„Jsme jeden autobus.“ Co udělají s výjezdy do krajů ministři ČSSD? Glosa M. Žižkové | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsme jeden autobus.“ Co udělají s výjezdy do krajů ministři ČSSD? Glosa M. Žižkové

„Jsme jeden autobus.“ Co udělají s výjezdy do krajů ministři ČSSD? Glosa M. Žižkové

Sociální demokraté dnes začínají hlasovat o tom, zda chtějí do vlády s hnutím ANO. Kolem vnitrostranického referenda se rojí tolik nejistých, že je už ani nemá smysl je zmiňovat. Natož předpovídat jeho výsledek. Jedna jistota ale přetrvává: pokud kabinet na tomto půdorysu opravdu vznikne, čekají i ministry za soc.dem. výlety po krajích v autobusu. A nebo ne? Jen těžko se představuje, že by vládní výjezdy pokračovaly ve stejné soudržnosti, jak se tomu děje dnes.

Návštěvy regionů dnes vypadají idylicky. Za dlouhým stolem sedí uprostřed premiér v demisi Andrej Babiš, z obou stran ho obklopují „jeho“ ministři. Ať už odpovídají na otázky starostů nebo veřejnosti, snaží se co nejvíce vyzdvihnout přednosti kabinetu, který tahá za jeden provaz, pracuje jako jeden tým, maká… Působí přitom jako by svými vyjádřeními chtěli co nejvíce zapůsobit na svého předsedu. Z jejich vystoupení byste měli pocit, že se všechno naprosto daří.

Otázkou je, jak budou tyto výjezdy vypadat v případě, že se opravdu sestaví nový kabinet ANO s ČSSD. Jen těžko si lze představit, že budou sociální demokraté takto ochotně pózovat pro obrázek „jsme jeden autobus“. Místopředseda hnutí ANO a ministr Richard Brabec si sice v rozhovoru pro INFO.CZ pochvaluje, že si s novým vedením – na rozdíl od toho minulého – velmi dobře rozumí. Jedná prý bez zbytečných emocí a kdyby se soc.dem. zbytečně nesekala, mohli už dávno vládnout. Jenže realita takto idylická zdaleka nebude.

Poukázal na to už Andrej Babiš, který během posledního výjezdu do Ústeckého kraje v Předlicích prohlásil, že ministerstvo práce a sociálních věcí museli žel přenechat soc.dem., a tak se teprve uvidí, jestli nový ministr bude chtít problém byznysu s chudobou řešit. Na postoj „společně makáme“ to v tu chvíli moc nevypadalo. Působilo to spíše tak, že dojde na typické přetahování, kdo za co negativního může.

Rozhodující bude jistě i personální obsazení kabinetu. Co se týče ANO, mnoho z šéfů resortů už pokračovat nechce: Stropnický, Pelikán, Ťok. Nahnutý osud má Karla Šlechtová. Nominanty do nového kabinetu hnutí zveřejnit odmítá. Vedení ČSSD to už na konci minulého týdne udělalo. A ukázalo se, že spor se rozhoří třeba kolem návrhu Miroslava Pocheho na ministra zahraničí – hlavně kvůli prezidentovi Miloši Zemanovi, který mu nechce odpustit staré křivdy.

Jisto ale není ani kolem dalších jmen. Jak dnes vzkázal členům partaje její místopředseda Zimola: nehlasujte podle jmen, která jsme vám v pátek slavnostně představili, „návrh personálního obsazení ministerstev se může ještě značně proměnit“. Tak uvidíme. Třeba se bude brát v úvahu i to, zda jsou nominanti ochotni jezdit společným autobusem a fotit si u toho selfíčka.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.