KOMENTÁŘ: Třetí světová válka? „Štváči“ z obou stran si zřejmě počkají, studeno už ale kolem je | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KOMENTÁŘ: Třetí světová válka? „Štváči“ z obou stran si zřejmě počkají, studeno už ale kolem je

KOMENTÁŘ: Třetí světová válka? „Štváči“ z obou stran si zřejmě počkají, studeno už ale kolem je

Udělal, co musel, aby si zachoval tvář. A aby světu ukázal, že Spojené státy zůstávají silou, která jsou schopna zasáhnout proti zvůli. Pokud ovšem chce…

Donald Trump se dnes zachoval jako americký prezident. Vcelku výjimečně si ovšem počínal i jako státník. Pro útok na cynický režim Bašára Asada, který s nepohodlnými spoluobčany zachází doslova jako se škodlivým hmyzem, přemluvil Británii a Francii. A nejen je: podpořili ho lídři NATO, Saúdská Arábie, státy Zálivu.

Pokusil se navíc vyvarovat zbytečných ztrát. Syrskému režimu dal čas, aby své vojáky evakuoval. Neohrozil ruské jednotky, které Asada drží u moci. Vybral si výhradně cíle spojené s chemickými zbraněmi: laboratoře, sklady, výzkumná pracoviště. Udeřil v noci… Vzpomínáte na záběry mrtvých kojenců umazaných prachem zhroucených domů, plačících žen a zuřících otců ze syrských ulic bombardovaných za slunečných dnů statečnými piloty Bašára Asada a jejich ruskými spojenci?

Spojenci podnikli jen symbolický útok. Nepokusili se sesadit syrský režim. Nezničili jeho letiště. Nevraždili civilisty v jejich čtvrtích. Pouze cynického prezidenta Asada a jeho asertivního ruského spojence klepli přes prsty.

Úder na SýriiÚder na Sýriiautor: Info.cz

Jistě, Kreml i Syřané prostě musejí reagovat. Bezpochyby padnou ostrá slova, sotva však začne nový regionální konflikt, o třetí světové válce nemluvě. Do hlav klíčových aktérů vidět není, toto však nevypadá na bezprostřední start globální mely. Fakt, že se na světovou scénu vrátil slovník i metody studené války, je ale zřejmý – Moskva nejpozději od přelomu roků 2013 a 2014 zahodila ostych a pod vedením prezidenta Vladimira Putina oprášila imperiální tradice carského Ruska i Sovětského svazu.

Nesluší se hovořit o dobrých zprávách, pokud rakety křižují nebe nad jakoukoli zemí. Přesto: nejasná entita označovaná jako „Západ“ stále existuje. Navzdory obavám i steskům, které vyvolala volba mluvného populisty Donalda Trumpa do čela Spojených států. Tři mocnosti, které lze s trochou patosu označit za pilíře západního světa, společně a bez výmluv zaútočily proti režimu, který považují za hrozbu civilizaci. Západ ještě má naději.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.