Články odjinud

KOMENTÁŘ: Babišův smělý investiční plán? Jen bombasticky maskuje dosavadní neúspěchy a koncentruje moc

KOMENTÁŘ: Babišův smělý investiční plán? Jen bombasticky maskuje dosavadní neúspěchy a koncentruje moc

Premiér Babiš vytáhl „Národní investiční plán“ zahrnující údajně 17 tisíc projektů s celkovými náklady téměř 3,5 bilionu korun. Na první pohled působí tato myšlenka velkolepě a rozumně. Vytváří obraz Andreje Babiše jako velkého národohospodáře se skutečnou vizí, který umí plánovat budoucnost státu v horizontu mnoha volebních období. Reálně jde však jen o kombinaci kouřové clony a dalšího pokusu koncentrovat moc nad přerozdělovanými zdroji.

Investiční částka naplánovaná do roku 2030 je přímo ohromující: 3450 miliard korun. Je to suma, která mnohé omračuje a ostatní si ji ani nedokáží představit. O to ostřeji kontrastuje s dosavadními částkami, jež vlády pod Babišovou patronací reálně investovaly.

Posuďme fakta: v letech 2016, respektive 2017, tedy již v plném rozpuku Babišova finančního řízení státu, poklesly vládní investice na neslavných 84,7 miliard, respektive na 81,6 miliard korun. Obě částky (v dobách prudkého ekonomického růstu) byly podstatně nižší, než sumy, které předtím investovala Nečasova vláda v době ekonomické krize.

Její předchůdkyni (Topolánkova vláda s finančním ministrem Kalouskem) se dokonce podařilo podíl vládních investic na celkových výdajích dostat nad úroveň 10 procent. Babiš jako hlavní vládní financiér „dokázal“ (při enormní konjunktuře ekonomiky) tento podíl srazit pod 7 procent… 

Výjimkou potvrzující pravidlo je fakt, že Sobotkova vláda s ministrem financí Babišem zaznamenala v roce 2015 investiční rekord, ale to jen shodou náhod: celkové investice vzrostly neočekávaně na 176 miliard. Důvodem bylo neplánované masivní financování programů, na nichž se spolupodílely evropské fondy.

Asi netřeba dodávat, že téma a především sliby mohutných rozvojových investic byly mantrou Babišovy politiky již od okamžiku magnátova vstupu do politiky.

Je tedy možné, že jedním ze skutečných cílů Národního investičního plánu není jeho uskutečnění (k tomu se dostaneme dále), nýbrž jen další a ještě silnější vytváření enormních investičních očekávání a virtuálních dojmů, jež mají vrhat pozitivní mediální světlo na vládní počínaní Andreje Babiše. Ostatně, na obzoru jsou další a další volby (volby do Evropského parlamentu v roce 2019, krajské volby o rok později, sněmovní volby v roce 2021,…).

Jinými slovy, Babiš se pomocí monstrózních investičních vizí zřejmě snaží zamaskovat či přehlušit rozpačité dosavadní výsledky působení v oblasti vládních investic.

Ostatně, stejnou „sloganovou taktiku“ mnoha růžových slibů zastává i Babišův ministr dopravy Dan Ťok, jemuž se příliš nedaří stavět nové dálnice (do konce srpna bylo v roce 2018 zprovozněno jen 3,8 km nových dálnic), ale o to intenzivněji předkládá nové a ještě lepší plány.

V této souvislosti stojí za negativní zmínku plán na „dokončení dálniční sítě v Česku do roku 2050“... Copak dnes někdo může vědět, jaké dopravní potřeby, možnosti a technologie budou mít lidé za 32 let? Budou v té době vůbec potřebovat silnice? Nedopadne to jako s telefonními budkami, jejichž masivní rozvoj stát vítězoslavně naplánoval jen těsně před tím, než se kvůli nástupu mobilních telefonů staly zhola zbytečnými?

Vládní plánování budoucnosti je evidentně velmi ošemetnou záležitostí.

Bez ohledu na dosavadní chmurnou vládní investiční přítomnost proto Babišův bombastický superplán vyvolává řadu dalších pochybností.

