Články odjinud

Kardinál ve službách nácka. Duka nadbíhá Okamurovi. Komentář Zdeňka Šarapatky

Kardinál ve službách nácka. Duka nadbíhá Okamurovi. Komentář Zdeňka Šarapatky

Tomio Okamura má předčasné Vánoce. Po éře soudních potup, které médiím kývly na přezdívku Pitomio a po finančních kejklích uvnitř vlastní strany, se dme hned dvojí pýchou. Vedle poslaneckých lavic totiž získal trofej k pohledání, vlezlou supliku od samotné hlavy tuzemského kléru. Český primas Dominik Duka sice blahopřál k lavicím ve sněmovně i dalším stranám, s Okamurou to ale vypadá rovnou na bratrství ve zbrani. A na legitimizaci rasistických eskapád jeho partaje církevní vrchností. 

Jsem přesvědčen, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v této zemi i řada jiných témat, píše český velekněz veliteli českých nácků. Co může mít společného křesťanská víra prvního katolíka v zemi a místního zástupce papeže, proslulého pokorou, tolerancí k jinakostem a boji za rovný svět bez utrpení, s očividným populistou, který má politiku za fabriku na strach a republiku děsí deseti imigranty a rasistickými hesly, ví jen Bůh. Jak se mu ti dva líbili, se oba dozví až ve svůj soudný den, přesto si lze už teď vsadit na výsledek: nácek půjde k čertu a arcibiskup na hanbu.

Že Duka není Vlk, natož pak kardinál Tomášek, se tu ví už nějaký čas. Ze statečného chlápka, který kvůli politickým názorům seděl v kriminále s Václavem Havlem za Husáka, je teď parťák (sic!) proruského Zemana. A navrch Pitomia, který se na potkání zaklíná vzdělaností národa a urputným vlastenectvím, ale v dopise na Hrad seká v češtině jednu hrubku za druhou, jak upozornil Roman Máca z think-tanku Evropské hodnoty. Je přece mužem z lidu, hlavně že zná azbuku!

autor: Twitter/@_Roman_Maca

Že kardinál Duka sází ve svém textu na spojenectví s Okamurou ausgerechnet v bezpečnosti občanů, je už majstrštyk naivity. Nebo čiré proradnosti. Kádry Svobody a přímé demokracie, které do sněmovny zvolila národní sorta frustrovaných s Ortelem na triku a dětmi, jež rodiče nutí třískat baseballovou pálkou do polštáře jako do muslima, totiž mohou konvenovat jen hlupcům nenávisti. A kolaborantům, kteří prodávají svoji vlast zpátky Rusku. Kněz Duka to dobře ví, jako zná ty, s nimiž chce teď spojit síly. Hned pět poslanců Okamury totiž sympatizuje s Československými vojáky v záloze, o nichž má dávno jasno expertní zpráva o extremismu z pera ministerstva vnitra. Další poslanci SPD jsou zase hojně zastoupeni ve Vyvadilových Přátelích Ruska a Přátelích Vladimira Putina v České a Slovenské republice nebo v proruském spolku Hej, občané, včetně vítačů Putinových Nočních vlků. Jiní zákonodárci navýsost obskurní partaje se pro změnu angažují ve skupině Chceme pryč z NATO a EU – Rusko je náš opravdový přítel, nebo USA – nepřítel světového míru. Nejde zdaleka o jednotlivce. Ve skupinách, které kolaborují s někdejšími okupanty republiky, se angažuje vždy čtyři až pět Okamurových poslanců.

Jak bude vypadat dialog šéfa tuzemské církve s poslancem SPD Kohoutkem, který se doteď živil rychlými půjčkami, si lze přitom těžko představit. Na dialog kardinála s lichvou se budou stát fronty. Zda bude intelektuál Duka zabrušovat do společných témat i s poslancem Roznerem, aby z nich pak vybrušoval, jen co se dozví, že Okamurův slavný lingvista pořádal erotické plesy, teprve uvidíme. Kardinál je ovšem mistr kompromisu. Nakonec možná dojde i na kýženou bezpečnost. A taky na islám. Poslanec Kobza totiž platí u Okamury za předního odborníka. A hned má recept, venčit prasata a psy rovnou u mešit, muslimům navzdory. Desatero jako vyšité. Arcibiskupský palác bude čelit i nejednomu pokušení. Lascivní řeč těla poslankyně SPD Šafránkové je na internetu extrapopulárním oběživem. Zato se zlínským poslancem Holíkem bude řeč natotata, bezpečnosti prý taky rozumí. Hlavně ruské. Jako poslanec se totiž zúčastnil oslav výročí ruské anexe Krymu a Ukrajinu má zakázanou. Před léty navíc kandidoval do sněmovny za KSČM. Čo bolo, bolo, teď bude chránit republiku spolu s kardinálem. S elektromontérem Španělem, který usedl taky ve sněmovně, nejspíš potíže nebudou. Má prestižní vzdělání, Vysokou školu života, kterou se na internetu chlubí většina voličů SPD, v lepším případě se základkou. Pokud bude budoucímu jednání kardinála Duky s hnutím Svoboda a přímá demokracie asistovat i tajemník Okamury, který chce podle svědků posílat gaye, Židy a cikány do plynu, zažijeme absurdní šmíru a la Soukupův Týden s prezidentem nebo jeho prohlášení v Parlamentních listech. K rasismu v pražských ulicích tam Zeman odtušil, že se to stává.

Proč Dominik Duka nadbíhá politice síly a autoritářství, které zjevně usilují o návrat českých poměrů před rok 1989, se jen tak nedozvíme. Zda je s věkem fascinován světskou mocí a VIP salóny Hradu a parlamentu, nebo jen přeceňuje svoji pověst diplomata, kterou jej zdatně balamutí osobní kývači, si ale lze domyslet. Diplomatem přitom není, Babiš chce zbořit domluvené státní náhrady za křivdy na jeho církvi a přítel Zeman stále mlčí. Duka mu na Hrad nepomůže, zato Babiš ano. A Okamura hýká radostí. Už na svatováclavské pouti vzýval arcibiskup „umlčovanou většinu“, která mu teď do parlamentu zvolila odpůrce církevních restitucí. Že křesťanství dbá podle Ježíše o menšiny, slabé a pronásledované, má zjevně za detail. Prostředí deformuje. Kardinálská klaka v čele s osobním tajemníkem, který si v mládí zadal s kontrarozvědkou a práskal na vojáky, je jako doma v Parlamentních listech. Xenofoby s kolárkem tam tuze rádi, pro Rusy jsou totiž místní propagandou zadarmo. Že místo pořádné mravní bouře nad pražským rasovým útokem na Afričana volá arcibiskup po spolupráci s Okamurou je otřesné. „Na I. P. Pavlova přistoupilo asi dvacet mladých mužů, kteří na mě okamžitě začali řvát, že jsem černá huba a špinavej negr. Taky křičeli, že bych se měl vrátit do Afriky a že černoši a Židi by měli jít do plynu," vypověděla oběť brutality. Duka nic.

Nic neroste do nebe, naděje na lepší poměry tu je. Na Hradě státník místo vlastizrádce a hned vedle, v sídle českého primase, nová krev místo bafuňářů církve. Drahoš, Topolánek nebo Horáček či Hilšer místo Zemana a plzeňský Holub nebo Tomáš Halík místo Duky. S úctou. A zavčas.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818