Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kardinál ve službách nácka. Duka nadbíhá Okamurovi. Komentář Zdeňka Šarapatky

Kardinál ve službách nácka. Duka nadbíhá Okamurovi. Komentář Zdeňka Šarapatky

Tomio Okamura má předčasné Vánoce. Po éře soudních potup, které médiím kývly na přezdívku Pitomio a po finančních kejklích uvnitř vlastní strany, se dme hned dvojí pýchou. Vedle poslaneckých lavic totiž získal trofej k pohledání, vlezlou supliku od samotné hlavy tuzemského kléru. Český primas Dominik Duka sice blahopřál k lavicím ve sněmovně i dalším stranám, s Okamurou to ale vypadá rovnou na bratrství ve zbrani. A na legitimizaci rasistických eskapád jeho partaje církevní vrchností. 

Jsem přesvědčen, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v této zemi i řada jiných témat, píše český velekněz veliteli českých nácků. Co může mít společného křesťanská víra prvního katolíka v zemi a místního zástupce papeže, proslulého pokorou, tolerancí k jinakostem a boji za rovný svět bez utrpení, s očividným populistou, který má politiku za fabriku na strach a republiku děsí deseti imigranty a rasistickými hesly, ví jen Bůh. Jak se mu ti dva líbili, se oba dozví až ve svůj soudný den, přesto si lze už teď vsadit na výsledek: nácek půjde k čertu a arcibiskup na hanbu.

Že Duka není Vlk, natož pak kardinál Tomášek, se tu ví už nějaký čas. Ze statečného chlápka, který kvůli politickým názorům seděl v kriminále s Václavem Havlem za Husáka, je teď parťák (sic!) proruského Zemana. A navrch Pitomia, který se na potkání zaklíná vzdělaností národa a urputným vlastenectvím, ale v dopise na Hrad seká v češtině jednu hrubku za druhou, jak upozornil Roman Máca z think-tanku Evropské hodnoty. Je přece mužem z lidu, hlavně že zná azbuku!

autor: Twitter/@_Roman_Maca

Že kardinál Duka sází ve svém textu na spojenectví s Okamurou ausgerechnet v bezpečnosti občanů, je už majstrštyk naivity. Nebo čiré proradnosti. Kádry Svobody a přímé demokracie, které do sněmovny zvolila národní sorta frustrovaných s Ortelem na triku a dětmi, jež rodiče nutí třískat baseballovou pálkou do polštáře jako do muslima, totiž mohou konvenovat jen hlupcům nenávisti. A kolaborantům, kteří prodávají svoji vlast zpátky Rusku. Kněz Duka to dobře ví, jako zná ty, s nimiž chce teď spojit síly. Hned pět poslanců Okamury totiž sympatizuje s Československými vojáky v záloze, o nichž má dávno jasno expertní zpráva o extremismu z pera ministerstva vnitra. Další poslanci SPD jsou zase hojně zastoupeni ve Vyvadilových Přátelích Ruska a Přátelích Vladimira Putina v České a Slovenské republice nebo v proruském spolku Hej, občané, včetně vítačů Putinových Nočních vlků. Jiní zákonodárci navýsost obskurní partaje se pro změnu angažují ve skupině Chceme pryč z NATO a EU – Rusko je náš opravdový přítel, nebo USA – nepřítel světového míru. Nejde zdaleka o jednotlivce. Ve skupinách, které kolaborují s někdejšími okupanty republiky, se angažuje vždy čtyři až pět Okamurových poslanců.

Jak bude vypadat dialog šéfa tuzemské církve s poslancem SPD Kohoutkem, který se doteď živil rychlými půjčkami, si lze přitom těžko představit. Na dialog kardinála s lichvou se budou stát fronty. Zda bude intelektuál Duka zabrušovat do společných témat i s poslancem Roznerem, aby z nich pak vybrušoval, jen co se dozví, že Okamurův slavný lingvista pořádal erotické plesy, teprve uvidíme. Kardinál je ovšem mistr kompromisu. Nakonec možná dojde i na kýženou bezpečnost. A taky na islám. Poslanec Kobza totiž platí u Okamury za předního odborníka. A hned má recept, venčit prasata a psy rovnou u mešit, muslimům navzdory. Desatero jako vyšité. Arcibiskupský palác bude čelit i nejednomu pokušení. Lascivní řeč těla poslankyně SPD Šafránkové je na internetu extrapopulárním oběživem. Zato se zlínským poslancem Holíkem bude řeč natotata, bezpečnosti prý taky rozumí. Hlavně ruské. Jako poslanec se totiž zúčastnil oslav výročí ruské anexe Krymu a Ukrajinu má zakázanou. Před léty navíc kandidoval do sněmovny za KSČM. Čo bolo, bolo, teď bude chránit republiku spolu s kardinálem. S elektromontérem Španělem, který usedl taky ve sněmovně, nejspíš potíže nebudou. Má prestižní vzdělání, Vysokou školu života, kterou se na internetu chlubí většina voličů SPD, v lepším případě se základkou. Pokud bude budoucímu jednání kardinála Duky s hnutím Svoboda a přímá demokracie asistovat i tajemník Okamury, který chce podle svědků posílat gaye, Židy a cikány do plynu, zažijeme absurdní šmíru a la Soukupův Týden s prezidentem nebo jeho prohlášení v Parlamentních listech. K rasismu v pražských ulicích tam Zeman odtušil, že se to stává.

Proč Dominik Duka nadbíhá politice síly a autoritářství, které zjevně usilují o návrat českých poměrů před rok 1989, se jen tak nedozvíme. Zda je s věkem fascinován světskou mocí a VIP salóny Hradu a parlamentu, nebo jen přeceňuje svoji pověst diplomata, kterou jej zdatně balamutí osobní kývači, si ale lze domyslet. Diplomatem přitom není, Babiš chce zbořit domluvené státní náhrady za křivdy na jeho církvi a přítel Zeman stále mlčí. Duka mu na Hrad nepomůže, zato Babiš ano. A Okamura hýká radostí. Už na svatováclavské pouti vzýval arcibiskup „umlčovanou většinu“, která mu teď do parlamentu zvolila odpůrce církevních restitucí. Že křesťanství dbá podle Ježíše o menšiny, slabé a pronásledované, má zjevně za detail. Prostředí deformuje. Kardinálská klaka v čele s osobním tajemníkem, který si v mládí zadal s kontrarozvědkou a práskal na vojáky, je jako doma v Parlamentních listech. Xenofoby s kolárkem tam tuze rádi, pro Rusy jsou totiž místní propagandou zadarmo. Že místo pořádné mravní bouře nad pražským rasovým útokem na Afričana volá arcibiskup po spolupráci s Okamurou je otřesné. „Na I. P. Pavlova přistoupilo asi dvacet mladých mužů, kteří na mě okamžitě začali řvát, že jsem černá huba a špinavej negr. Taky křičeli, že bych se měl vrátit do Afriky a že černoši a Židi by měli jít do plynu," vypověděla oběť brutality. Duka nic.

Nic neroste do nebe, naděje na lepší poměry tu je. Na Hradě státník místo vlastizrádce a hned vedle, v sídle českého primase, nová krev místo bafuňářů církve. Drahoš, Topolánek nebo Horáček či Hilšer místo Zemana a plzeňský Holub nebo Tomáš Halík místo Duky. S úctou. A zavčas.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1