Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář Michala Stupavského: Globální ekonomika je za vrcholem

Komentář Michala Stupavského: Globální ekonomika je za vrcholem

Globální ekonomický růst pokračuje a je silně synchronizován napříč světovými regiony. Aktuálně probíhá nejsilnější globální hospodářská expanze od finanční krize z let 2007 až 2009. Růst světového HDP by se měl přitom i letos pohybovat mírně nad úrovní tří procent.

Dle předstihových indikátorů sentimentu (zejména indexů nákupních manažerů) již nicméně dynamika světové ekonomiky dosáhla svého maxima na konci loňského roku a od začátku letošního roku mírně zpomaluje. To ostatně potvrdily i údaje o vývoji tempa růstu HDP za první čtvrtletí napříč světovými ekonomikami. Například japonská ekonomika dokonce v prvním čtvrtletí mírně poklesla.

Inflační vývoj pro globální finanční trhy stále nepředstavuje žádný problém. Dubnová inflace v USA a eurozóně se prakticky dostala na dvouprocentní cíl centrálních bankéřů, nicméně prozatím se nezdá, že by měl růst cen nějak zásadně přestřelit, a to i přes nízkou míru nezaměstnanosti napříč světovou ekonomikou a přes rostoucí trend ceny ropy. 

Americká centrální banka bude pravděpodobně pokračovat v graduálním zvyšování úrokových sazeb, jež jsou z historického hlediska stále velice nízko. Evropská centrální banka drží úrokové sazby stále na nule a minimálně do konce září bude pokračovat v nákupu dluhopisů. I nadále se zdá, že eurozóna má před sebou ještě minimálně rok bez zvýšení sazeb.

Akciové trhy mají, alespoň pohledem nejširšího světového indexu MSCI All Country World, po devíti letech globálního býčího trhu to nejlepší za sebou. Dynamika světové ekonomiky a růst korporátních zisků budou pravděpodobně v následujících dvou letech z cyklického vrcholu postupně mírně zpomalovat, což bude pro akciovou výkonnost představovat negativní faktor.

Za celý rok 2018 v našem základním scénáři očekávaného vývoje počítáme pouze s mírně kladnou výkonností globálních akciových trhů kolem pěti procent (v dolaru). Ocenění globálních akciových trhů neboli valuace tržních cen akcií ve vztahu k fundamentálním veličinám jako zisky (P/E), tržby (P/S) či cash flow (P/CF) jsou již momentálně z historického srovnání mírně nadprůměrné, proto u valuací v letošním roce očekáváme postupný mírný pokles.

Na trh českých státních dluhopisů mám nadále poměrně opatrný výhled, neboť výnosy do doby splatnosti jsou stále poměrně blízko historických minim. Ve střednědobém horizontu tak stále očekávám nárůst výnosů do doby splatnosti, respektive pokles cen. A to zejména u emisí s delší splatností.

Tento výhled vychází z výhledu německých státních dluhopisů, jež jsou s českými protějšky úzce spjaty. Po ukončení nákupu dluhopisů ze strany ECB, jež se očekává v průběhu letošního čtvrtého kvartálu, pravděpodobně postupně dojde k růstu výnosů německých státních dluhopisů, přičemž české státní dluhopisy budou patrně tento pohyb do značné míry kopírovat.

Co se týče korporátních dluhopisů investičního i neinvestičního stupně, domnívám se, že po výrazném cenovém růstu z minulých let včetně roku 2017 také mají to nejlepší za sebou. Klíčový indikátor atraktivity korporátních dluhopisů – kreditní marže, tedy rizikové přirážky nad výnosy relativně bezrizikových státních dluhopisů – se totiž stále pohybují poblíž historickým minim.

V každém případě musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou neboli kolísavostí tržní cen všech rizikových aktiv v čele s akciemi.

Mezi aktuální klíčová rizika opatrně pozitivního základního scénáře očekávaného vývoje globálních finančních trhů za celý rok 2018 patří politický vývoj v Itálii a postoj nové vlády k eurozóně a fiskální politice. Dále další výrazné zhoršení měnové situace v Turecku včetně výsledku červnových voleb. Je třeba vnímat i riziko dalšího vyostření situace v mezinárodním obchodě, zejména ve vztahu mezi USA a Čínou a USA a Evropskou unií. 

Může samozřejmě dojít také k rychlejšímu než očekávanému zpomalování globální ekonomiky z cyklického vrcholu, jehož bylo dosaženo na konci loňského roku. Rizikem je také neočekáváné a výrazné zvýšení inflace a inflačních očekávání stejně jako výrazně rychlejší než očekávaná normalizace monetárních politik klíčových centrálních bank (Fed, ECB, BoJ). Posledním strašákem oproti aktuálnímu očekávaní může být výraznější zpomalení čínské ekonomiky, případně kreditní či realitní krize.

Autor je investičním stratégem společnosti Conseq Investment Management.

Komentář vyšel na webu E15.CZ.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1