Koalice Spolu chce i nechce předčasné volby. Možná se ale jen nechce stačit rozpadnout

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Trojkoalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se pojmenovala SPOLU. Možná proto teď spolu chce i nechce předčasné volby. Volá po nich šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se šéfem lidovců Marianem Jurečkou, zatímco ODS, nejsilnější z trojice, je proti. Možná ale jde ve skutečnosti jen o snahu TOP 09 a lidovců dojít společně s ODS k volbám, než se SPOLU rozpadne.

O konci SPOLU se poslední dobou spekuluje stále víc, protože ODS začíná ohrožovat. Strana v průzkumech oslabuje, když někteří její voliči říkají, že je pro ně v téhle partě nevolitelná; radši proto utíkají ke koalici Pirátů a STAN, která naopak sílí, ODS k ní má ovšem politicky nejdál. To TOP 09 a lidovci jsou v mnohem komfortnější situaci: od posledních voleb si permanentně „užívají“ zhruba pětiprocentní mizérii hrozící vypadnutím ze sněmovny.

Obě strany proto berou ODS jako svou záchranu, po volbách se ale od ní klidně zase odpoutají. Není to složitá politická matematika. Méně jasné ale je, co tyhle dvě pidistrany vlastně teď chtějí. Ještě začátkem dubna Pekarová Adamová totiž serveru Forum24 řekla, že „riziko je natolik veliké, že si nemyslím, že bychom měli hlasovat o nedůvěře vládě, jakkoli tato vláda selhává na plné čáře.“ Tedy vyloučila předčasné volby.

A podobně na stejném serveru mluvil i šéf ODS Petr Fiala. „Předčasné volby teď nejsou možné. V tuto chvíli nemáme volební zákon, dohoda a schválení nového bude ještě nějakou dobu trvat,“ řekl. Když se teď ale začali z vlády pakovat komunisti, začala Pekarová Adamová s Jurečkou po předčasných volbách najednou volat, byť rozjetého „traktoristu“ (Jurečka se před volbami zase vrátil k tátovským traktoristickým videím) začali brzdit i vlastní bratři z KDU-ČSL.

„Než dělat kosmetické změny ve vládě pár měsíců před volbami na přání prezidenta, nebo zde mít úřednickou vládu bez důvěry, pak považuji za férovější rozpustit sněmovnu a do prázdnin realizovat předčasné volby,“ napsal nicméně Jurečka na Twitteru. A šéfka TOP 09 s ním najednou souznila. „Nejlepším řešením pro Českou republiku by tak byl třetí možný scénář, a to vypsání předčasných voleb,“ napsala kde jinde než na Foru24. Fakt?

Řekněme, že spíš než pro Česko jsou předčasné volby nejlepším řešením pro TOP 09, protože zatím ji stále ještě táhne do sněmovny ODS. Jinak ale jde spíš o šílenost: Česko snad vstupuje do finále pandemie a už delší čas vidíme, že jejímu úspěšnému řešení volební rok určitě nepřeje – voličům chodí naproti vládní i opoziční strany. A to mají být volby „až“ za půl roku. Představte si, nebo radši ani ne, jak by všichni politici okamžitě zahodili i zbytky odpovědnosti, kdybychom šli k urnám za dva měsíce.

Koalice SPOLU nyní ozdobila Česko volebními billboardy, což občas nevěstí nic moc dobrého. Pamatujete ještě na jepičí volební koalici lidovců a STAN před posledními sněmovními volbami? Nedošla spolu ani k volbám a zbyly po ní jen „chlapecké“ billboardy s tehdejšími předsedy obou stran. Historie by se teď klidně mohla opakovat – jen jinak: po koalici SPOLU by případně zbyly billboardy s předsedy a předsedkyní tří stran. Pravda, svým způsobem jde o pokrok.

sinfin.digital