Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kalousek se prokec, počítá s rozpadem TOP 09. Komentář Jiřího X. Doležala

Kalousek se prokec, počítá s rozpadem TOP 09. Komentář Jiřího X. Doležala

Nedělní Otázky Václava Moravce hostily pana předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. A vzhledem k tomu, že poměrně nudnou ekonomickou debatu provázely emoce, dozvěděl se divák i nějaké obsahy z podvědomí pana předsedy. A podívejme se - on počítá s rozpadem vlastní strany!

Pražská kavárna již delší dobu starostlivě sleduje vývoj volebních preferencí TOP 09. Vypadá to, že po volbách se půjde domů. Nedělní vystoupení Miroslava Kalouska v pořadu Otázky Václava Moravce odhalilo, že je s nevábnou budoucností TOPky smířen i její předseda, a s jejím koncem prostě počítá.

Prosím psychology, aby tento odstavec nečetli, znají jeho obsah ze školy. Pro nepsychology musím vysvětlit, že jeden z největších psychologů a filosofů dvacátého století, objevitel psychoanalýzy Sigmund Freud, odhalil vícevrstevnou strukturu lidské psychiky. Nejvíc námi cloumají síly zdola, síly našich potlačených pudů a nevědomých myšlenek. Těmto silám říkal Freud id, ono. Na id nasedá ego - naše vědomé já, rovina prožívání a bytí, o které víme na vědomé úrovni, a o kterém míváme tendenci si myslet, že jedná racionálně a účelově, že je moudré. A konečně shora je to ego tísněné superegem, naším svědomím, zvitřnělou podobou otcovských (potažmo civilizačních) příikazů a norem.

V každodenním jednání si myslíme, že jsme plně na rovině ega, že si své jednání kontrolujeme a děláme a říkáme to, co sami chceme. Je to hluboký omyl, většina našich slov a aktů je výsledkem podvědomých tlaků a tíhy superega, naše „svobodné a racionální uvažování“ je většinou jen iluzí. O tom, co se děje v našem podvědomí, se můžeme dozvědět jednak psychoanalýzou, dlouhým a bolestivým procesem sebeuvědomování, ale u druhých osob můžeme snadno sledovat obsahy jejich podvědomí analýzou chybných výkonů. Přeřeknutí, uřeknutí, náhlý iracionální pohyb - to jsou všechno chybné výkony, ze kterých se dá vysuzovat na obsah podvědomí. Podvědomí jakoby „probublávalo“ do našeho egem řízeného chování v podobě chybných výkonů a přeřeků. 

Když si pustíte záznam Otázek Václava Moravce z této neděle, uvidíte poměrně nudnou debatu na ekonomické téma. Vzhledem k tomu, že se v diskusi hádá pan předseda Kalousek s panem ministram Jurečkou, jsou masivně přítomny emoce. Kalousek napadá EET, chce říct, že je třeba EET zrušit, a najednou místo toho z chudáka malýho vypadlo: „Prosadíme zrušení TOP 09."

Moravec s Jurečkou se zachovali jako gentlemani a přešli to, já to však komentovat musím. Chybný výkon pana předsedy Kalouska totiž ukazuje, že i přes jisté upozadění v opozici zůstává realistou a vidí budoucnost své strany přesně tam, kde ji vidí i vnímavější veřejnost. Jenom bych jej chtěl uklidnit - TOPku nebude třeba rušit, ona se už v podstatě zrušila sama.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744