Děláme to pro vás a vy to nechápete! Kdo zklidní sluníčkáře z magistrátu?

GLOSA PETRA HOLCE | Už je z toho sázka na jistotu. Po víc než čtvrt roce (ne)existence se můžete klidně vsadit, že na restaurační „truczahrádce“ pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra na Smetanově nábřeží většinu času nikoho nepotkáte. Budete tu prostě sedět sami. Scheinherr a spol. ale přesto Pražany zklidňuje dál a stoly a židle podle stejného klíče přibývají. A opět zejí prázdnotou.

Spíš než Scheinherr za tím vším ve skutečnosti stojí jeho partajní vodič a ideologický guru Jan Čižinský, který ovšem pro jistotu není v čele Prahy. „Proto jsme si řekli, že to takhle dál nejde. Musíme se do něčeho pustit. Klidně do něčeho kontroverzního, za co třeba dostaneme tak trochu na zadek... Něco vám ale prozradím: my celou věc i tak považujeme za vítězství všech Pražanů, kteří chtějí moderní město s čistším vzduchem a funkční veřejnou dopravou,“ napsal před časem na Facebooku šéf Prahy sobě, starosta Prahy 7 a poslanec Čižinský. 

Praha sobě zavřela na jaře jeden pruh Smetanova nábřeží ve spolupráci s Piráty, koaliční Spojené síly pro Prahu byly jako obvykle proti. Celý plán jeho strůjci kromě ideologického puzení obhajovali i záměrem pomoct restauratérům v době koronaviru: Pražané sem podle nich okamžitě nadšeně vyrazí, aby pojedli nebo vypili kafe na hlavní ulici, po níž uprostřed dál řinčí tramvaje, z druhé strany stojí v zácpě auta a do toho všeho pálí letní slunce. Restauratéři že prý díky tomu trhnou terno.

Svým ironickým způsobem ten plán na zklidnění centra vyšel, protože na zahrádkách před zdejšími restautacemi často panuje totální klid. Pražané sem prostě nezačali nikdy pořádně chodit. Jestli tohle Čižinský fakt považuje za vítězství, pak jedině své bujaré fantazie nad realitou, což vlastně nepřímo přiznává i samo město: „magistrátní“ zahrádka se totiž podle smělých plánů měla dát „integrovat“, a navíc i rozšířit o pódium a stánky s občerstvením. To se dosud nestalo.

BBC velí nový generál. V České televizi by se měli pozorně dívat

Mezitím Praha 1, jež s uzavírkou části Smetanova nábřeží původně nesouhlasila, aspoň čátečně zprůjezdnila Mariánské náměstí. I z něj předtím Praha sobě s Piráty zcela vyhnala auta a na magistrátní parkoviště v rámci boje proti papalášství postavila stolky s židlemi. Ani tady není úplně nabito, zato tu však na rozdíl od nábřeží skutečně přibylo pódium. Na magistrátu sice nikdo moc neví, kde se vzalo, i na něm se ale zatím odehrává hlavně prázdnota. 

Scheinherr zavřel Smetanovo nábřeží do konce září a zatím nikdo neví, co bude následovat. Spíš než návrat do normálu, který by pro Čižinského znamenal přiznat prohru, čekají i v pražské koalici další atak. A sice oprášení myšlenky vyhnat auta z celého nábřeží od Palachova náměstí až k Národní třídě. Tím by ale nejspíš magistrátní zklidňovači vyhnali i Spojené síly ze své koalice; bylo by to prý vyhlášení války.

„Tak se na nás za to provedení nezlobte – děláme to pro vás. Bez trochy křiku by se o tom mluvit ani nezačalo,“ napsal Čižinský na Facebook v souvislosti s nevlídnými černožlutými zátarasy, kterými nechali původně lemovat „oázu klidu“ na Smetanově nábřeží. Ano, děláme to pro vás – s vy to pořád nechápete. Stejně jako na Malvazinkách, kde město lidem nedávno postavilo židle a stolky s lešením coby „uměním“ pro změnu u kruhového objezdu. Nebo nejnověji na Vinohradech, kde charakteristický a pro okolní dopravu důležitý kruhový objezd přetnuly žluté čáry a opět známé stolečky čekající na prvního odvážlivce. Nepřekvapí, že ani tyhle dva poslední pokusy místní nepochopili. Je to ještě pořád „vítězství všech Pražanů“?

Chápu, že nás někteří novináři nemají rádi. Lezu jim do písečku, říká válečná reportérka Klicperová

SDÍLET
sinfin.digital