Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář Stanislava Šulce: Babiš, EET a post-truth

Komentář Stanislava Šulce: Babiš, EET a post-truth

Aktuální tanečky ministra financí kolem změn v EET jsou fascinující ukázkou dnešní doby, pro niž se postupně vžívá označení post-truth, tedy postfaktická či postpravdivá. Toto označení vystihuje skutečnost, že v dnešní veřejné debatě přestávají platit tradiční politologické, ideologické i společenské normy, jež vycházely z dichotomie pravda–lež. Toto členění bylo vystřídáno logikou sociálních sítí, tedy dichotomií líbí–nelíbí. A právě Andrej Babiš je jedním ze symptomů této doby

Vezměme si pro ukázku jediný moment: ministr financí Babiš jako velký propagátor EET přichází na poslední chvíli s novými zlepšováky a změnami. Premiér namítá, že podobné jednání je týden před ostrým startem nového systému chaotické a neprofesionální. Babiš reaguje dopisem, který možná Sobotkovi skutečně poslal, ale určitě jej zveřejnil na sociálních sítích. Píše, že s nařčením z chaotičnosti a neprofesionality rozhodně nesouhlasí, protože aktuální změny jsou ku prospěchu podnikatelů. Je to učebnicový příklad politického spinningu a přístupu typického pro éru post-truth.

Zbytek komentáře si přečtěte na E15.cz

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1