Kdo bude příští premiér? Bartoš nemá nic jisté – vzkazuje Zeman i průzkumy

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Koalice Pirátů a Starostů se podle předvolebních průzkumů poslední dobou pere s ANO o první místo. Její lídr Ivan Bartoš sice na někoho nemusí působit úplně „premiérsky“, ale tvrdí, že je připravený vést po volbách novou vládu. Jasně, připraveným štěstí přeje, jenže pořád je tu prezident Miloš Zeman. A ten už před časem avizoval, že to nakonec může být jinak.

A pak jsou tu předvolební průzkumy. Ty dělají z Bartoše premiéra hlavně v očích novinářů, kteří se prostě podívali na jejich čelo. A to v posledních šetřeních agentur STEM, Kantar a Median obsadila koalice Pirátů a STAN, která odsunula ANO na druhé místo. Všechny tři agentury jí teď přisuzují nějakých 27 až 30 procent hlasů, zatímco ANO předpovídají kolem 24 procent. Ani jeden ze zmíněných volebních modelů ale neudělal z Bartoše premiéra v čele pirátské koalice. 

Zeman pořád ještě nezapomněl, jak ho baví hrát si s politickým podhradním, takže už před časem vzkázal, že příštím premiérem jmenuje šéfa vítězné strany, který si zároveň zajistí sněmovní většinu. Bartošovi zatím z průzkumů sněmovní většina nevychází ani s přispěním koalice SPOLU a jeho aliance se Starosty se u Zemana jako jedna strana celkem jistě počítat nebude.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co nám dluží Šlachtova Přísaha?
  • Kdo měl zachraňovat kandidátku SPOLU v Praze?
  • A co když Babiš už nebude usilovat o premiérskou funkci?
sinfin.digital