Články odjinud

Kdo nahradí Malou? Je tu profesionál, se kterým by Babiš neriskoval další ostudu. Komentář J. Januše

Kdo nahradí Malou? Je tu profesionál, se kterým by Babiš neriskoval další ostudu. Komentář J. Januše

Premiér Andrej Babiš našel po rezignaci Taťány Malé nového ministra spravedlnosti. Podle zdrojů INFO.CZ by jím mě být dosavadní místopředseda Legislativní rady vlády Jan Kněžínek. Je škoda, že ministerskou šanci nedostal ani tentokrát Jeroným Tejc. Politický náměstek ministra spravedlnosti by totiž měl silnější pozici než Kněžínek. Mezi právníky i politiky je totiž daleko známější, má dobré kontakty. A přesně to teď ministr spravedlnosti potřebuje.

Jeroným Tejc, dřívější výrazný sociální demokrat a bývalý předseda sněmovního ústavně právního výboru nabízí přesně to, co ministerstvo, do jehož gesce spadá nová legislativa a justice, v současnosti potřebuje. Dokáže se totiž dohodnout.

Právě tato Tejcova charakteristika zaznívá mezi právníky asi nejčastěji. Řada z nich jeho povýšení brala za hotovou věc už dříve a více než je překvapilo, když Babiš oznámil nominaci Taťány Malé.

Tejc totiž byl ideálním kandidátem na tento úřad. Má nezpochybnitelné politické i legislativní zkušenosti a v minulém volebním období vedl výše zmíněný klíčový výbor sněmovny. Letos z pozice politického náměstka kryl záda Robertovi Pelikánovi (ANO), stejnou pozici zastával i během několikadenního ministrování Taťány Malé.

Právní komunita – od advokátů, přes exekutory a notáře, až po soudce – Tejce respektuje a politický náměstek má mezi ní skvělé kontakty, srovnatelné s těmi mezi poslanci a senátory. Právě známosti bude ministr spravedlnosti potřebovat nejvíce, plány na novou legislativu totiž existují dlouhodobě, nyní je ale třeba je prosadit. Důležité je, že by Tejc mohl smírně působit i dovnitř ministerstva, které měl možnost během letošního prvního pololetí dobře poznat. Uvidíme, zda se tohle všechno podaří i Kněžínkovi.

Tejc má mimo jiné i nezpochybnitelné právní vzdělání. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, následně absolvoval ještě rigorózní zkoušku a je tak doktorem práv. Uspěl rovněž u advokátních zkoušek. V pražské vysoké politice je od roku 2006, kdy se stal poprvé poslancem. Před pěti lety se sice účastnil pověstní lánské schůzky, jakoby to ale už bylo obecně zapomenuto.

Pokud by tak Babiš po Tejcovi skutečně sáhl, neriskoval by další ostudu. Dlužno dodat, že tu ale neriskuje ani s Kněžínkem, který má dokonce i velký doktorát.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud