Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsme jeden autobus.“ Co udělají s výjezdy do krajů ministři ČSSD? Glosa M. Žižkové

„Jsme jeden autobus.“ Co udělají s výjezdy do krajů ministři ČSSD? Glosa M. Žižkové

Sociální demokraté dnes začínají hlasovat o tom, zda chtějí do vlády s hnutím ANO. Kolem vnitrostranického referenda se rojí tolik nejistých, že je už ani nemá smysl je zmiňovat. Natož předpovídat jeho výsledek. Jedna jistota ale přetrvává: pokud kabinet na tomto půdorysu opravdu vznikne, čekají i ministry za soc.dem. výlety po krajích v autobusu. A nebo ne? Jen těžko se představuje, že by vládní výjezdy pokračovaly ve stejné soudržnosti, jak se tomu děje dnes.

Návštěvy regionů dnes vypadají idylicky. Za dlouhým stolem sedí uprostřed premiér v demisi Andrej Babiš, z obou stran ho obklopují „jeho“ ministři. Ať už odpovídají na otázky starostů nebo veřejnosti, snaží se co nejvíce vyzdvihnout přednosti kabinetu, který tahá za jeden provaz, pracuje jako jeden tým, maká… Působí přitom jako by svými vyjádřeními chtěli co nejvíce zapůsobit na svého předsedu. Z jejich vystoupení byste měli pocit, že se všechno naprosto daří.

Otázkou je, jak budou tyto výjezdy vypadat v případě, že se opravdu sestaví nový kabinet ANO s ČSSD. Jen těžko si lze představit, že budou sociální demokraté takto ochotně pózovat pro obrázek „jsme jeden autobus“. Místopředseda hnutí ANO a ministr Richard Brabec si sice v rozhovoru pro INFO.CZ pochvaluje, že si s novým vedením – na rozdíl od toho minulého – velmi dobře rozumí. Jedná prý bez zbytečných emocí a kdyby se soc.dem. zbytečně nesekala, mohli už dávno vládnout. Jenže realita takto idylická zdaleka nebude.

Poukázal na to už Andrej Babiš, který během posledního výjezdu do Ústeckého kraje v Předlicích prohlásil, že ministerstvo práce a sociálních věcí museli žel přenechat soc.dem., a tak se teprve uvidí, jestli nový ministr bude chtít problém byznysu s chudobou řešit. Na postoj „společně makáme“ to v tu chvíli moc nevypadalo. Působilo to spíše tak, že dojde na typické přetahování, kdo za co negativního může.

Rozhodující bude jistě i personální obsazení kabinetu. Co se týče ANO, mnoho z šéfů resortů už pokračovat nechce: Stropnický, Pelikán, Ťok. Nahnutý osud má Karla Šlechtová. Nominanty do nového kabinetu hnutí zveřejnit odmítá. Vedení ČSSD to už na konci minulého týdne udělalo. A ukázalo se, že spor se rozhoří třeba kolem návrhu Miroslava Pocheho na ministra zahraničí – hlavně kvůli prezidentovi Miloši Zemanovi, který mu nechce odpustit staré křivdy.

Jisto ale není ani kolem dalších jmen. Jak dnes vzkázal členům partaje její místopředseda Zimola: nehlasujte podle jmen, která jsme vám v pátek slavnostně představili, „návrh personálního obsazení ministerstev se může ještě značně proměnit“. Tak uvidíme. Třeba se bude brát v úvahu i to, zda jsou nominanti ochotni jezdit společným autobusem a fotit si u toho selfíčka.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1