Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KOMENTÁŘ: Dalíkovo propuštění je dobrá zpráva. V Česku ještě existuje spravedlnost

KOMENTÁŘ: Dalíkovo propuštění je dobrá zpráva. V Česku ještě existuje spravedlnost

O lobbistovi Markovi Dalíkovi si můžete myslet, co chcete, ale jeho propuštění z vězení není překvapení. Je naopak potvrzením, že se v Česku pořád ještě můžete domoci spravedlnosti. Nejvyšší soud nemá jinou možnost než rozsudek zrušit. Proces s ním nebyl spravedlivý a je zásadním porušením judikatury Evropského soudu pro lidská práva, jak například loni v září napsal týdeník Euro.

Dalíka odsoudili za to, že si v roce 2007 údajně třikrát řekl o téměř půlmiliardový úplatek za nákup obrněných transportérů. Lobbista nejdřív čelil obžalobě z podvodu, ale poté byl odsouzen za nepřímé úplatkářství k pěti letům ve vězení. Odvolací soud ovšem změnil kvalifikaci z úplatkářství zpět na podvod a Dalíkovi trest snížil o jeden rok, kdy využil nového trestního zákoníku, který počítal s o něco nižší trestní sazbou.

Problémem je právě trestní kvalifikace. Dalíkovi advokáti se připravovali na obhajobu proti obvinění z úplatkářství. Změnou kvalifikace na poslední chvíli se soud dostal do rozporu s rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva a nedal Dalíkovi šanci na obhajobu. Souzený totiž musí být na rekvalifikaci trestného činu upozorněn s předstihem. A to se bez jakékoliv pochybnosti nestalo.

„Není přístupné, aby se o tom dozvěděl až poslední den soudního jednání, či dokonce z rozsudku samotného,“ řekl před časem Euru právník Tomáš Gřivna. Dovolání nejvyššího státního zástupce, který pro Dalíka žádal ještě vyšší trest, je v podstatě výsměchem spravedlnosti a do určité míry může být vnímáno jako vytváření nátlaku.

Otazníky visí i nad předloženými důkazy. Výpovědi obou korunních svědků se viditelně rozcházely a soud opomenul i některé důkazy, které svědčily v Dalíkův prospěch. Například spis rakouské prokuratury, která vyšetřovala nákup Pandurů na Slovensku a roli lobbistů, které se schůzek účastnili. Nikdo z aktérů tehdy nebyl odsouzen. Předseda Senátu Pražského vrchního soudu Martin Zelenka spis rakouské prokuratury jako důkaz nezamítl, ale také nepřipustil.

Když odložíte emoce, které rozsudek u některých z vás může Dalíkovo propuštění vyvolávat, tak uznáte, že Nejvyšší soud měl velmi jednoduchou práci. Pokud existuje elementární spravedlnost, tak rozsudek zruší. Pro lobbistu je to nepochybně dobrá zpráva. Ještě lepší zpráva by to ale měla být pro všechny, kdo nechtějí, aby české soudy postupovaly tak ledabyle jako v jeho případě. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744