Kolik sněmovních místopředsedů Česko skutečně potřebuje? Komentář Jiřího Štefka

Jiří Štefek

Souběžně se sondážními rozhovory Andreje Babiše a dalších špiček ANO o podobě či podpoře budoucí vlády se v rámci politického kolbiště rovněž čile diskutuje o složení vedení nové Poslanecké sněmovny. Někdy tyto debaty i zastiňují jednání o samotné vládě. O lukrativní funkce v čele dolní komory je obrovský zájem a málokdo chce odejít s prázdnou.

 
 
 
 

Na úvod budiž pro úplnost připomenuto a zdůrazněno, že brzká elementární shoda na vedení dolní parlamentní komory je potřebná a nutná. Bez jeho zvolení totiž nemůže dosluhující vláda podat demisi a být jmenován nový premiér. Zde ale jde o to, jak početné vedení má být a kdo všechno by v něm měl být zastoupen.

Nedivím se, že lidi volili Okamuru. Zestátnění ČT a rozhlasu je reálné, říká Dominik Feri

Pokud jde o dělení funkcí placených erárem, tak i ideově znesvářené strany jsou hned zajedno v tom, že by vedení dolní komory mělo mít poměrné zastoupení. Pro lepší pochopení jejich motivace uveďme pár čísel. Základní plat předsedy Poslanecké sněmovny činí 190 700 korun, plat místopředsedů 135 500 korun. A pak tu máme samozřejmě ještě nějaké náhrady na dopravu, reprezentaci, právní posudky a tak dále.

3735266:article:true:true:true

Každý vedoucí činitel Sněmovny má samozřejmě nárok na služební limuzínu s řidičem. Když se to pak potrhne a sečte, každý z nich pak přijde státní rozpočet každým rokem na hezky kulatou sumu peněz. I z toho důvodu by se mělo přistupovat k rozdělování těchto funkcí uměřeně.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz. 

SDÍLET
sinfin.digital