Když to vláda voře, kde se dá, musí mít rozum alespoň lidé. Ale co když ho nemají?

KOMENTÁŘ MARTINA MALÉHO | Doslova pár hodin po srdceryvných projevech a omluvách, že se musí zavřít to či ono a že venku jedině s rouškou, do restaurace vůbec a v autě bez roušky jen s rodinou, načapá Blesk samotného Prymulu, jak leze z restaurace, co měla být zavřená, bez roušky jde k autu s řidičem a bez roušky odjíždí. Krystalická esence papalášství, ještě ryzejší než „vyhladovělé prase“ Vráti Mynáře nebo služební auto Pokorné Jermanové.

Slíbil jsem editorům, že nebudu sprostý, tak snad jen – tohle nebylo netaktické, tohle nebyla ani chyba, tohle bylo mnohem horší: tohle byla naprostá pitomost. Ale naprostá!

Můžeme teď spekulovat, o čem účastníci rokovali, že bylo nutné jít do restaurace. Můžeme spekulovat o tom, čí hra je v pozadí a kdo koho chtěl sestřelit, případně použít Hanlonovu břitvu a smířit se s tím, že to byl projev kromobyčejné hlouposti. To ale není podstatné. Já vím, že političtí komentátoři asi nebudou souhlasit, ale trvám si na tom, že celá akce napáchala mnohem větší škodu na atmosféře ve společnosti než případný dohodnutý zákulisní kšeft.

Možná za normálních okolností, v normálních časech, bychom se pohoršili nad papalášstvím jmenovaných, rovnějších mezi rovnými, část lidí by se opět utvrdila v tom, že těm nahoře neradno věřit ani dobrý den, a vše by plynulo dál. Ale doba není normální, doba je přecitlivělá a česká společnost je navíc oběť velmi úspěšné hybridní války.

Připomeňme si: hybridní válka nemá za účel získat obyvatelstvo zájmové země na svou stranu. V hybridní válce je nejdůležitější efekt rozklad společnosti a společenských struktur. Nejde o to, aby proti vládě či systému lidi vystoupili; stačí, když ztratí schopnost kriticky třídit informace. Jakmile nevíte, komu máte věřit, přestanete věřit všem.

Západ v boji s koronavirem zvolil horší taktiku. A zbytečně obětoval tisíce životů, říká filozof Novotný

sinfin.digital