Každý za sebe. Američtí voliči prohráli i druhou debatu prezidentských kandidátů

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Ve čtvrtek to byla snad nejzvláštnější debata prezidentských kandidátů za hodně dlouhou dobu. Donald Trump a Joe Biden se mezi sebou střetli pouze nepřímo. Virtuálně. Každý si totiž uspořádal vlastní diskusi, která se sice konala ve stejný čas, ale na jiném místě a v jiné televizi.

Na počátku poněkud zvláštního formátu této druhé prezidentské debaty bylo nedávné onemocnění Donalda Trumpa koronavirem. Přestože se prezident vyléčil, podle Komise pro prezidentské debaty by bylo uspořádání běžné druhé diskuse stále rizikové a tak navrhla virtuální klání. To Trump odmítl, Biden pak oznámil alespoň vlastní diskusi s americkými voliči. Trump nechtěl zůstat pozadu a zorganizoval totéž. 

Formát obou debat byl srovnatelný, Trump i Biden vystoupili v takzvaném swing state, tedy ve státě, kde jsou šance obou kandidátů na vítězství historicky vyrovnané. Trump hovořil na Floridě, Pence v Pensylvánii. Diskuse byla ve formátu Town Hall, šlo tak o interakci politiků s občany státu a s jejich problémy. Přítomní diváci, kvůli covidovým opatřením jich byly maximálně nižší desítky, z tábora podporovatelů, odpůrců i nerozhodnutých kandidátů se ptali na hlavní témata letošních voleb – koronavirus, zdravotní péči, obsazení uvolněného křesla Nejvyššího soudu, rasové otázky, dezinformace či Trumpova daňová přiznání.

Zavřený první stupeň je obrovský problém, dítě přes monitor psát nenaučíte, varuje Výborný

sinfin.digital