Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kalousek na kolenou? Ani omylem! Komentář Zdeňka Šarapatky

Kalousek na kolenou? Ani omylem! Komentář Zdeňka Šarapatky

Rituály máme rádi. Když při nich teče krev a padají hlavy, býváme tu v sedmém nebi. V českých partajích teď frčí hlavně tam, kam nezabloudil zdravý rozum voliče. Obětuje se teď skoro všude. Pryč s předsedou! Rezignace! Výměna! Kde ještě včera neuhnuli, volají dnes po svěžím vánku a nových tvářích, jako by při tom sami nikdy nebyli. Je tu ale problém, nejsou lidi. Tváře došly.

Za Kalouska se sám nabízí jen staronový Pospíšil. Pokud vstoupí do partaje, zase uhne jako vždycky, kroutí hlavou pamětníci z ODS i z ODA, kde ho měli za člena. Prý měkkýš, co nerad bitvy, žádný ranař v čele strany. Leda ještě kuloáry. Babiš si ho natotata namaže na chleba, notují si v kritice. Být stranickou jedničkou za Kalouska tu zjevně nejde ze dne na den. Je jen jeden, originál. Žádný anděl, zato mistr politiky. A navíc rétor, který rozpaluje doběla. Že výměna hlav politiky nemusí být vždycky výhrou, tu už taky známe. Příkladů jsou celé mraky, od leva až do prava.

Revoluce v partajích často smetou všechny, napřed lídry a pak sebe. Stačí jen jedna hvězdná ambice a hned je malér. Čekat extra nadšení pro Rychlé šípy v čele TOP 09 místo střelce Kalouska by tu byla čirá naivita. Marná sláva, jít až na dřeň a postavit se Babišovi, který z něj má osypky, uměl nejlíp z pravice. Stačí jenom srovnat věty. „Aby nás tady moralizoval i komunistický fízl a kriminálník, kterému hrozí i deset let, tak to jsem tady ještě nezažil,“ pálil zostra Kalousek. „Doufám, že pravděpodobně budoucí premiér Babiš opustí svoji populistickou rétoriku a jeho budoucí vláda nás nevyvede z Evropské unie, byla by to pro nás ekonomická a politická katastrofa. Musíme kamarádit se zeměmi, které vyznávají hodnoty svobody a demokracie,“ frázuje oproti tomu teď Pospíšil. Nebe a dudy! Doufat je tu sakra málo a nechat jen tak Babiš svého populismu vůbec nehodlá. Naopak. A Evropu i celý Západ má zjevně u chvostu. Jde mu o moc a o imunitu. Na sladké řeči nikdy nedá, má je totiž za slabost.

720p 360p
Miroslav Kalousek: excesy a výstřelky

Kalousek tu budí vášně od lásky až k nenávisti. Volby TOP 09 přesto neprohrál. Kdo se nechtěl vrátit v čase, měl za plentou dilema. Buď ODS, nebo Piráty. Nebo „topku“, Starosty či lidovce. Systém parlamentních voleb tu ale nadbíhá silnějším. Za dohromady získaných 16,29 % hlasů teď má tahle trojka ve sněmovně jen třiadvacet poslanců. Zato ANO inkasuje, za třicet procent jich má (sic!) sedmdesát osm! Kouzla s čísly jako hrom. Labutí píseň tu teď nepomůže. Přesto škoda, že neposlechli Kalouska, když burcoval za jednotu ve válce proti arcilotrovi v čele ANO i ve volbách. Teď je z toho pytel blech.

Na piedestal širé moci pomohli Babišovi před volbami i leckteří novináři. Že mezi nimi předseda TOP 09 jmenoval zrovna Radko Kubička z Českého rozhlasu, teď budí povyk jako na tržnici. Má to přitom hlavu patu. Záznam z červnového vystoupení komentátora v České televizi mu totiž dává v mnohém za pravdu. „Pan Kalousek považuje hnutí Andreje Babiše za nedemokratické, které tady není úplně standardní a chce zachovat klasickou demokracii. Ale měl by si uvědomit, že ty tradiční politické strany tu demokracii dostatečně zdiskreditovaly. Právě proto přišel Andrej Babiš. Pan Kalousek má hezké řeči, ale neodpovídá to realitě,“ děl s přehledem Kubičko. „Nezáleží na tom, jestli se někdo slovně hlásí k demokracii a obviňuje někoho jiného, že je mimo standardní demokracii. Důležité jsou konkrétní výsledky…“ mydlil dál na ČT24 schody Kalouskovi a chválil vládu. Sorry jako, čouhá z toho na sto honů servilita k Babišovi. Na čem jiném, proboha, než na demokracii, by tu už mělo záležet? A čím ji zdiskreditoval ausgerechnet Kalousek, který se tu za ní roky mlátí skoro do krve? Nebo Starostové a lidovci? Babiše má Kubičko div ne za Masaryka. Že nepadla ani zmínka o „zkorumpované pakáži“ v České televizi, jak ji vidí právě Babiš a kam Kubičko chodí – demokraticky - hlásat tyhle rozumy, už taky nepřekvapí. Výt s vlky je tu obvyklé. Že s ním teď na Kalouska plive v jedné lajně i Babišův komentátor Lidových novin a předseda Správní rady Institutu pro politiku hnutí ANO Macháček je tu spíš jen pro zasmání. Stačí věta a jsme doma: „Snob s permanentkou do milánské opery La Scala, za komunismu činný za lidovce v Národní frontě, se předtím najednou objevil na trutnovském open air hudebním festivalu v tričku s Ivanem Jirousem, kde zaskočil za Karla Schwarzenberga.“ Někdejší člen Plastic People, zaměstnanec Bureše, kádruje jak v padesátkách. A účtuje s buržoazním živlem Kalouskem.

1080p 720p 480p 360p 240p
Mimo politiku bych vydělával víc, podle lidí můžu za déšť i vedro, říkal Kalousek před časem v pořadu Štrunc!

Ani vlevo žádná sláva, tam přitom nic nepřekvapí. Stačili si vždycky sami. Zase nuda, na hrobě Sobotky a Zaorálka znova tančí lánský vazal Zimola. Světe div se, v zádech s Haškem. A s ním hned další zmrtvýchvstání. Velký comeback podprůměru, je tu zpátky Onderka! Sociální demokracie musí najít svého Fica, nechal se slyšet ze záhrobí taky Škromach. Větří šanci přivést partaj ze sedmi procent jednou provždy do nuly. I vrchního komunistu Filipa by prý soudruzi radši vyměnili. Za Skálu. Jakeše za Stalina! Ticho po pěšině není ani u zemanovců. Ve Straně práv občanů se pod kolchozníkem Velebou třese funkce. Při 0, 36 % zůstalo ve volbách zjevně jen u dvou voličů, Ivany a Miloše Zemanových. Volili Čecha.

Každý je teď za chytráka a má recept na budoucnost. Stačí Babiš s Okamurou a už mají konec světa. Ještě není, ušpinit se před národem se tu mnohým zjevně nechce. A kdo to zkusí, bude v kůži vlastizrádce, kam se hrabou přeběhlíci Melčák nebo Pohanka. Miroslav Kalousek není na kolenou. Hraje se tu přece o víc, než o židle. Zda na Západ, nebo zpátky na Východ. Ze svobody do gubernie. Z demokracie do diktátu. Chce to jenom zchladit hlavy. A počkejme si na zítřek…

Autor je komentátor INFO.CZ

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1