Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KOMENTÁŘ: Třetí světová válka? „Štváči“ z obou stran si zřejmě počkají, studeno už ale kolem je

KOMENTÁŘ: Třetí světová válka? „Štváči“ z obou stran si zřejmě počkají, studeno už ale kolem je

Udělal, co musel, aby si zachoval tvář. A aby světu ukázal, že Spojené státy zůstávají silou, která jsou schopna zasáhnout proti zvůli. Pokud ovšem chce…

Donald Trump se dnes zachoval jako americký prezident. Vcelku výjimečně si ovšem počínal i jako státník. Pro útok na cynický režim Bašára Asada, který s nepohodlnými spoluobčany zachází doslova jako se škodlivým hmyzem, přemluvil Británii a Francii. A nejen je: podpořili ho lídři NATO, Saúdská Arábie, státy Zálivu.

Pokusil se navíc vyvarovat zbytečných ztrát. Syrskému režimu dal čas, aby své vojáky evakuoval. Neohrozil ruské jednotky, které Asada drží u moci. Vybral si výhradně cíle spojené s chemickými zbraněmi: laboratoře, sklady, výzkumná pracoviště. Udeřil v noci… Vzpomínáte na záběry mrtvých kojenců umazaných prachem zhroucených domů, plačících žen a zuřících otců ze syrských ulic bombardovaných za slunečných dnů statečnými piloty Bašára Asada a jejich ruskými spojenci?

Spojenci podnikli jen symbolický útok. Nepokusili se sesadit syrský režim. Nezničili jeho letiště. Nevraždili civilisty v jejich čtvrtích. Pouze cynického prezidenta Asada a jeho asertivního ruského spojence klepli přes prsty.

Úder na SýriiÚder na Sýriiautor: Info.cz

Jistě, Kreml i Syřané prostě musejí reagovat. Bezpochyby padnou ostrá slova, sotva však začne nový regionální konflikt, o třetí světové válce nemluvě. Do hlav klíčových aktérů vidět není, toto však nevypadá na bezprostřední start globální mely. Fakt, že se na světovou scénu vrátil slovník i metody studené války, je ale zřejmý – Moskva nejpozději od přelomu roků 2013 a 2014 zahodila ostych a pod vedením prezidenta Vladimira Putina oprášila imperiální tradice carského Ruska i Sovětského svazu.

Nesluší se hovořit o dobrých zprávách, pokud rakety křižují nebe nad jakoukoli zemí. Přesto: nejasná entita označovaná jako „Západ“ stále existuje. Navzdory obavám i steskům, které vyvolala volba mluvného populisty Donalda Trumpa do čela Spojených států. Tři mocnosti, které lze s trochou patosu označit za pilíře západního světa, společně a bez výmluv zaútočily proti režimu, který považují za hrozbu civilizaci. Západ ještě má naději.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1