Články odjinud

KOMENTÁŘ: „Ptačí hovínko na německých dějinách“. Šéf AfD uráží oběti nacismu, Klaus mlčí

KOMENTÁŘ: „Ptačí hovínko na německých dějinách“. Šéf AfD uráží oběti nacismu, Klaus mlčí

Předseda Alternativy pro Německo Alexander Gauland s vulgaritou sobě vlastní bagatelizuje nacismus a jeho zločiny. Jeho omluvy vyznívají zčásti jako pokrytectví, zčásti jako lež. Čeští politici zase často lžou o německém postoji ke své minulosti.

„Hitler a nacisté jsou jen ptačí hovínko na úspěšné tisícileté historii Německa. Ano, přijímáme naši zodpovědnost za oněch dvanáct let, ale máme úžasnou minulost. A ta, drazí přátelé, trvala déle než těch blbých dvanáct let.“ Výroky šéfa AfD Alexandra Gaulanda na sobotním mládežnickém sletu Alternativy pro Německo v Seebachu. Na sjezdu strany, která mění německou politiku a je nesilnější opoziční partají v Bundestagu. Strany, na jejíž schůzích vystupuje i bojovník za české národní přežití Václav Klaus.

V českých médiích se o Gaulandových slovech nepíše vůbec, nebo jen jako o zanedbatelné epizodce. Ostatně proti výroku svého šéfa se ozvala velká část členů strany a sám Alexander Gauland vyjádřil lítost nad tím, jaký jeho slova vyvolala dojem. Prý to tak nemyslel.

Pravda je jiná.  Gauland  lže o nacismu a lže také, když relativizuje vlastní výroky.  Epizoda ze Seebachu vypovídá hodně o oněm i o „naději německé politiky“, Alternativě pro Německo. 

Arogance a lži

„Ptačí hovínko“. Ze všech metafor, které nabízí jím tolik vzývaný a milovaný Goethův jazyk, si Alexander Gauland vybral právě tuto fekální metaforu pro období, které přineslo světu desítky milionů mrtvých a zločiny tak strašné, že na staletí otřásly sebevědomím lidstva. Je to nejen doklad nedostatku vkusu, který projevil už několikrát v minulosti, třeba když chtěl ministryni tureckého původu „odklidit do Anatolie“ (použil přitom výraz „entsorgen“, které jinak zaznívá třeba souvislosti s odklízením odpadků).

Z hlediska obětí holocaustu nebo potomků lidí, umučených v protektorátu, odpudivá facka.

Navíc facka lživá: označit spolu s Gaulandem nacismus výlučně na epizodu, omezenou na dvanáct lety Hitlerovy vlády, může jen člověk bez základních znalostí moderní historie. Nacismus měl dlouhou a bolestivou předehru a stejně tak dlouhý epilog v poválečné německé společnosti.

A konečně, není to facka první.

Hrdost na skvělé výkony – třeba při vraždění v Lidicích?

Už v září 2017, tedy krátce před volbami do Spolkového sněmu, hřímal Alexander Gauland, že je možné, ba nutné „pociťovat hrdost nad výkony německých vojáků v obou světových válkách“. I v českých komentářích se objevil názor, že se o relativizaci nacistických zločinů nejedná: Gauland přece mluvil o německých vojácích, ne o zločincích z řad SS. Názor pomýlený z několika důvodů:

  • Že jsou za monstrzločiny nacismu odpovědní výlučně příslušníci SS, případně gestapa, je mylný a dávno vyvrácený mýtus. Vojáci i velitelé běžných jednotek se krutostí účastnili často, masově a někdy s nadšením
  • Jednotky SS nebyly německými vojáky? Proč je Gauland ze svého chvalozpěvu výslovně nevyjmul? Nic mu nebránilo říct, že pochopitelně nemluví třeba o vrazích z Lidic. Nic takového nepovažoval za nutné.
  • V obecnější rovině platí: vůči masám nevinných či zmanipulovaných německých vojáků je možné pociťovat lítost. Hrdost na jejich vojenské mistrovství v službách ryzího zla je perverzní pocit. Opět je třeba zdůraznit, že mýtus o čestných důstojnících ze staré školy, kteří nic nevěděli, případně jen naslouchali imperativu své vojenské přísahy, není nic než mýtus. Morální kompromisy ve službách Hiterovi byly nezbytné, jak to ostatně vyjádřil důstojník, který se ho nakonec pokusil zabít, plukovník Klaus Schenk von Stauffenberg: „Copak se (mezi vojáky) nenajde nikdo, kdo tu svini odstřelí?“

