Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsme jeden autobus.“ Co udělají s výjezdy do krajů ministři ČSSD? Glosa M. Žižkové

„Jsme jeden autobus.“ Co udělají s výjezdy do krajů ministři ČSSD? Glosa M. Žižkové

Sociální demokraté dnes začínají hlasovat o tom, zda chtějí do vlády s hnutím ANO. Kolem vnitrostranického referenda se rojí tolik nejistých, že je už ani nemá smysl je zmiňovat. Natož předpovídat jeho výsledek. Jedna jistota ale přetrvává: pokud kabinet na tomto půdorysu opravdu vznikne, čekají i ministry za soc.dem. výlety po krajích v autobusu. A nebo ne? Jen těžko se představuje, že by vládní výjezdy pokračovaly ve stejné soudržnosti, jak se tomu děje dnes.

Návštěvy regionů dnes vypadají idylicky. Za dlouhým stolem sedí uprostřed premiér v demisi Andrej Babiš, z obou stran ho obklopují „jeho“ ministři. Ať už odpovídají na otázky starostů nebo veřejnosti, snaží se co nejvíce vyzdvihnout přednosti kabinetu, který tahá za jeden provaz, pracuje jako jeden tým, maká… Působí přitom jako by svými vyjádřeními chtěli co nejvíce zapůsobit na svého předsedu. Z jejich vystoupení byste měli pocit, že se všechno naprosto daří.

Otázkou je, jak budou tyto výjezdy vypadat v případě, že se opravdu sestaví nový kabinet ANO s ČSSD. Jen těžko si lze představit, že budou sociální demokraté takto ochotně pózovat pro obrázek „jsme jeden autobus“. Místopředseda hnutí ANO a ministr Richard Brabec si sice v rozhovoru pro INFO.CZ pochvaluje, že si s novým vedením – na rozdíl od toho minulého – velmi dobře rozumí. Jedná prý bez zbytečných emocí a kdyby se soc.dem. zbytečně nesekala, mohli už dávno vládnout. Jenže realita takto idylická zdaleka nebude.

Poukázal na to už Andrej Babiš, který během posledního výjezdu do Ústeckého kraje v Předlicích prohlásil, že ministerstvo práce a sociálních věcí museli žel přenechat soc.dem., a tak se teprve uvidí, jestli nový ministr bude chtít problém byznysu s chudobou řešit. Na postoj „společně makáme“ to v tu chvíli moc nevypadalo. Působilo to spíše tak, že dojde na typické přetahování, kdo za co negativního může.

Rozhodující bude jistě i personální obsazení kabinetu. Co se týče ANO, mnoho z šéfů resortů už pokračovat nechce: Stropnický, Pelikán, Ťok. Nahnutý osud má Karla Šlechtová. Nominanty do nového kabinetu hnutí zveřejnit odmítá. Vedení ČSSD to už na konci minulého týdne udělalo. A ukázalo se, že spor se rozhoří třeba kolem návrhu Miroslava Pocheho na ministra zahraničí – hlavně kvůli prezidentovi Miloši Zemanovi, který mu nechce odpustit staré křivdy.

Jisto ale není ani kolem dalších jmen. Jak dnes vzkázal členům partaje její místopředseda Zimola: nehlasujte podle jmen, která jsme vám v pátek slavnostně představili, „návrh personálního obsazení ministerstev se může ještě značně proměnit“. Tak uvidíme. Třeba se bude brát v úvahu i to, zda jsou nominanti ochotni jezdit společným autobusem a fotit si u toho selfíčka.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1