Komentář Michaela Romancova: Opatrný korejský optimismus | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář Michaela Romancova: Opatrný korejský optimismus

Komentář Michaela Romancova: Opatrný korejský optimismus

Když v prosinci 1989 Gorbačov a Bush starší oznámili konec studené války, vyvolalo to obrovské nadšení a naděje. Následovalo sjednocení Německa, razantní zásah OSN proti irácké okupaci Kuvajtu, bezproblémově zvládnutý rozpad SSSR, když mezinárodní společenství Rusku umožnilo udržet pozici velmoci, či izraelsko-palestinské dohody z Osla. Bezprecedentní, téměř zázračné události.

Za jedním každým z těch zázraků stály USA a jejich zájem, vůle a prostředky posouvat věci směrem požadovaným za žádoucí. Ani tento potenciál však nestačil k úspěšnému dokončení všech slibně rozjetých změn. Řada problémů, za všechny jmenujme Írán, se nedočkala ani náznaku řešení. Totéž platí pro Dálný východ, tedy část světa, kterou stejně jako Evropu zásadně poznamenala druhá světová stejně jako studená válka.

Evropskému pohledu často uniká, že zatímco náš kontinent byl deformován primárně politicky, na Dálném východě proběhly tři krvavé konflikty, které vždy vedly k existenci dvou států. Roku 1949, po 22 letech občanské války, vznikly a dodnes existují dvě Číny. Roku 1953 se rozdělila Korea a až dobytím Saigonu roku 1975 skončila existence dvou Vietnamů, vzniklých v důsledku války v Indočíně rozpoutané roku 1946.

Ve Vietnamu silové řešení uspělo. Ve zbývajících případech se od masivní konfrontace přešlo k 'cenění zubů', které všem zainteresovaným vyhovovalo více než snaha hledat politické východisko. To bylo, alespoň občas, poptáváno vlastně jen mezi SSSR (Ruskem) a Japonskem. Leč s nulovým výsledkem, obě země mezi sebou dosud právně ani technicky neukončily druhou světovou válku.

Pokračování komentáře najdete na E15.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.