Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdo nahradí Malou? Je tu profesionál, se kterým by Babiš neriskoval další ostudu. Komentář J. Januše

Kdo nahradí Malou? Je tu profesionál, se kterým by Babiš neriskoval další ostudu. Komentář J. Januše

Premiér Andrej Babiš našel po rezignaci Taťány Malé nového ministra spravedlnosti. Podle zdrojů INFO.CZ by jím mě být dosavadní místopředseda Legislativní rady vlády Jan Kněžínek. Je škoda, že ministerskou šanci nedostal ani tentokrát Jeroným Tejc. Politický náměstek ministra spravedlnosti by totiž měl silnější pozici než Kněžínek. Mezi právníky i politiky je totiž daleko známější, má dobré kontakty. A přesně to teď ministr spravedlnosti potřebuje.

Jeroným Tejc, dřívější výrazný sociální demokrat a bývalý předseda sněmovního ústavně právního výboru nabízí přesně to, co ministerstvo, do jehož gesce spadá nová legislativa a justice, v současnosti potřebuje. Dokáže se totiž dohodnout.

Právě tato Tejcova charakteristika zaznívá mezi právníky asi nejčastěji. Řada z nich jeho povýšení brala za hotovou věc už dříve a více než je překvapilo, když Babiš oznámil nominaci Taťány Malé.

Tejc totiž byl ideálním kandidátem na tento úřad. Má nezpochybnitelné politické i legislativní zkušenosti a v minulém volebním období vedl výše zmíněný klíčový výbor sněmovny. Letos z pozice politického náměstka kryl záda Robertovi Pelikánovi (ANO), stejnou pozici zastával i během několikadenního ministrování Taťány Malé.

Právní komunita – od advokátů, přes exekutory a notáře, až po soudce – Tejce respektuje a politický náměstek má mezi ní skvělé kontakty, srovnatelné s těmi mezi poslanci a senátory. Právě známosti bude ministr spravedlnosti potřebovat nejvíce, plány na novou legislativu totiž existují dlouhodobě, nyní je ale třeba je prosadit. Důležité je, že by Tejc mohl smírně působit i dovnitř ministerstva, které měl možnost během letošního prvního pololetí dobře poznat. Uvidíme, zda se tohle všechno podaří i Kněžínkovi.

Tejc má mimo jiné i nezpochybnitelné právní vzdělání. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, následně absolvoval ještě rigorózní zkoušku a je tak doktorem práv. Uspěl rovněž u advokátních zkoušek. V pražské vysoké politice je od roku 2006, kdy se stal poprvé poslancem. Před pěti lety se sice účastnil pověstní lánské schůzky, jakoby to ale už bylo obecně zapomenuto.

Pokud by tak Babiš po Tejcovi skutečně sáhl, neriskoval by další ostudu. Dlužno dodat, že tu ale neriskuje ani s Kněžínkem, který má dokonce i velký doktorát.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744