Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kadeřnice s maturitou z matiky? Sorry jako... Komentář Jiřího X. Doležala

Kadeřnice s maturitou z matiky? Sorry jako... Komentář Jiřího X. Doležala

Ministerstvo školství předvádí zajímavé myšlenkové pochody, které zřejmě vyústí v povinný doktorát z filosofie pro uklízeče psích výkalů. Zatím začínají opatřením, že maturitu z matematiky budou mít povinnou i žáci středních odborných škol, třeba vlasové kosmetičky.

Nejprve rituální zaříkávání: Tímto textem v žádném případě nesnižuji hodnotu práce kadeřnice ani jiných profesí, které vyžadují studium střední odborné školy. Nemyslím si, že by ty obory byly špatné, jednoduché nebo pro hloupé lidi. Kdybych měl udělat něco, co zvládne každý učeň na elektrikáře po dvou letech školy - zavést někam proud - tak bych si pískal!

Přesto jsem hluboce přesvědčen, že celá řada profesí ze středních odborných škol opravdu nepotřebuje maturitu z matematiky, a dokonce ani - kromě běžných kupeckých počtů - matematiku jako takovou. A nebudou ji potřebovat - kromě vědomosti, co je to RPSN - po celý svůj život.

Nyní však přichází nová doba, doba vzdělaného národa. Na středních odborných školách bude od roku 2022 povinná maturitní zkouška z matematiky. Návrh ministryně Kateřiny Valachové (za ČSSD, a tudíž za lepší zítřky a vzdělanější lid) v pondělí schválila vláda.

Připomínám, že mezi obory, k jejichž zvládnutí potřebujete odbornou střední školu, je například vlasová kosmetička. Dámy tu profesi jistě znají, já jsem si musel vygooglit, že je to něco jako lepší kadeřnice, která ví, jak matlat hlavu nejrůznějšími šampony. K výkonu této činnosti bude nově potřebovat maturitní zkoušku z matematiky.

Nový a zcela idiotický návrh má hned dva aspekty nesmyslu. Především - pokud má být maturita jednotné kritérium znalostí, stejné pro žáky gymnázií i odborných škol, tak už nikdy nikdo žádnou odbornou školu nevystuduje. Maturita z matiky na gymplu je celkem náročná zkouška a s ohledem na rozložení intelektu v populaci na ni prostě většina národa nemá šanci dosáhnout.

Pokud ovšem ministerstvo v rámci třídně podmíněného boje za vzdělání všem tu maturitu nezdevalvuje na malou násobilku. To je objektivní aspekt. Diktovat většině kritéria, která jsou určena pro nevětšinově chytré, je úplný nesmysl. Prostě to objektivně nepůjde, stejně jako by ministerstvo nařídilo maturitní zkoušku z maratónského běhu. Ten taky většina lidí nezvládne.

Druhý aspekt je subjektivní a týká se všech učňů a studentů středních odborných škol. Já sám mám maturitu z matematiky (díky tomu, že za mne de facto odmaturoval můj matikář) a celý život se živím hlavou. Přesto jsem nikdy, ale opravdu nikdy v životě k ničemu nepotřeboval vědět, co je integrál. A taky už to nevím. Pokud se dívka bude po odborné škole živit například jako vlasová kosmetička, tak není ani nejmenší stín pravděpodobnosti, že by kdykoli k čemukoli celý život ty znalosti nutné k matuře z matiky potřebovala.

Tím se ovšem celý koncept povinné maturitní zkoušky z matiky mění na čirý samoúčel, neřkuli buzeraci. Proč si mají vlasové kosmetičky cpát do hlavy integrální počet, když je jim to fakt na houby?

Prostě - jde o neomarxistický socialistický experiment, kterým se má lidu přiblížit vzdělanost. V realitě dojde buď k devalvaci maturitní zkoušky z matematiky, nebo k nepřekonatelným problémům v středním odborném školství. Ale věřím, že to ministerstvo nezaskočí a bude pracovat i nadále na vizi lepšího světa.

Pro začátek bych navrhl pro ty pány, co v reflexních vestách jezdí s motorovým vysavačem vysávat psí výkaly, povinný doktorát z filosofie. Ta věda je totiž v podstatě o tomtéž, čím se zabývají celý den - a tak se jim ten doktorát může hodit mnohem víc než kosmetičce maturita z matematiky.

Více komentářů autora najdete na webu Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744