tím vlastně nikde. Teď vyhodila ředitele Vojenského výzkumného ústavu, který komentoval kauzu kolem jedu novičok. Je to další z řady chyb agilní ministryně.

Uplynulé pondělí nebylo pro Karlu Šlechtovou nejšťastnější. Nejdříve média mohutně komentovala její naprostou hloupost, když vyfotila svého psa (prý mu říká Rambohafík) u hrobu neznámého vojína v Národním památníku na pražském Vítkově. Navíc u věnce, který tam sama předtím položila. Zde se projevila její nezřízená touha neustále tajtrlíkovat před veřejností, aby bylo vidět, jak je údajně činorodá. Nemluvě o tom, že u toho ministryně porušila vyhlášku, protože pes na Národní památník nesmí.

V pondělí odpoledne pak bylo oznámeno, že Šlechtová odvolala z funkce ředitele Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře. Důvod ani jedna strana nesdělila. Šafáře ale kritizoval premiér Andrej Babiš za jeho výroky o jedu novičok (tím měl být podle některých tvrzení zasažen v Anglii dvojitý agent Skripal a jeho dcera). A co si boss Babiš přeje, to Šlechtová vykoná i tehdy, když to ani nevysloví.

Nelze si ale představit, že by šéf Vojenského výzkumného ústavu v kauze novičok lhal. Nedává to žádný smysl a ani tomu nenasvědčují žádné indicie. Když v březnu ruská vláda označila Česko za možného původce novičoku, řekl Šafář agentuře ČTK, že otravné látky se u nás vyrábějí výhradně pro laboratorní účely a že malé množství jich vyrábí i jeho ústav. Řádově jde o gramy, takže podle tehdejšího Šafářova vyjádření nejde o výrobu, ale spíš „laboratorní přípravu malého množství“ kvůli otestování jejich vlastností.

Šlechtová od začátku kauzy ale tvrdila, že u nás novičok není. Že se u toho vláda dostala do sporu s prezidentem Zemanem, který tvrdil, že se tady jed testoval, přitom není problémem pana Šafáře. Politici se měli domluvit, co budou říkat, aby to nevypadalo, že Česká republika mluví často v různých kauzách mnoha různými hlasy. Ministryně obrany si ale našla oběť a promptně ředitele ústavu vyhodila. Má ovšem nějaký důkaz, že Šafář nemluvil pravdu? Těžko.

Odpovídá to tomu, jak Šlechtová jedná a co říká. Chce být hodně vidět a tak neustále jakoby něco dělá. Stačí se podívat na její sociální sítě. Navíc pořád slibuje, že všechno zařídí, vyjedná, udělá lépe. Zejména v případě naší armády jsou to odvážná tvrzení, která se nenaplnila u žádného ministra.

Karla Šlechtová navíc vášnivě podporuje muže, který programově rozděluje českou společnost. Tím je Miloš Zeman. Ministryně u toho říká další nesmysly, které neodpovídají realitě.

Například 10. ledna takto zdůvodnila, proč napsala předmluvu do knihy rozhovorů s prezidentem: „Když jsem psala předmluvu - s velkou ctí - do knihy o našem panu prezidentovi Miloši Zemanovi, netušila jsem, jak moc pravdivá slova do ní vkládám: Miloš Zeman je kotva v rozbouřeném moři. Nyní více, než kdykoliv jindy, ho v politickém moři v naší krásné zemi potřebujeme.“

Tak určitě… Zeman a kotva v rozbouřeném moři? Člověk, který vystřeluje šrapnely na své oponenty prakticky každý den? Muž, který si vytvořil seznamy nepřátel, jež postupně likviduje? Šlechtová to nevidí?

Ministryně Šlechtová se loni pokusila „odejít“ z vlády, když se ucházela o vysokou funkci v jedné z organizací OSN. Tam neuspěla. Ale pro Českou politiku by bylo lepší, kdyby se pro ni podobné místo někde našlo. Protože když je něčeho moc, tak je toho moc. A Karly Šlechtové je prostě přespříliš.

DALŠÍ TEXTY AUTORA SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744