Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KOMENTÁŘ: Když Trump stáhne vojáky ze Sýrie, bude to jako prohra v Iráku. A znovu na to dojede Evropa

KOMENTÁŘ: Když Trump stáhne vojáky ze Sýrie, bude to jako prohra v Iráku. A znovu na to dojede Evropa

Americká armáda dokáže při nasazení všech prostředků stále porazit kohokoli na světě. Ovšem přispět pak v některých zemích k nastolení míru a demokracie se zjevně nedaří. Na mnoha místech tyto státy kolabují, nebo v nich panuje anarchie a chaos – například v Iráku, Afghánistánu či Libyi. Prezidenti Spojených států ale ve strategických chybách pokračují dál. Další nastane, když Donald Trump stáhne vojáky ze Sýrie.

Amerických vojáků je sice v Sýrii (podle oficiálních zdrojů) jen něco kolem 2000, ale kromě speciálních jednotek jsou zde poradci u ozbrojené syrské opozice a také experti navádějící bombardovací letadla, která startují ze základen v Iráku, Turecku či zemí u Perského zálivu. To pomohlo v Sýrii porazit Islámský stát a na severu a východě země zajistilo silné postavení Kurdům. Existovala u toho i tichá dohoda, že Rusové zde nebombardovali americké cíle a opačně, přestože se jedná o soupeře.

Pokud Američané úplně odejdou, bude to vítězství režimu Bašára Asada a jeho ruských a íránských spojenců, kteří zde vojensky mohutně zasahují (za přispění libanonského teroristického hnutí Hizballáh). V nesnázích se opět ocitnou i Kurdové, na které permanentně na severu Sýrie útočí turecká armáda.

Amerika v Sýrii vyklidila pole Moskvě

Opuštění Sýrie by byla stejná americká prohra, jakou jsme viděli v Iráku či jaká probíhá v Afghánistánu (i když zde část jednotek armády USA zůstává a asistují u toho i čeští vojáci). V Iráku (od vlády, politických stran až po ozbrojené složky) má dnes silné pozice teokratický Írán, což je něco, co nemůže být pro Západ do budoucnosti nijak výhodné. Dotýká se to bezprostředně i Evropy a Česka, protože konflikty na Blízkém východě a jinde vyživují migraci.

Hříchy Západu jsou na Blízkém a Středním východě velké a bohužel se neustále opakují. Například za amerického prezidenta Baracka Obamy se jen několik měsíců po vypuknutí protivládních protestů a následném povstání proti Asadovi objevila zbožná přání, že pád režimu je jen otázkou krátkého času. Možná by i byl, kdyby se Amerika do toho více vložila, jenže ona vyklidila pole Moskvě a Teheránu.

Neobsazené americké ambasády

Navíc Spojené státy výrazně pokulhávají i na poli diplomatickém, což se ještě více projevilo po nástupu nové administrativy, protože každý prezident tradičně mění mnoho velvyslanců. Dnes mají USA neobsazených skoro 40 velvyslaneckých míst po celém světě, kromě jiného i v tak důležitých zemích, jako je Turecko, Jordánsko, Libye, Egypt a Saúdská Arábie. Vůbec nemají diplomatické styky se Sýrií (zde je zastupuje Česká republika), Íránem či Súdánem, nebo jsou tam jejich ambasády uzavřeny.

Pokud tedy Donald Trump odvolá vojáky ze Sýrie, tak to bude jednoznačné vítězství Íránu, Ruska, Turecka a také některých teroristických skupin, které zde pořád působí. Naopak oslabeni budou Kurdové a syrská opozice, která je už teď v hluboké defenzivě.

Nastolit v Sýrii za stávajících podmínek trvalý mír nebude jednoduché, spíše se to v krátké době jeví jako vysoce nepravděpodobné. To je mimořádně špatná zpráva i pro Evropu. Pokud se někdo u nás těší na odchod Američanů ze Sýrie, nejedná v českém národním zájmu. Nic dobrého to pro nás znamenat nebude. Ale to je stejná písnička, jakou jsme slyšeli i jinde.

Další koemntáře autora najdete na webu Reflexu

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232