Komentář Davida Marka: Nerůst, dluhy a nemocné banky

Ani brexit, ani Trump. Tím, o co se nyní v Evropě hraje, je Itálie. Třetí největší ekonomiku eurozóny trápí chronické potíže, které by mohly ohrozit draze nabytou a stále křehkou stabilitu v eurozóně po poslední dluhové krizi.

Reformy jsou vždy těžké, v politicky nestabilních zemích dvojnásob. A to je také důvod zvýšení nervozity po prohraném referendu a demisi premiéra Renziho. Italská ekonomika se ocitla v zajetí tří klíčových problémů: stagnace ekonomiky, vysokého dluhu a špatné kondice bankovního sektoru. Rozetnout tento gordický uzel, kde se všechny problémy navzájem prolínají, nebude jednoduché.

Trump se chce stáhnout z Blízkého východu

Itálie je nehezkou ukázkou pro zastánce „nerůstu“. Italský hrubý domácí produkt je dnes zhruba na stejné úrovni jako v roce 2000, zatímco Německo i Francie za stejnou dobu vyrostly o 18 procent, Česko o 48 procent. V HDP na obyvatele po přepočtu paritou kupní síly se Itálie propadla ze 117 procent průměru EU na současných 95. A pokud se něco nezmění, lépe nebude. Odhady dlouhodobého tempa růstu italské ekonomiky se pohybují kolem nuly.

Více čtěte na webu E15.cz

SDÍLET
sinfin.digital