Podivuhodný je mechanismus, pomocí kterého má být oněch 17 tisíc „bájných projektů“ selektováno. Babiš chce sestavit Radu vlády pro veřejné investování, která (jak jinak) bude provádět finální výběr těch „správných“ projektů. A k tomu má při (jak jinak: Babišově) ministerstvu pro místní rozvoj vzniknout „státní expertiza“, která bude odpovědná za koordinaci přípravy projektů.

Symptomatická je metodika vyhledávání projektů. Ministerstvo pro místní rozvoj údajně provedlo „rozsáhlý sběr dat“, kde byly osloveny všechny resorty, obce, města i kraje. Zásadní roli však sehrály spanilé jízdy Babišovy vládní družiny do krajů, jak se pochlubil samotný premiér.    

Výsledkem bylo „vytvoření mapy investičních preferencí, která bude nyní konfrontována s kapitálovými možnostmi České republiky“.

Ať už taková konfrontace dopadne jakkoliv, jisté je jedno. Vláda, natož k ní přidružená Babišova poradní rada, nemá v rámci ústavního systému pravomoc činit ohledně investic rozhodnutí, která by zavazovala nástupnickou vládu, jež vzejde z dalších parlamentních voleb. Nebo snad Andrej Babiš najisto počítá s tím, že bude v Česku panovat do roku 2030?

„Finanční mandát“ vlády je z hlediska konkrétních výdajů limitován aktuálním státním rozpočtem a přípravou toho dalšího. Vláda tak reálně může plánovat maximálně na dva roky dopředu.

O konkrétních velkých investicích na příští volební období nemůže rozhodovat arbitrárně sestavená a tedy nikým nevolená Rada. Od čeho by tu pak byl parlament a parlamentní volby? O vládních investicích, tj. o přerozdělování veřejných peněz, by přece měli rozhodovat voliči, respektive jimi volení zástupci, nikoliv premiérovy výjezdy do krajů a to, s kým se tam sešel a čí přání (a za jakých podmínek) vyslyšel.

Neexistují objektivní kritéria, podle kterých by sebegeniálnější vládní „experti“ mohli správně a ku prospěchu většiny obyvatel rozhodovat o přerozdělování veřejných finančních prostředků. Existuje sice mlhavá politická shoda na tom, že kvalitní veřejné silnice a moderní železnice mohou být pro širokou veřejnost a celou ekonomiku více prospěšné, než lokální golfové hřiště, cyklostezka či zimní stadion. Tím ovšem zdánlivý politický soulad končí.

Nutno také podotknout, že vládní investice jsou bez ohledu na aktuální složení vládní koalice či osobu premiéra již z principu neefektivní. Přerozdělovat cizí, tedy veřejné zdroje vytažené z kapes daňových poplatníků (ať už tuzemských či evropských), vede vždy k plýtvání a neúčelnosti. 

Předpokládat, že premiér, ministři, státní úředníci či najatí experti dokáží s penězi daňových poplatníků naložit rozumněji, než samotní soukromí investoři či poplatníci, je stejně naivní, jako Babišova snaha oslnit veřejnost plánovanými, tedy hypotetickými sliby a (neexistujícími) úspěchy v oblasti vládního investování.

Jako jediný rozumný cíl se proto jeví nikoliv maximalizace objemu veřejných prostředků a centralizace přerozdělovacích procesů do rukou vládních Rad a expertů, ale spíše minimalizace vládou přerozdělovaných finančních částek.

Snaha o centrální finanční plánování dává v dlouhodobém horizontu jistý smysl u strategických staveb typu dálnic či železnic, jež nelze v celé délce postavit z roku na rok (čehož jsou motoristé v Česku dnes a denně svědkem).

Obecně je však dlouhodobé státní centrální plánování čehokoliv jen klasickým projevem socialismu, jež s sebou automaticky nese enormní rizika. Ta jsou u fantastické částky 3,5 bilionu korun, se kterou nyní ve svém „Velkém investičním plánu“ operuje Andrej Babiš, zesilována jeho dnes již notoricky známým střetem zájmů. Snahy o koncentrování přerozdělovací moci nad biliony korun do rukou skupiny expertů, řízených dvojjediným šéfem vlády a poloskrytým šéfem mamutího byznysového impéria, pak mohou vést ke spekulacím nad počestností takových záměrů.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818