KOMENTÁŘ: Třetí světová válka? „Štváči“ z obou stran si zřejmě počkají, studeno už ale kolem je | info.cz

Články odjinud

KOMENTÁŘ: Třetí světová válka? „Štváči“ z obou stran si zřejmě počkají, studeno už ale kolem je

Udělal, co musel, aby si zachoval tvář. A aby světu ukázal, že Spojené státy zůstávají silou, která jsou schopna zasáhnout proti zvůli. Pokud ovšem chce…

Donald Trump se dnes zachoval jako americký prezident. Vcelku výjimečně si ovšem počínal i jako státník. Pro útok na cynický režim Bašára Asada, který s nepohodlnými spoluobčany zachází doslova jako se škodlivým hmyzem, přemluvil Británii a Francii. A nejen je: podpořili ho lídři NATO, Saúdská Arábie, státy Zálivu.

Pokusil se navíc vyvarovat zbytečných ztrát. Syrskému režimu dal čas, aby své vojáky evakuoval. Neohrozil ruské jednotky, které Asada drží u moci. Vybral si výhradně cíle spojené s chemickými zbraněmi: laboratoře, sklady, výzkumná pracoviště. Udeřil v noci… Vzpomínáte na záběry mrtvých kojenců umazaných prachem zhroucených domů, plačících žen a zuřících otců ze syrských ulic bombardovaných za slunečných dnů statečnými piloty Bašára Asada a jejich ruskými spojenci?

Spojenci podnikli jen symbolický útok. Nepokusili se sesadit syrský režim. Nezničili jeho letiště. Nevraždili civilisty v jejich čtvrtích. Pouze cynického prezidenta Asada a jeho asertivního ruského spojence klepli přes prsty.

Úder na SýriiÚder na Sýriiautor: Info.cz

Jistě, Kreml i Syřané prostě musejí reagovat. Bezpochyby padnou ostrá slova, sotva však začne nový regionální konflikt, o třetí světové válce nemluvě. Do hlav klíčových aktérů vidět není, toto však nevypadá na bezprostřední start globální mely. Fakt, že se na světovou scénu vrátil slovník i metody studené války, je ale zřejmý – Moskva nejpozději od přelomu roků 2013 a 2014 zahodila ostych a pod vedením prezidenta Vladimira Putina oprášila imperiální tradice carského Ruska i Sovětského svazu.

Nesluší se hovořit o dobrých zprávách, pokud rakety křižují nebe nad jakoukoli zemí. Přesto: nejasná entita označovaná jako „Západ“ stále existuje. Navzdory obavám i steskům, které vyvolala volba mluvného populisty Donalda Trumpa do čela Spojených států. Tři mocnosti, které lze s trochou patosu označit za pilíře západního světa, společně a bez výmluv zaútočily proti režimu, který považují za hrozbu civilizaci. Západ ještě má naději.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud