Komentář Pavla Novotného: Když tě nadnáší naivita, skončíš v tureckém vězení

Pavel Novotný

Zamilovali se do nich a pak i do sebe. Láska je to jako z filmu: mezi kurdskými bojovníky se všemi jejich zbraněmi, odvahou, patosem a umíráním. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas jsou mladé, romantické děti národa zaparkovaného u televizí a výčepů. Boj syrských Kurdů přijali za svůj a neváhali o tom hrdě říci každému, kdo naslouchal. Web je plný jejich snímků s bojovníky a symboly kurdského boje.

Markéta a Mirek navíc naivně nevidí valný rozdíl mezi bojem a humanitární pomocí, vždyť obojí přece pomáhá „našim“.

Idealisté vždy umírají jako první, což v Orientu platí trojnásob. Českou dvojici chytli a zavřeli Turci, kteří kurdské Lidové obranné jednotky (YPG) považují za teroristy. Mají k tomu důvod faktický i politický. YPG sdílí marxistické představy se Stranou kurdských pracujících, která u sousedů v Turecku bojuje za nezávislost a utopii. Ankara se ale nejpozději od zpackaného puče staví do role všemi zrazeného mučedníka, který se musí vypořádat s vnitřním i vnějším nepřítelem… Mimochodem, kde jsme to jen slyšeli.

Situace je o to komplikovanější (jako v Orientu vše), že syrští Kurdové jsou sice rivaly Turecka, se Západem a USA se ale naopak přátelí a všichni společně dohromady válčí s Islámským státem. Turecko je v NATO stejně jako Česko. Ankara tak obviňuje z terorismu dva občany spřátelené země, kteří se provinili tím, že bojovali proti nepříteli Turecka, ovšem po boku nepřítele Turecka…

Nevěřím, že Markétu a Miroslava zajímají podobné žvásty. Oni přece bojují se Zlem (Islámský stát) na straně Dobra (utlačovaní Kurdové). Jistě, hloupě riskovali a snad o tom i věděli. Z dostupných informací ale lze usuzovat, že ve skutečnosti nejsou nebezpeční, že zbraně Kurdům nedodávají (to s radostí udělají jiní). Že o své misi spíše mluví a život opravdu komplikují jen diplomatům, kteří jsou od toho nakonec placeni.

Ankara má dvě možnosti: buď ukáže nadhled a český pár navždy vyhostí, čímž si u Prahy získá body už podruhé – Turci pomohli už při osvobození Antonie Chrástecké a Hany Humpálové, které byly uneseny v Pákistánu. Nebo z nich Markéty a Mirka vyrobí exemplární případ zlých cizinců, kteří se vydali zahubit Turecko. Nezpronevěří se svým zákonům, posunou se však dále na východ. Do zemí, které neodpouštějí ideály a chyby.

 

sinfin.digital