Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář: Čína „léčí“ Ujgury a svět mlčí. Skončí to stalinskými čistkami nebo genocidou?

720p360p

Existuje země, kde je v převýchovných táborech za zločiny, jako je víra v Boha nebo styk s cizinci, zhruba desetina obyvatel. Země, kde jsou lidé posíláni do vězení na základě číselných kvót, které určují, kolik obyvatel vesnice či města má být uvězněno. A přitom se proti tomu nekonají v demokratickém světě žádné velké demonstrace a západní politici ani souvěrci zatčených neprotestují.  Myslíte si, že jde o nějakou obskurní zemi v Africe, o kterou se nikdo nezajímá? Že to nikdo nepotvrdil?

Ne, jedná se o Čínu, čínský Sin-ťiang, tamní muslimské Ujgury. To, že více než milion z 10 až 11 milionů Ujgurů skončilo v převýchovných táborech, potvrdil Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace a také speciální výbor složený z představitelů amerického Senátu a vlády. Podle dalších zpráv je zadržených možná ještě více a výhledově by v táborech mohly skončit celkem dva miliony Ujgurů. Čtvrti některých měst v Sin-ťiangu jsou již nyní plné prázdných domů a rozšiřuje se síť sirotčinců, kde končí děti zadržených.

Peking samozřejmě tyto zprávy popřel s tím, že jde jen o dočasná zařízení pro drobné kriminálníky, kde se mají vyučit a být prospěšní společnosti. O pár dní později vydal zprávu chválící boj proti muslimskému terorismu prostřednictvím převýchovy. Objevilo se i oficiální vysvětlení čínského Svazu mladých komunistů určené vlastním lidem: tábory jsou speciální léčebná ideologická centra, kde se obyvatelé léčí z náboženského radikalismu, násilného extremismu a separatismu. Z jejich „mozků musí být odstraněn virus“ a „obnovena jejich normální mysl“. Nejde o „násilná zatčení a tresty“, ale o „záchrannou misi“.

Jak to probíhá v praxi, víme z několika svědectví. Zadržení mají uznat, že Bůh neexistuje a místo něj děkovat generálnímu tajemníkovi strany Si Ťin-pchingovi. Přestat mluvit ujgursky, být vděční vládnoucí straně a nazpaměť se učit oslavné písně či stanovy a nařízení strany. V opačném případě putují do normálního vězení. Na svobodě pak policie a straničtí činovníci podle rádia Free Asia „vzdělávají“ také děti, aby jim pomohly odhalit provinění rodičů či ukryté knihy v ujgurštině.

720p 360p
Policejní stát, který se vymknul kontrole: Lidé tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Do tábora se člověk může dostat třeba za modlitby, odmítání alkoholu (který je u muslimů zakázaný), nošení plnovousu, ale také za styky s cizinci, příbuznými v zahraničí či studiem mimo Čínu. Toto jsou dle čínských úřadů jasné znaky extremismu. Ovšem ani ten, kdo nic z toho nedělá, nemá vyhráno. Místní úřady a policie dostaly od svých nadřízených pokyny, kolik procent obyvatel vesnice či okresu mají dodat do táborů a kolik do vězení k „tvrdým trestům“. Stejně jako za Stalinovy vlády v Sovětském svazu. Tam se také zatýkalo na základě kvót, když někdo nebyl doma, policie prostě zatkla souseda, aby splnila plán.

Přitom proti zadržování Ujgurů nikdo hlasitě neprotestuje. Ani Západ, ani muslimské země. Nestěžují si Turci, které pojí s Ujgury společný etnický původ, na poplach nevolá bohatá Saúdská Arábie, ani „hlas muslimského světa,“ Organizace islámské spolupráce. Všichni totiž vidí rozsáhlý čínský trh, možnosti spolupráce s Pekingem či půjčky nebo čínskou zahraniční pomoc. Čína tak necítí žádný tlak na propuštění zadržovaných. Jenže co s nimi? Tábory se sice rozšiřují, ale to nelze dělat donekonečna.

V čínském tisku se už objevují články, podle kterých je třeba „vymýtit tento (myšlenkový) nádor“ a zničit „plevel i s jeho semeny“. Mladí čínští komunisté varují, že to, že někdo prošel úspěšnou převýchovou, ještě neznamená, že se „vyléčil“ a že se „nemoc“ k němu může rychle vrátit. Pokud čínské vedení dojde k závěru, že se „převýchova“ Ujgurů nedaří, bude je pravděpodobně jako stalinský režim propouštět a znovu zavírat, aby šířil strach. Část popraví. Nepředstavitelné už ale není ani to, že fyzicky zlikviduje téměř všechny zadržené a pokusí se zničit Ujgury jako celek, varuje na serveru Foreign Policy historik Rian Thum. Svět přece mlčí a nic se neděje.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232