Děláme to pro vás a vy to nechápete! Kdo zklidní sluníčkáře z magistrátu?

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Už je z toho sázka na jistotu. Po víc než čtvrt roce (ne)existence se můžete klidně vsadit, že na restaurační „truczahrádce“ pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra na Smetanově nábřeží většinu času nikoho nepotkáte. Budete tu prostě sedět sami. Scheinherr a spol. ale přesto Pražany zklidňuje dál a stoly a židle podle stejného klíče přibývají. A opět zejí prázdnotou.

Spíš než Scheinherr za tím vším ve skutečnosti stojí jeho partajní vodič a ideologický guru Jan Čižinský, který ovšem pro jistotu není v čele Prahy. „Proto jsme si řekli, že to takhle dál nejde. Musíme se do něčeho pustit. Klidně do něčeho kontroverzního, za co třeba dostaneme tak trochu na zadek... Něco vám ale prozradím: my celou věc i tak považujeme za vítězství všech Pražanů, kteří chtějí moderní město s čistším vzduchem a funkční veřejnou dopravou,“ napsal před časem na Facebooku šéf Prahy sobě, starosta Prahy 7 a poslanec Čižinský. 

Praha sobě zavřela na jaře jeden pruh Smetanova nábřeží ve spolupráci s Piráty, koaliční Spojené síly pro Prahu byly jako obvykle proti. Celý plán jeho strůjci kromě ideologického puzení obhajovali i záměrem pomoct restauratérům v době koronaviru: Pražané sem podle nich okamžitě nadšeně vyrazí, aby pojedli nebo vypili kafe na hlavní ulici, po níž uprostřed dál řinčí tramvaje, z druhé strany stojí v zácpě auta a do toho všeho pálí letní slunce. Restauratéři že prý díky tomu trhnou terno.

Svým ironickým způsobem ten plán na zklidnění centra vyšel, protože na zahrádkách před zdejšími restautacemi často panuje totální klid. Pražané sem prostě nezačali nikdy pořádně chodit. Jestli tohle Čižinský fakt považuje za vítězství, pak jedině své bujaré fantazie nad realitou, což vlastně nepřímo přiznává i samo město: „magistrátní“ zahrádka se totiž podle smělých plánů měla dát „integrovat“, a navíc i rozšířit o pódium a stánky s občerstvením. To se dosud nestalo.

BBC velí nový generál. V České televizi by se měli pozorně dívat

sinfin.digital