Alternativa k alternativě alternativy

Zatímco velká část samotné AfD se nad Gaulandovými slovy pohoršuje, Václav Klaus, který této formaci otevřeně drží palce, mlčí. Bojovník za Benešovy dekrety mlčel i v okamžiku, když po jejich zrušení volala saská odnož AfD, tedy ta, která dosáhla ve volbách největšího úspěchu. Institut Václava Klause píše mnohem raději o tom, že se političtí konkurenti Alternativy pro Německo manipulativně snaží nařknout nováčka politické scény z nacismu.

Má zčásti pravdu. Stejně tak je ale zřejmé, že se Alternativa jedním okem poohlíží po voličích z hnědého spektra politické škály. Aby také ne, když přetáhla velkou část voličů vyloženě neonacistické NPD, a to i díky tomu, že zároveň dokáže vypadat občansky a „Salonfähig“.

Není to jediný důvod, proč AfD působí dojmem volného slepence protimainstreamových řečníků. Ve skutečnosti se jedná za pouhých pět let její existence už o třetí formaci, působící pod stejnou marketingovou značkou.

Neškodí si připomenout, že vznikla v době řecké finanční krize jako projet profesora ekonomie Bernda Luckeho, tehdy ještě jako strana, bojující nikoliv proti migraci, ale proti euru. Pak ale přišla uprchlická krize a šance se chytili politici, kteří vsadili na kartu národní identity. Luckeho ve stranickém puči sesadila Frauke Petryová. Tu ale čekal podobný osud. Z čela strany se poroučela jen několik hodin po úspěchu v parlamentních volbách. Na její místo zasedl ještě ostřejší kalibr, tedy Alexander Gauland.

Nad budoucností Alternativy pro Německo visí řada otazníků. V jejím čele každopádně stojí muž, zcela prodchnutý nadřazenou pýchou na duševní výkony Goethova národa. Muž, jehož vnitřní svět je stejně konzervativní a zatuchlý, jako ony stále stejné tweedové obleky, které už desetiletí nosí a které si obléká dokonce i k snídani.

České dilema

Nejen Václav Klaus, ale i další čeští politici se k těmto poryvům na německé politické scéně staví podle toho, jak se jim hodí do krámu.

Někteří politici varují před novodobými revanšisty a tvrdí, že se německá garnitura nedistancuje o nacismu dostatečně. Například Michal Hašek si v minulosti stýskal nad tím, že zástupci sudetských Němců nevyslovili lítost nad Hitlerovskými zvěrstvy. To by bylo jistě odsouzeníhodné, kdyby to ovšem byla pravda. O Janu Zahradilovi darmo mluvit, ten si z naivního boje proti Německu dávno udělal vývěsní štít nad svou europoslaneckou trafikou.

Na druhé straně slýcháme mudrování o tom, že se Němci se masochisticky trápí nacistickou minulostí a že to má neblahý vliv na jejich sebevědomí a politiku. Odtud je už jen krůček k teoriím o „sebevraždě bílého muže“ pomocí muslimské migrace.

Zdravý pragmatismus by nám byl lepším rádcem, než jsou nadnesené teorie. Sám Gauland tvrdí, že nacistická minulost už nemá na německou současnost žádný vliv. I v tom se mýlí. Mnoho se změnilo, ale některé základní geopolitické danosti zůstávají. Třeba to, že Německo je silný stát obklopený na své východní hranici zeměmi mnohem slabšími hospodářsky i populačně. Češi opravdu mají mnoho důvodů vítat to, že se v Německu tradice militarismu a nacionalismu pranýřují s vehemencí až hysterickou.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818