Koalice Spolu hned popřela sama sebe. Česko předčasné volby fakt nepotřebuje

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | ODS, TOP 09 a lidovci v neděli podepsali koaliční smlouvu a hned začali žádat předčasné volby. Není to nejlepší start. Zaprvé je všechny tři strany až doteď odmítaly a zadruhé teď předčasné volby fakt nepotřebujeme. Vládní i opoziční strany by totiž ve finále pandemie připravily i o zbytky odpovědnosti, které jim ve volebním roce ještě zbyly.

Začněme volební koaliční piruetou. Opoblok viní premiéra Andreje Babiše, že se na jeho veřejná prohlášení často nedá úplně spolehnout. Takže sotva teď SPOLU podepíše koaliční smlouvu, popře svá jen týden stará veřejná prohlášení o tom, že nechce předčasné volby. Jen krátce: šéf ODS Petr Fiala ještě minulý týden říkal, že předčasné volby „teď nejsou možné“, zatímco šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je odmítala s odkazem na „veliké riziko“.

A vidíte: sotva tři strany podepíší koaliční smlouvu, je vše naopak. Po Pekarové Adamové a šéfovi lidovců Marianu Jurečkovi včera změnil názor i Fiala, když řekl, že předčasné volby jsou „dobrá“ varianta. Ano, vládu nejspíš přestanou držet komunisti a snad budeme mít i volební zákon – obojí předčasné volby teoreticky přibližuje. Hlavně se ale trojice SPOLU nejspíš podívala na čísla posledního průzkumu Kantaru a vycítila svůj moment: zastavil se totiž růst Pirátů a propad ANO, zatímco ODS znovu schytala bídných devět procent.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak pandemie zahýbala českou politickou scénou?
  • Čeho se děsí nejen koalice SPOLU?
  • A proč by předčasné volby přitopily pod kotlem populismu?
sinfin.digital