Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KOMENTÁŘ: Nová iniciativa pravice a pat, ve kterém tahají za kratší konec tradiční formace

KOMENTÁŘ: Nová iniciativa pravice a pat, ve kterém tahají za kratší konec tradiční formace

Sice ještě nevíme, s čím dneska přijde prezident Miloš Zeman na schůzku s premiérem v demisi a předsedou nejsilnější sněmovní strany Andrejem Babišem, i tak má smysl si aspoň zevrubně zmapovat aktuální politický terén. Podstatné jsou především tyto dvě skutečnosti: lidovci a Starostové přicházejí s iniciativou, jejíž ambicí je vznik bloku šesti stran, které v dolní komoře disponují pětaosmdesáti mandáty. A Jaroslav Faltýnek veřejnost ubezpečil, že jediným kandidátem na premiéra zůstává v hnutí ANO Andrej Babiš.

Přestože nemíníme podceňovat kreativitu prezidenta, je prakticky vyloučeno, že by Miloš Zeman přišel s řešením vleklé politické krize, jehož východisko by spočívalo ve vzniku vlády, na níž by nějakým způsobem participovali občanští demokraté nebo TOP 09. Dokonce lze s pravděpodobností blížící se jistotě říct, že to bude přesně obráceně. Ostatně Miloš Zeman se dlouhodobě netají tím, že si umí představit vládu, kterou ve sněmovně podrží aliance složená z hnutí ANO, komunistů a SPD Tomia Okamury.

Tím ale výčet slabin iniciativy lidovců a Starostů nekončí. Předně: předseda Pirátů Ivan Bartoš, podobně jako předseda občanských demokratů Petr Fiala, na tiskové konferenci po poledni ve sněmovně přiznali, že o plánu zatím nic nevědí. Dále: pokud by se na něm nějakým způsobem účastnili – a je to krajně nejisté – sociální demokraté, především Piráti se budou nejspíš držet hodně zpátky. Přece jenom to byli také oni, kdo kromě Babiše a Okamury profitoval z všeobecného znechucení politikou.

Bartoš by si měl proto dávat obzvlášť pozor, aby nebyl označován za spojence politiků z TOP 09 nebo ODS. Zatím si to podle všeho velice dobře uvědomuje. Určitě to ale neznamená, že Piráti ustojí tlak, který na ně je a bude z obou bloků vyvíjen. V jejich zájmu je si ale uchovat dostatečný a zřetelný odstup nejen od oligarchů, ale také od kmotrů. Bez nich by totiž možná nebyli parlamentní stranou. A pokud se přidají na jejich stranu, nemusejí jí být už po příštích volbách. Podobně se to má také se sociální demokracií.

Zcela jistě totiž není v zájmu nového vedení ČSSD, pokud jde o vyhlídky k příštím volbám, aby se objevovali na společných záběrech s Petrem Fialou nebo Miroslavem Kalouskem. Přece jenom to byly neoliberální vlády jejich dvou stran, tedy vláda Mirka Topolánka a Petra Nečase, jejichž asociální reformy značně ztížili život všech nízko příjmových a na všech možných periferiích přežívajících segmentů společnosti. Jednoduše řečeno platí, že jde o tradiční voliče levice. A pokud chce ČSSD zůstat v české politice relevantní silou, neměla by si naštvat zbytky těch, kteří ji zůstali věrní.

Zkrátka a dobře: svízel iniciativy pravice spočívá v tom, že počítá také s jednou levicovou a jednou protestní formací. Proto žádný takový blok nevznikne, a kdyby náhodou přece jen ano, bude programově nesourodý. Jeho strany by spojovalo – pokud vůbec – jediné: odpor k Babišovi. Jinak nic. A to je na vznik funkční vlády – navíc menšinové – přece jenom pořád málo. Pokud tedy Bělobrádek mluvil dneska v atriu sněmovny o tom, že by aliance stran složená z ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN disponovala ve sněmovně pětaosmdesáti mandáty, což je o sedm více, než kolik jich má hnutí ANO, je třeba to brát s rezervou.

Na závěr je třeba učinit poznámku: ani vyhlídky Andreje Babiše nejsou zrovna růžové. Sociální demokraté totiž potvrdili, že si sice umějí představit návrat k jednání o vládě s hnutím ANO, avšak pouze za předpokladu, že vznikne vláda bez něj. V opačném případě chtějí zastávat roli principiální a současně konstruktivní opozice. Stále viditelnější problémy začíná mít Babiš také uvnitř svého hnutí. Pokud ho Zeman bude tlačit ke vzniku menšinové vlády, která by se opírala o nácky z SPD, může se dost dobře stát, že se mu začne drolit jeho poslanecký klub. Což je to poslední, co premiér v demisi potřebuje.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232