Komentář Davida Marka: Nerůst, dluhy a nemocné banky

David Marek

07. 12. 2016 • 14:05

Ani brexit, ani Trump. Tím, o co se nyní v Evropě hraje, je Itálie. Třetí největší ekonomiku eurozóny trápí chronické potíže, které by mohly ohrozit draze nabytou a stále křehkou stabilitu v eurozóně po poslední dluhové krizi.

Reformy jsou vždy těžké, v politicky nestabilních zemích dvojnásob. A to je také důvod zvýšení nervozity po prohraném referendu a demisi premiéra Renziho. Italská ekonomika se ocitla v zajetí tří klíčových problémů: stagnace ekonomiky, vysokého dluhu a špatné kondice bankovního sektoru. Rozetnout tento gordický uzel, kde se všechny problémy navzájem prolínají, nebude jednoduché.

Itálie je nehezkou ukázkou pro zastánce „nerůstu“. Italský hrubý domácí produkt je dnes zhruba na stejné úrovni jako v roce 2000, zatímco Německo i Francie za stejnou dobu vyrostly o 18 procent, Česko o 48 procent. V HDP na obyvatele po přepočtu paritou kupní síly se Itálie propadla ze 117 procent průměru EU na současných 95. A pokud se něco nezmění, lépe nebude. Odhady dlouhodobého tempa růstu italské ekonomiky se pohybují kolem nuly.

Více čtěte na webu E15.cz

SDÍLET