Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KOMENTÁŘ: Jsme politici, obstruujeme! Blokáda sněmovny není novinka, běžně to ale dělá opozice

KOMENTÁŘ: Jsme politici, obstruujeme! Blokáda sněmovny není novinka, běžně to ale dělá opozice

Parlamentní obstrukce patří k demokratické politice asi tak stejně, jako stávky, demonstrace, happeningy nebo jiné projevy občanské neposlušnosti. Nové je ale po dnešku to, že k obstrukci přistoupila vznikající koalice, a nikoli - jako doposud vždy - menšinová opozice. Pokud si ale pravicoví politici stěžují, že jim hnutí ANO a spol. znemožnilo vystoupit k novičoku, měli by vzít v potaz, že to byli právě oni, kdo se tady o hojné využívání obstrukčních metod zasadil. A důsledně vzato, kdyby se jich dneska do sněmovny dostavilo víc, mohlo se postupovat v běžných mantinelech. Poslanců na to mají dostatek.

Sněmovna je usnášeníschopná, pokud je přihlášeno nejméně 67 poslanců. ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Piráti jich přitom v součtu disponují sedmdesáti. Ve sněmovně jich ale dneska ráno bylo nejdřív 34, následně 39. 

Otázka zní: pokud považují zmíněné parlamentní formace téma novičok za tak zásadní, že k němu svolávají mimořádnou schůzi sněmovny, proč se dostaví jen asi polovina jejich poslanců? Pokud si pak stěžují na manévr, který jim znemožnil o tématu jednat, jak zamýšlely, neusvědčují ze všeho nejvíc samy sebe z žalostné disciplíny a bídné docházky? Něco na tom bude.

Zrovna tak je potřeba říct, že se tady ještě nestalo, aby většina poslanců přítomná v dolní komoře znemožnila začátek schůze tím, že se vůbec nepřihlásí pomocí elektronického hlasovacího zařízení, což pak má za důsledek právě to, že sněmovna není usnášeníschopná. Přitom bylo dopředu jasné, že program mimořádné schůze i tak neprojde. Proč tedy tak obskurní a neférový postup aliance složená z hnutí ANO, KSČM, SPD a ČSSD zvolila? Efekt to má jediný: znemožnila schůzi byť jen zahájit, k tématu se tak nemohli vyjádřit ani ti poslanci, kteří mají přednostní právo.

Jinak je vše při starém, obstrukce tu byly, jsou a podle všeho taky budou. I noví politici tak pokračují v praxi, kterou dříve oprávněně kritizovali a která přispěla ke ztrátě důvěry v celou politickou třídu. Ostatně pokud by si kritická část voličů namísto dvoutýdenní dovolené strávené kdesi u rybníka nebo na chalupách dopřála stejně dlouhý čas v dolní komoře a mohla tak pečlivě sledovat činnost poslanců, nemohlo by to snad skončit jinak, než vzpourou, defenestrací, anebo aspoň občanskou blokádou dolní komory.

Pokud totiž v podobných situacích jako novináři reportujeme ze sněmovny v tom smyslu, že jsme byli svědky další frašky, je to pouze tím, že jsme každodenním sledováním politického provozu zblízka do značné míry zcyničtěli. Většinou to totiž není ani tak fraška, jako spíš rovnou výsměch voličům. Podobnou nekázeň, pokud jde o přístup k práci, si totiž nikdo jiný než politici v této zemi dovolit jednoduše nemůže. Což platí také o těch politicích, kteří voličům tvrdili, že politiky vlastně nejsou a že budou makat. Ostatně sami se dneska doznali. „Učíme se od vás,“ pokřikovali totiž zástupci obstruujících směrem k opozici.

Což je také asi tak jediné, co jim lze věřit. Obstrukce totiž skutečně nejsou v české politice ničím novým. Vcelku obšírně o nich píše ve své knize o české parlamentní kultuře politolog a ústavní expert Jan Wintr. Zvláště hojné podle něj byly obstrukce už v rakouské říšské radě a českém zemském sněmu za časů habsburské monarchie a divoké scény zažívala i prvorepublikové Národní shromáždění. Wintr třeba upozorňuje, že v rozpravě o vládním prohlášení úřednické vlády Jana Černého 10. listopadu 1920 výtržnosti německých poslanců zcela znemožnily jednání Poslanecké sněmovny.

O kus dál zase připomíná situaci z roku 1929: „Přednes vládního prohlášení premiéra Františka Udržala 13. prosince 1929 zase provázely protesty komunistických poslanců. Poslanci přerušovali Udržala pískotem na píšťalky, zpěvem Internacionály, házením sněmovních tisků na ministerskou lavici a házením praskajících kuliček a výkřiky Pryč s vládou fašistů a sociálfašistů! Poslancům KSČ sekundovali jejich senátorští kolegové, kteří vykřikovali na sněmovní galerii. Řada komunistických poslanců byla za své počínání vyloučena z účasti na příštích deseti schůzích sněmovny, což byla nejvyšší sankce, kterou umožňoval jednací řád.“

Pokud jde o novodobé dějiny české politiky, do roku 2010 trpěla sněmovna velkými obstrukcemi jen výjimečně. K otevřené blokádě sněmovní práce sáhli až pravicoví poslanci na konci ledna 2010. A to vždy ve středu a v pátek, tedy ve dnech, kdy má sněmovna na programu třetí čtení zákonů. „Byly používány v zásadě tři prostředky ke zdržování sněmovního jednání ve středečním a pátečním dopoledni: předkládání desítek procedurálních návrhů, dlouhé řečnění a požadování přestávek na poradu klubu. Nejviditelnějším aktérem obstrukcí byl poslanec Petr Nečas,“ píše Wintr

A pokračuje: „Zvlášť markantní příklad obstrukce poskytuje průběh 74. schůze Poslanecké sněmovny 26. února 2010. Jako první si vzal v rozpravě o návrhu novely zákoníků práce slovo Petr Nečas a jako už poněkolikáté k tomuto tématu přednesl dlouhou řeč, která tentokrát trvala dvě a čtvrt hodiny.“ Podle Wintra je proti tomuto druhu obstrukce velmi obtížná obrana, zvláště když předsedající místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip na námitky poslanců výslovně konstatoval, že poslanec Nečas stále hovoří k věci.

„Obstrukce poslanců ODS, které začaly na konci ledna, začaly polevovat až v polovině dubna, a ovlivnily tak v zásadě celý zbytek volebního období,“ uzavírá Wintr svůj výklad k obstrukcím, které jako metodu politického boje oprášila ODS na začátku roku 2010. V mezičase si ale obstrukční praktiky osvojily také ostatní formace. Jak jsme už napsali: pokud to bylo efektivní, obstruoval tady snad úplně každý. Což po dnešku platí také o hnutí ANO.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1