KOMENTÁŘ: Babišova PR pirueta kolem Ondráčka. Zvítězí tlak veřejnosti nad pragmatismem? | info.cz

Články odjinud

KOMENTÁŘ: Babišova PR pirueta kolem Ondráčka. Zvítězí tlak veřejnosti nad pragmatismem?

Premiér Andrej Babiš se svým týmem předvádí pozoruhodný PR veletoč. Chytil se mediálně vděčného odporu ke zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS a rychle naskočil na spasitelskou vlnu v duchu „sice za to nemůžu, ale holt se toho ujmu a zařídím nápravu ke spokojenosti většiny“. Celý postoj, který za šéfa hnutí ANO popsali v „jeho“ tradičním víkendovém statusu jeho rádci, ze všeho nejvíce působí jako vrcholný PR alibismus. Je otázkou, kdo mu vlastně dokáže uvěřit.

Rychlé shrnutí poslední dnů: poslanci v pátek v už několikátém tajném hlasování těsně zvolili předsedou sněmovní komise pro kontrolu GIBS Zdeňka Ondráčka. Komunistického poslance, který zasahoval v roce 1989 proti protirežimním demonstracím. A dodnes toho nelituje, protože podle svých slov nedělal nic protizákonného (ovšem bez nějaké reflexe toho, jaké zákony a v čí prospěch tehdy platily).

Ondráček se do čela komise dostal až na několikátý pokus. Aneb zkoušelo se to ve sněmovně tak dlouho, až to jednou prostě vyšlo. Pro jeho zvolení hlasovala i zhruba polovina přítomných poslanců hnutí ANO. 

U veřejnosti vyvolalo rozhodnutí velkou vlnu nevole a v pondělí večer se tak bude demonstrovat hned v jedenácti českých městech. Podle organizátorů by mohly dorazit i desetitisíce lidí.

Záleží Babišovi na tlaku veřejnosti?

A zrovna to je zřejmě důvodem, proč Andrej Babiš během posledních dvou dnů přišel s tím, s čím přišel. Je sice pravda, že premiér v demisi v uplynulých týdnech vyzýval komunisty, ať na post navrhnou někoho jiného, kdo nevyvolává takové vášně. Na druhou stranu je ale čím dál více zjevné, že ANO se ve sněmovně spoléhá na podporu KSČM a SPD. A za to jim na oplátku činí ústupky: Ondráček v čele komise pro kontrolu GIBS, Tomio Okamura jako neodvolaný místopředseda sněmovny.

Za připomínku stojí i článek serveru Neovlivní, který už na konci loňského roku připomínal, že se Babiš proti Ondráčkovi sice veřejně vymezuje, v minulosti mu ale rovnou nabízel práci. Ještě před vstupem do politiky se s ním radil o bezpečnostních otázkách a bezpečnostní divizi holdingu Agrofert. I sám bývalý strážce blaha režimu jejich styky potvrdil.

A netřeba připomínat, že nedávno bratislavský soud zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně evidován ve svazích StB. Tolik ke jeho vztahům k minulému režimu.

Bude bouře v ANO?

Ondráčkovo zvolení vyvolalo novou dynamiku i dovnitř hnutí ANO. Minimálně dál znervóznilo ty členy, pro které byla problematická už třeba podpora Miloše Zemana v prezidentských volbách. Čím dál bližší spolupráce s KSČM je dalším impulsem k tomu, že se někteří straníci začínají vyjadřovat veřejně kriticky.

Ostravský primátor Tomáš Macura si už v době prezidentské volby postěžoval v rozhovoru pro INFO.CZ: „Nezastírám ovšem také, že některým krokům a stanoviskům hnutí z poslední doby ne úplně rozumím a dělají mi vrásky na čele“. V pátek na svém Twitteru uvedl: „Stydím se za hlasování těch mých kolegů z hnutí ANO, "díky" kterým dnes došlo ke skandálnímu zvolení Zdeňka Ondráčka šéfem komise pro kontrolu GIBS. Účelový politický pragmatismus nemůže být nadřazen idejím a ideálům, na kterých hnutí ANO původně vzniklo“.

Jak moc je na místě „zděšení“ členů ANO nad tím, kam zmizely ideály, si může každý domyslet sám. Stejně tak si může vyhodnotit důvěryhodnost Babišova statusu, v němž se staví do role spasitele, který nyní celou situaci zachrání a navrhne Ondráčkovo odvolání. Když tedy nebude zbytí a nenajde se někdo jiný.

Rozbor celého PR textu, který se v některých částech protiřečí, je nad rámec tohoto komentáře. Babiš v něm našel i viníka, kterým je dle něj pravicová opozice (možná rovnou sám Kalousek). Paradoxně to tedy nebyli ti, kdo pro Ondráčka hlasovali, ale ti, kdo chyběli. „Víte, já se nechci ptát, kde byli, nebo proč tomu nezabránili (myšleno v pátek absentující poslanci Demokratického bloku – pozn. redakce). Sám jsem se omluvil, nechtěl jsem být u toho. Já vím, moje chyba, měl jsem být asi důraznější, když jsme se o tom bavili na klubu, měl jsem kolegy víc přesvědčovat. Omlouvám se,“ kaje se Babiš.

Malý reparát si klub naplánoval na úterý, kdy má jednat o návrhu na Ondráčkovo odvolání. Babiš už tou dobou uvidí, jak velkou nevoli Ondráčkovo angažmá do čela komise vyvolalo mezi lidmi a kolik jich v pondělí večer skutečně přišlo demonstrovat. Jinými slovy, uvidí, jak moc situace „hoří“. S Babišem si přitom chce o Ondráčkovi promluvit i šéf komunistů Vojtěch Filip. Pak zase může „hořet“ podpora vlády ze strany KSČM, která na svém nominantovi trvá. 

Babiš tak po zvážení situace vynese nad Ondráčkem ortel. Snad nikdo nevěří tomu, že by se poslanci ANO vzbouřili a hlasovali proti vůli svého předsedy. Připomeňme v té souvislosti třeba jen sportovní přirovnání z úst šéfa sněmovny Radka Vondráčka (ANO), že strana nemá ve svých řadách zdaleka žádného jiného „Ronalda“ než Babiše. Na myšlenkový kvas to v hnutí opravdu nevypadá. Ani na žádné velké přesvědčování v Ondráčkův neprospěch.

Sám Babiš má kvůli aféře Čapí hnízdo na fungování GIBS své zájmy, což ukázala i kauza kolem jejího ředitele Michala Murína, kterého premiér v demisi údajně dvakrát vyzval, aby se vzdal funkce.

Babišova otočka je přiznanou reakcí na protesty, k nimž se v pondělí část veřejnosti chystá a představuje důkaz, že šéfovi ANO na názoru lidí ještě záleží. „Samozřejmě situace byla ovlivněna, i našim sympatizantům se to nelíbí,“ konstatoval. 

Zároveň ale může tento krok přinést nešťastný precedent v duchu „my ho omylem zvolili a skřípe to, tak to zase zrušíme“. Brzy by se prostě podobně mohl odvolávat někdo jiný, koho hnutí ANO samo pomohlo s plným vědomím jeho pověsti do funkce dostat.

Pro Babiše je navíc ve hře mnohem více: potřebná podpora pro vládu, k níž zatím stále KSČM potřebuje, a také již zmíněný vliv na bezpečnostní složky. Prozatím u něj vždy vítězil pragmatismus.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud