Každý za sebe. Američtí voliči prohráli i druhou debatu prezidentských kandidátů

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Ve čtvrtek to byla snad nejzvláštnější debata prezidentských kandidátů za hodně dlouhou dobu. Donald Trump a Joe Biden se mezi sebou střetli pouze nepřímo. Virtuálně. Každý si totiž uspořádal vlastní diskusi, která se sice konala ve stejný čas, ale na jiném místě a v jiné televizi.

Na počátku poněkud zvláštního formátu této druhé prezidentské debaty bylo nedávné onemocnění Donalda Trumpa koronavirem. Přestože se prezident vyléčil, podle Komise pro prezidentské debaty by bylo uspořádání běžné druhé diskuse stále rizikové a tak navrhla virtuální klání. To Trump odmítl, Biden pak oznámil alespoň vlastní diskusi s americkými voliči. Trump nechtěl zůstat pozadu a zorganizoval totéž. 

Formát obou debat byl srovnatelný, Trump i Biden vystoupili v takzvaném swing state, tedy ve státě, kde jsou šance obou kandidátů na vítězství historicky vyrovnané. Trump hovořil na Floridě, Pence v Pensylvánii. Diskuse byla ve formátu Town Hall, šlo tak o interakci politiků s občany státu a s jejich problémy. Přítomní diváci, kvůli covidovým opatřením jich byly maximálně nižší desítky, z tábora podporovatelů, odpůrců i nerozhodnutých kandidátů se ptali na hlavní témata letošních voleb – koronavirus, zdravotní péči, obsazení uvolněného křesla Nejvyššího soudu, rasové otázky, dezinformace či Trumpova daňová přiznání.

Zavřený první stupeň je obrovský problém, dítě přes monitor psát nenaučíte, varuje Výborný

Každý z kandidátů se s otázkami popasoval po svém a ani jeden výrazně nepřekvapil. Trump byl ve své roli, po prodělaném covidu dával na odiv svou vitalitu i domnělé úspěchy svého volebního období. Biden zase věcně a podloženě diskutoval a vysvětloval, působil však zakřiknutěji a ne tak suverénně jako současný americký prezident.

Bohužel, debatu i napodruhé prohrál především divák. Zejména proto, že obě diskuse se vysílaly časově naproti sobě, takže voliči mohli plnohodnotně sledovat pouze jednu z nich. Důvod byl přitom triviální – Trumpovi se podařilo přesvědčit NBC, aby jeho diskusi vysílala proti Bidenovi a on se pak mohl chlubit, že jej porazil ve sledovanosti. 

Vítězem debat byli moderátoři, George Stephanopoulos z ABC a především Savannah Guthrieová z NBC. Právě Guthrieová dokázala Trumpa zejména v úvodu debaty přesně cílenými dotazy zahnat do defenzivy, jeho klišé vyvracela argumenty, nenechala ho z otázek utéct a především – když na to přišlo, nenechala se překřičet. 

Domácí a zahraniční politika USA. Co z jejich vztahu vyplývá pro Evropu?

Trump tak musel vysvětlovat, jak to bylo s jeho testy na covid, proč šíří neověřené informace na Twitteru či detaily svého daňového přiznání. Moderátora Chrise Wallaceho, který moderoval první prezidentskou debatu, zastínila rozdílem třídy. Moderátorská jednička televize ABC George Stephalopoulos, který nyní seděl naproti Joe Bidenovi, předvedl standardně kvalitní výkon; pouze jej Biden nenechal tolik vyniknout, jako Trump Guthrieovou.

Michal Půr v hodnocení první debaty napsal, že prohráli všichni a americkým voličům není co závidět. Voliči bohužel prohráli i nyní, hlavně tím, že neměli možnost sledovat přímé střetnutí obou kandidátů, případně jednotlivé diskuse vysílané po sobě. Tím, že oba politici hráli sami na sebe, přišli voliči o vzájemnou interakci a většina jich zkrátka polovinu argumentů neslyšela. I přesto druhá debata skončila pozitivně – příslibem třetí debaty, která by se již standardně měla uskutečnit příští čtvrtek.

SDÍLET
sinfin.digital