Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KOMENTÁŘ: Kronika ohlášeného masakru. Ruský car a perský ájatolláh odsoudili Syřany k smrti

KOMENTÁŘ: Kronika ohlášeného masakru. Ruský car a perský ájatolláh odsoudili Syřany k smrti

Desetisíce, v nejhorším případě i statisíce mrtvých. Zřejmě až milion lidí na útěku. Pokud Rusové spolu se syrskou armádou a íránskými poradci opravdu zaútočí na povstaleckou enklávu Idlib, hrozí katastrofa ohromných rozměrů. K tématu více v komentáři Pavla Novotného, který byl rovněž odvysílán na stanici Český rozhlas Plus.

Sýrii čeká masakr obřích rozměrů. Lídři Ruska a Íránu už vybubnovali do světa, že je v rámci míru nutné pobít desetitisíce, možná statisíce Syřanů. Další je pak třeba vyhnat, pokořit, zastrašit. O co jde? V provincii Idlib se shromáždily až tři miliony Syřanů, často odpůrců prezidenta Bašára Asada. Ale také jejich příbuzných a dalších civilistů, kteří sem prostě utekli před válkou.

Ruští a íránští lídři se po vzoru starostlivých, ovšem rozhodných lékařů usnesli, že Idlib je vřed, který bude nezbytné ze syrského těla vyříznout. Raketami a bombami. Kdo tedy v syrské geopolitické partii vzal do ruky pomyslný skalpel?

Nejmocnějším hráčem je v syrské partii Rusko. Země, jejíž policie na ulici mlátí školáky jen proto, že protestují proti důchodové reformě ekonomicky neschopného státu. Moloch, jehož letectvo v Sýrii bombarduje civilisty i jejich nemocnice. Říše, která expanduje do zahraničí především proto, aby své občany nakrmila pochybnou pýchou, když už jim není schopna dopřát opravdový blahobyt.

Rusko v Sýrii

Dalším z lékařů na syrském operačním sále je Írán. Teologická republika, jejímž duchovním vůdcům leží na srdci zničení Izraele více než prospěch vlastních obyvatel. Režim, který oklestil bohatou perskou kulturu na ublíženecký kult šíitského mučednictví. A který svým talentovaným občanům vnucuje víru tak vehementně, až vyrobil patrně nejateističtější společnost Blízkého východu.

Jednání o Idlibu se zúčastnilo i Turecko, jehož autokratický prezident pronásleduje kohokoli, kdo mu není po vůli. V syrském případě se staví za opozici, i když patrně ne vždy z ušlechtilých pohnutek. Pravda ale je, že má-li nějaký politik možnost zbytky syrských rebelů ochránit, je to právě turecký lídr, jehož silná armáda stojí na syrské hranici.

Sýrie (rozložení sil k začátku září 2018)autor: INFO.CZ

Příznačné je, že k jednání třech regionálních mocností nebyli přizváni zástupci syrského režimu. Proč také. Vždyť na slovo poslechnou své ruské a íránské protektory. A až dostanou volnou ruku, nepřátele z Idlibu exemplárně potrestají. Mučením i popravami. Asad se do rebelů pustí nikoli ze sadistické rozkoše. Ne, Asad považuje takové násilí za nutné. Poddaní musejí vědět, kdo je v zemi pánem. Pak budou mlčet a pracovat pro vládnoucí klan a s ním spřízněné vojáky i podnikatele. Mimochodem, Bašár jen pokračuje ve stylu svého otce.

Aby bylo jasno: v Idlibu se shromáždily jistě desetitisíce islamistických radikálů, kteří to nemyslí se Západem a jeho civilizací vůbec dobře. Extremisté, kteří si vzali náboženství jako klacek na jiné muslimy, na kohokoli, kdo jim nevyhovuje. S nimi jsou ale v enklávě i civilisté: příbuzní rebelů stejně jako lidé, kteří se tu jen ukryli před ruskými bombami. A kdo že tvoří tribunál, který verdikt vynese a také jej ihned vykoná? Soudci Idlibu se stali imperátor Ruska a zamračený íránský ajatolláh. Popravčími jsou Asadovi pochopové, kteří se od teroristů z takzvaného Islámského státu liší jen dobře vybranou a uvázanou kravatou.


Komentář byl zveřejněn i ve vysílání Českého rozhlasu Plus

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1