Koblihy, dálnice & modré z nebe. Ve volebních programech jde kromě o „co“ také o „jak“

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Necelých pět měsíců do sněmovních voleb – a politické strany už zase s voličem rozehrávají hru na slepou bábu. Nepsaná pravidla jsou jednoduchá: nikdo nebude číst desítky stran dlouhé předvolební programy. A když už, tak mu v nich politici na oplátku slíbí modré z nebe.

Přeháním? Kdy naposledy jste si pročetli aspoň volební program „své“ strany? Nemyslím útržkovitá hesla z billboardů a silná prohlášení z předvolebních superdebat, ale skutečný, plnotučný předvolební program. Tak vidíte. Snad je to současnou instantní dobou lemovanou zkratkovými statusy na sociálních sítích, snad všeobecným znechucením z polistopadového vývoje politiky; tak či onak programy čtou hlavně politologové, novináři a straničtí hardcore příznivci.

Jedním z prvních uskupení, které se letos s předvolebním programem pochlubilo, je koalice Spolu (ODS + KDU-ČSL + TOP 09). V šedesátistránkovém dokumentu toho příliš nepřekvapí – možná až na volbu národního ptáka (zjevná úlitba lidovců a topkařů ODS) a přejmenování MPSV na Ministerstvo pro rodinné, pracovní a sociální věci (tady je zase cítit ústupek lidovcům). V základu jde ale o poctivý, pravicově nakročený program.

sinfin.digital